Carmen

Georges Bizet - Rodion Shchedrin

baletní dvojvečer premiéra: 20. 11. 2009 derniéra: 5. 11. 2010

Baletní dvojvečer / So In Love (A. Piazzola, C. Veloso) a Carmen (G. Bizet, R. Shchedrin). Zdeněk Mládek získal za sólo v choreografii So In Love celostátní Cenu Thálie za rok 2009.

Dokumenty
Cena Thálie 2009 v oboru balet / Zdeněk Mládek
Carmen
plakát k představení / foto Petr Hasal, grafika Marek Vácha
Z médií
MF dnes
16.10.2009
MF dnes
20.10.2009
Deník
20.11.2009
MF dnes
20.11.2009
Právo
20.11.2009
Právo
21.1.2010
MF dnes
21.1.2010
MF dnes
21.1.2010
Sedmička
11.3.2010
Právo
23.3.2010
Lidové noviny
22.3.2010
MF dnes
22.3.2010
MF dnes
22.3.2010
Právo
22.3.2010
Deník
22.3.2010
Deník
22.3.2010
MF dnes
24.3.2040
Deník
27.3.2010
MF dnes
27.3.2010
Radniční noviny
červenec 2010
Recenze od Vojtěcha Moravy
student SUPŠ Bechyně
 
Choreografie a režie Attila Egerházi
Světelný design Péter Kovács Gerzson
Asistenti choreografa, nastudování Linda Svidró Schneider, Béla Kéri Nagy

 Z vašich ohlasů

Carmen, 8. 11. 2010

Páteční představení baletu JD So in love a Carmen byli skvělé, moc jsem si to užila, díky všem. Škoda, že to bylo naposled v sezóně. Jen tak dál. Péťa
Petra

Carmen, 13. 4. 2010

Super balet, So in love... mě pobavilo a Carmen vtáhla do děje jako málokteré jiné představení. Děkuji všem, byli jste skvělí. Mám už i koupené lístky na Ptáka Ohniváka a opravdu se na něj moc těším. S pozdravem Agáta.
Agáta Pavlovská

Carmen, 17. 3. 2010

Ahoj Zdenku, držíme palce na sobotních Tháliích!
Hasalovi

Carmen, 10. 2. 2010

Dnes jsem měla možnost shlédnout Carmen. Pan Mládek byl vynikající a dle mého názoru je nejlepším tanečníkem JD. Dále se mi líbily výkony panů Filipovse a Sadílka a paní Hruškové. Zbytek tanečníků mne moc nenadchl a především jsem byla zklamána postavou Carmen. Neměla pro mne šmrnc, byla nezajímavá. Když se řekne Carmen, tak první, kdo mne napadne, je paní Mládková. Je skvělá tanečnice a tahle role je pro ni jak dělaná. oreador má být pořádný chlap a ne takovýhle šašek, tím ale nechci říct, že se mi výkon pana Rovó nelíbil, mne se nelíbilo pojetí této role. armen je silné téma a nádherná hudba a zasloužila by si důstojnější zpracování.
Jana Petrůšková

Carmen, 21. 1. 2010

Nikdy se mi balet nelibil. Vzdy jsem si predstavila Harapese, labute atd. Ovsem Carmen muj nazor uplne zmenila. Byla jsem uplnou nahodou na generalni zkousce, a tam jsem byla tak unesena skvelym tancem, ci baletem, skvelou hudbou, uzasnymi vykony nekterych tanecniku. A tak jsem si koupila listek a pujdu jeste jednou. Minimalne. BYLO TO SKVELE, UCHVATNE, VZRUSUJICI... Dekuji Vam za to.
Hana Legátová

Carmen, 11. 1. 2010

Balet Carmen.Plně se shodujeme my i naši známí s názorem p. Petra Novotného z 2.12. Výtečné taneční výkony (u toreadora nám nebyl jasný styl - měl být komický?). Ale prvá část - různá hudba, mnohdy nepříliš melodická, stále stejně výrazový tanec na diferenciaci skladeb příliš nereagoval, občas připomínal televizní kabaret u zdi nářků. V podstatě v obdobném duchu Carmen. Jako častí návštěvníci baletu se domníváme, že lyrické pasáže zapomenuté milenky sebou nesou sebou i krásný jemný pohyb, nikoliv připomínající chvílemi až invalidní chůzí, hrubé pohyby. Na tak krásnou hudbu bylo možné využít celou škálu tanečního umění, na kterou jsme byli zyklí. Rozhodně jsme ocenili taneční umění, ale tentokrát nádherné dojmy z představení nevydržely přliš dlouho. Samozřejmě je to náš názor. Ale určitě se najde jiná skupina o to spokojenějších diváků, které tento styl bude vyhovovat.
Kouřilovi

Carmen, 5. 1. 2010

Kus So in love byl snad nejlepší balet, jaký jsem zatím viděl. Moc se mi líbilo netradiční pojetí a dynamičnost příběhu. Téměř klasicky se mi nejvíce líbyl výkon Zdeňka Mládka. Gratuluji!
Jakub Novotný

