Vajgl

Jan Jirků - Adéla Balzerová

hra premiéra: 1. 4. 2010 derniéra: 26. 2. 2011 počet repríz: 12

Příběh inspirovaný skutečnými událostmi z českých dějin.

 

Účinkovali

Šafarčík
Petelík
Píka
Broj
Černý
Brabec
Klásek
Květa
Jeníček
Bachař
Bachaři a muklové
Spravedlnost
Čert
Dokumenty
Plakát k představení / foto Ivan Pinkava, design Robert V. Novák
Vajgl vítězem přehlídky České divadlo 2010v kategorii Počin roku
Diplom / Cena českého divadla 2011
Z médií
Deník
30.3.2010
MF dnes
31.3.2010
Právo
1.4.2010
Deník
1.4.2010
MF dnes
8.4.2010
Sedmička
15.4.2010
Deník
19.4.2010
Právo
12.5.2010
Divadelní noviny
14.12.2010
Divadelní noviny
14.12.2010
Deník
1.2.2011
MF dnes
2.2.2011
Právo
2.2.2011
Deník
4.2.2011
Právo
8.2.2011
Samson
č. 2/2011
 
Dramaturgie Adéla Balzerová
Představení řídí Jaroslav Kukrál
Text sleduje Jan Saska

 

Padesátá léta jsou známá svými inscenovanými procesy. Právě k takovému inscenovanému povstání vězňů a bachařů mělo dojít v roce 1950 v plzeňské věznici Bory. Kdo byli ti, kteří k těmto inscenacím psali scénáře, kdo tyto kruté podívané režíroval a kdo byli účinkující, pro které odehraná premiéra často znamenala smrt? Vajgl. Bachařský thriller o jednom nedopalku cigarety a třech oběšených. Inscenace získala Cenu českého divadla 2011 za nejpozoruhodnější umělecký počin roku!Námět / Mikuláš Kroupa, foto z představení / Petr NeubertZ vašich ohlasů

Vajgl, 11. 2. 2011

Mnohokrát děkuji za včerejší úžasné představení hry Vajgl. Výborné herecké výkony, skvělé zpracování, prostě nemám slov. Velmi mě mrzelo, že byli herci nuceni hrát před poloprázdným hledištěm. Já osobně jsem z divadla odcházela s opravdu silným zážitkem.
Jana N.

Vajgl, 26. 1. 2011

Vážení. Vajgl jsem viděla v listopadu loňského roku v rámci studentské středy. Šla jsem na něj s tím, že to bude další dobrá hra (jiné ani v Jihočeském divadle nejsou, že), ale nebyla jen dobrá. Byla naprosto skvělá, možná ještě lepší. Tak silně na mne snad žádné divadlo nezapůsobilo - myslím, že přesně taková by měla být všechna představení. Sice brutální, ale nesmírně působící. Proto mě překvapilo, že Vajgl směřuje k derniéře-vždyť měl premiéru teprve nedávno! Teď se mi to konečně objasnilo. V pondělí shlédli hru i moji rodiče a byli zaskočeni nízkým počtem diváků. Asi je Vajgl příliš náročný pro obyčejného diváka, který se nechce v divadle trápit.  Přitom by ho měl vidět každý - alespoň aby si všichni uvědomili, jaké hrůzy se tu před nedávnou dobou děly. Škoda, že se lidé v divadle raději baví...
Jana

Vajgl, 25. 1. 2011

Děkuji, děkuji, děkuji… Konečně jsem se po deseti letech od smrti mého táty (byl jedním z malých funkcionářů strany…) dokázala rozbrečet při vzpomínce na něj. Bylo to úžasné představení. S neskonalou úctou ke všem aktérům
Zdeňka Šlapanská

Vajgl, 22. 11. 2010

Myslela jsem si, že v Jihočeském divadle mě nemůže již nic překvapit, po představení Vajgl, kdy jsem odcházela se slzami v očích a naprostým úžasem z toho, co jste dokázali, jsem musela uznat, že mně překvapovat asi nepřestanete. :-) Dnešní představení Kupec benátský též dokonalé. Chtěla bych jen tímto poděkovat především činohernímu souboru, jste skvělí a myslím, že i nejméně kulturně založený člověk by byl Vašimi představeními unešen, tím více já, divadelní gurmán. Děkuji!
Petra Šafářová

Vajgl, 19. 11. 2010

Patřím, mezi ty diváky, kteří nezažili to, co se dělo v padesátých letech dvacátého století a po zhlédnutí představení Vajgl jsem jedině ráda. Divadlo miluji, obzvláště to Jihočeské, takže jsem jeho častou návštěvnicí. Představení Vajgl ve mě zanechalo velmi silný zážitek. Celá inscenace naprosto dokonalá. Z počátku jsem se nemohla zorientovat, ale poté už mě převládalo jen mrazení a také pláč. Žádné divadelní představení ve mně nezanechalo tolik, co Vajgl. Skládám obrovskou poklonu všem, kteří se na této výborné hře podíleli!
Petra Š.

Vajgl, 13. 4. 2010

Možná patřím mezi ty mladší dívky :-)  A myslím, že ve hře bylo několik chvil, kdy se dalo dobře smát - ta absurdita byla směšná, což neznamená že mi neběhal mráz po zádech. S Mobilem to nejlepší co jsem u "nás" na divadle viděla.
Markéta

Vajgl, 2. 4. 2010

Vajgl v Jihočeském divadle? Jeden z mých největších divadelních zážitků. Myslím, že se tímto představením JD posunulo o pořádný schod nahoru. Jen tak dál!  :)
Libor S.

Vajgl, 1. 4. 2010

Původně jsem si m\yslela, že jsem příběh špatně pochopila a nemohla jsem se rozhodnout, jestli se mi líbil nebo ne. Nicméně myslím, že o žádné hře, kterou jsem kdy viděla, jsem nikdy takhle dlouho nepřemýšlela a ještě po představení mi běhal mráz po zádech. Nakonec jsem přišla na to, že se mi hra líbila. Určitě stojí za to ji vidět. I když můj dojem trochu kazily mladší dívky, které seděly v řadě za mnou a které jak je vidět vůbec nepochopily o co jde a věčně se smály, ještě jednou musím zopakovat, že se mi hra moc líbila a určitě ji budu doporučovat dál  :)
Majduše