Otello

Giuseppe Verdi

opera premiéra: 6. 11. 2009 derniéra: 3. 3. 2011

Hudební drama velké lásky a nenávistné vášně na Shakespearův námět.

 

Účinkovali

Otello, maurský velitel benátské armády
Jago, praporečník
Cassio, kapitán
Roderigo, benátský šlechtic
Lodovico, vyslanec Benátské republiky
Montano, Otellův předchůdce jako místodržitel Kypru
Desdemona, Otellova choť
Emílie, Jagova choť
Hlasatel
Dokumenty
Plakát k představení / foto Petr Hasal, grafika Marek Vácha
Z médií
MF dnes
5.11.2009
Deník
6.11.2009
Deník
6.11.2009
Právo
6.11.2009
Sedmička
19.11.2009
Deník
30.11.2009
Divadelní noviny
č. 22 / 2009
Divadelní noviny
1/2010
Hudební rozhledy
2/2010
MF dnes
10.3.2010
Deník
10.3.2010
Právo
11.3.2010
Operaplus.cz
4. 3. 2011
 
Hudební nastudování a dirigent Martin Peschík
Kostýmy Samiha Maleh
Sbormistr Josef Sychra
Asistent dirigenta Pavel Baxa
Asistent režie Jan Štěch
Hudební příprava Pavel Baxa, Vlastimil Rajecký
Představení řídí Zdeňka Dubská

 

V této opeře se Verdimu podařilo zobrazit nejjemnější záchvěvy lidské duše i ostré charaktery svých hrdinů. Verdi tak završuje úchvatným způsobem žánr tragické opery. Je Otello žárlivý nebo jen důvěřivý, je Desdemona opravdu nevinná a má Jago oprávněné důvody ke své pomstě?Libreto podle W. Shakespeara Arrigo Boito. Nastudováno v italském originále, s českými titulky. Fotografie z představení / Petr Hasal.

Opera Otello je součástí projektu Operní kruh / Der Opernring, jenž je podpořen z Program přeshraniční spolupráce Cíl 3 Evropského fondu pro regionální rozvoj.Z vašich ohlasů

Otello, 23. 2. 2011

Po tomto týdnu se nebojím, že bych byl v budoucnu zklamán úrovní inscenací JD. S rodinou a přáteli jsme viděli Bohému, Muže sedmi sester, Delikatesy a "MARATON" završila derniéra Otella na domácí scéně. Soubor opery uvede 3.3.2011 tuto špičkovou inscenaci na scéně ND (Stavovské divadlo Pha) v rámci přehlídky operních divadel ČR. Je velmi dobrý pocit, že se máme čím pochlubit. Nejen já jsem po velkém potlesku odcházel s pocitem dobře prožitého večera a tímto se omlouvám Vám pane Glasere - režisére inscenace, seděl jsem vedle Vás na derniéře (psal jste si připomínky) za neomalenost v závěru blogu. Na Otellovi se potvrdilo ,že je přínosný úplně jiný přístup režie a vůbec nevadí, spíš naopak. Jedná-li se o činoherního režiséra, který si dokáže vybrat talentovaného scénografa (opět práce se světly na 1*). Všichni v Praze 3.3. zlomte vaz.
Emilián Vaněk

Otello, 2. 2. 2011

Otello byl prostě božský, také doporučuji!!
Iveta

Otello, 31. 1. 2011

Opera Otello byla v sobotu výborná. Vřele doporučuji.
Lída Zaplatílková

Otello, 12. 3. 2010

Včera jsem v divadle v Táboře navštívila provedení Otella se sólisty z Pasova. Desdemona byla naprosto excelentní, ale velmi příjemně na mne zapůsobil i pan Aleš Voráček. Konečně po šedesátiletých tenorech příjemná změna, okouzlující zpěv i vzhled.
Michaela Diartová

Otello, 29. 11. 2009

26.11. 2009 jsem shlédl operu Otello. Byl to skvostný zážitek. Skvělé pěvecké, ale i herecké výkony představitelů hlavních rolí pánů Weilong Tao a Richarda Haana, choreografie skvěle vytvářející atmosféru. Nastudování opery s externími herci takovýchto kvalit, to je krásný dárek budějovickému publiku. Děkuji.
Václav Binder

Otello, 27. 11. 2009

Dobrý den, na včerejšího Otella jsme přijely docela z daleka (Ústí n.L.). Obsazení WeiLong Tao a Richard Haan jsme vybraly záměrně, protože krom výborně odzpívané role máme rády i operu s hereckou akcí a od nich jsme ji očekávaly. A nemýlily jsme se :-) To, co oba pánové předvedli, je prostě úžasné. Za jejich výrazové prostředky by se nemuseli stydět ani činoherci. Byli prostě skvělí a patří jim náš obrovský dík! A nejen jim. Poděkování všem, kteří se na tak báječné inscenaci podíleli.
Renata Smyčková a Eva Křížová

Otello, 27. 11. 2009

Dnes jsem měl možnost s manželkou navšítivit představení Otello. Bylo to úchvatné představení. Chtěli bychom se ženou poděkovat paní Hájovské a panu Tao za nádherný umělecký zážitek. Zpívali skvěle. Děkujeme.
František Kordík

Otello, 24. 11. 2009

Vracíme se ještě ke 2. premiéře od Otella ze 7.11.2009. Byl to pro nás opravdu nevšední zážitek. Sice nezvyklá ale působivá scéna, výborné pěvecké výkony jak sólistů tak souboru. Ovšem nejsilněji na nás zapůsobil výkon paní Kateřiny Hájovské v roli Desdemony, za který ji tímto děkujeme. Její obsazení v jakékoliv roli je vždy zárukou krásného a vynikajícího pěveckého zážitku. Oceňujeme i výkony p. Volfové a p. Haana. Ještě jednou děkujeme.
manželé Benešovi

Otello, 13. 11. 2009

 Nádherná premiéra Otella v sobotu 7.11.! Zvláště děkuji za vynikající a opravdu prožitý výkon paní Kateřině Hájovské v roli Desdemony. Při její árii modlitby hlediště ani nedýchalo, opravdu excelentní výkon!! Krásné a bezvadně provedené bylo celé představení, děkuji i paní Wolfové.
Jana Nahalková

Otello, 10. 11. 2009

Dobrý den včerejší premiera Otella se moc povedla. Chtěl bych vyjádřit díky všem kteří se na této inscenaci podíleli. 
Roman Cieslar

Otello, 10. 11. 2009

Děkuji za nádhernou druhou premiéru Otella. Bylo to úžasné představení, velice emotivní. Byla jsem ohromena skvělým výkonem paní Hájovské. Otello v podání pana Prokopieva byl také výborný. Skvělý herecký a pěvecký výkon paní Volfové dokresloval atmosféru. Bylo vidět, jak prožívá tuto, byť malou, roli. Můj dík patří také výbornému režisérovi, panu Glaserovi. Scéna byla velice efektní a hra světel také. Ještě jednou děkuji a už se těším, až uvidím reprízu, ve které budou hrát pánové Tao a Beň. 
Pavlína Macháčková

Otello, 10. 11. 2009

Přiznám se, že na páteční premiéru Otella jsem šla s obavami, jak si činoherní režisér M. Glaser poradí s operou. Řada jeho inscenací v našem divadle se mi sice líbila, ale opera byl zatím takový ostrov jistoty pro nás starší diváky, že tam se s žádnou modernizací za každou cenu nesetkáme. Takže jsem se o Verdiho docela bála. Po prvních minutách se to ale ukázalo jako úplně zbytečné. Přestože scéna je zase taková neurčitá, je velmi krásná, zvlášť jak se ve světlech stále mění. Kostýmy taky nejsou dobově přesné a přesto všem sluší a dotvářejí celkovou atmosféru představení, které bylo skutečně strhující. Na konci jsem se nemohla ubránit slzám. Dokonce mi ani nevadilo, že Desdemonu Otello neuškrtil. Nějak to do sebe všechno krásně zapadalo a odcházela jsem z divadla opravdu povznesená uměleckým zážitkem. A tak by to mělo být pokaždé! Přeji celému divadlu hodně stejně krásných inscenací!
Jarmila Kulhánková