Carmen, 2. 12. 2009

Chtěl bych se přidat do diskuse o nové inscenaci baletního souboru Carmen. Přiznám se, že jsem byl docela zklamaný. Oceňuji taneční bravuru nových tanečníků i celého souboru. Bohužel ale ony emoce, nad kterými se tu někteří diskutující rozplývají, byly právě tím, co mi chybělo! Skvěle zatančené, ale vyzněním chladné. Nevtáhlo mne to. A velký díl viny na tom měla jistě i poněkud staromódní scéna a kostýmy. Vizuální stránka představení mne zklamala ze všeho nejvíc, protože nás divadlo už půl roku masírovalo tím, že nová éra bude ve znamení moderního baletu. A nakonec tam jsou zase nevkusné kašírované kulisy! Možná, že bez nich by to bylo o třídu lepší...
Petr Novotný

Carmen, 30. 11. 2009

CARMEN??? Říkám ANO. ANO, ANO. To první ANO pro mne představuje nevšední a působivá scéna, to druhé ANO zní pro dokonalý soulad obsahu a formy; a to třetí ANO patří emotivně prožitému, a přesto perfektně technicky zvládnutému tanečnímu umění. Ještě přidám jedno ANO, a to příběhu lásky a vášně jako nádhernému a často smrtícímu kokteilu. A posléze vzkaz pro váhavé a odmítavé diváky. Ponechte předsudky doma, srdce však nezapomeňte vzít s sebou a užijte si tu báječnou podívanou, kde srdce tryská proudem, až to bere dech. Pane Attilo Egerházi, držím Vám palce a umělcům přeji proudící vášnivou krev jako životadárnou mízu. Byli jste obdivuhodní.
Aleš Kámen

Carmen, 28. 11. 2009

V pátek jsem navštívil premiéru Carmen. Těšil jsem se na krásné představení. Nebýt tam ale hudba z Carmen, ani ve snu by mě nenapadlo, že jsem právě na představení Carmen. Pan Attila Egerházi byla nešťastná volba vedení divadla!!! Do JD chodím pravidelně, ale na balet už se nevydám. 
Josef Lohonka

Carmen, 27. 11. 2009

Nevšední říjnový galavečer baletu, kde se nám, divákům JD, představil pan Attila Egerházi, byl příslibem dalších večerů s podobným nábojem. Proto jsem se těšila na jeho zdejší baletní premiéru. Nové ztvárnění Carmen v JD na sofistikované hudební Shchedrinovo zpracování Bizetovy opery na mne hluboce zapůsobilo. Exprese z jeviště vyvolávající imprese v divácích (jistě v tom nejsem sama). Velmi oceňuji nejen vynikající výkony tanečnic a tanečníků, ale také výtvarnou složku představení. Doufám, že pan Attila a jeho soubor budou mít možnost své umění zde na jihu Čech rozvinout a těším se, že po příběhu s ústředním motivem zhoubné osudové vášně se dočkáme baletně tanečního ztvárnění témat, která nám vnášejí do života naději.
Jaroslava Kubátová

Carmen, 25. 11. 2009

Často si kladu otázku, který z divadelních žánrů je takzvaně nejvyšší. V literatuře v tom, myslím, mám už jednou provždy jasno. Je to umění básnické. Po shlédnutí vaší divadelní Carmen s předehrou výmluvného názvu "Tak zamilován" se nemohu nepřiklonit k názoru, že vrcholem divadelní pyramidy je balet. Je-li podán tak artistně a zároveň - nebojme se říci filosoficky - je to umění, které se vryje pod kůži každému, kdo má jen elementární schopnosti vnímání pro Umění. Četla jsem v tisku, že jde o expresivní pohybový esej na téma věčného souboje mužského a ženského principu. S podivuhodnou silou obě části večera tematicky naplňují tuto možná trochu akademickou premisu. Děkuji vám! Doporučím rozhodně všem múzickým duším.
Tereza Kočičková

Carmen, 24. 11. 2009

Vážení, již několik dnů uplynulo od chvíle, kdy jsem měla možnost zhlédnout baletní představení Carmen v novém pojetí Attily Egerháziho. Nedá mi to, abych nevyjádřila můj intenzivní pocit, že jsem měla možnost být u něčeho zvláštního, nezapomenutelného a svým způsobem neopakovatelného. Představení na mne silně zapůsobilo stejně jako předchozí "etudy" Galavečera Vivaballet. Často jsem v poslední době slýchala jakési zavrhující soudy, kterým nerozumím a přeji si, aby byli lidé více otevření. Balet mne i mého manžela okouzlil a věříme, že se dočkáme stejně povedených a nezapomenutelných baletních uměleckých děl. Přejeme celému baletnímu uskupení a novému tvůrci Attilu Egerházimu hodně fantazie a tvůrčí kreativity, taky hodně nadšených diváků. Nezapomentelný zážitek. Děkujeme.
Ivana a Vladislav Bednářoví

Carmen, 23. 11. 2009

Bohužel vaše baletní představení Carmen bylo pouhé cvičení, nic víc. Sice téměř dokonalé, ale na artisty chodím do cirkusu. Bylo to moc dlouhé a ve tmě. Už jsem u vás vyděla lepší představení.
Libuše Nová

Carmen, 23. 11. 2009

Toto zpracování Carmen se mi vůbec nelíbilo. 20.11.2009 jsem byla na premiéře a můj názor na toho představení je velmi špatný. Obdivuji výkon baletního souboru, protože po choreografické stránce to muselo být velice náročné, ale jinak si myslím, že choreografie byla příšerná. Bohužel pan Attila Egerházi dal Carmen novou tvář a není příliž dobrá. Už bych znovu na toto představení nešla. Očekávala jsem klasický balet, a ne moderní.Myslím, že kdyby choreografii dělala Libuše Králová, představení by bylo nádherné... Ale včerejší premiéru můžu vyjádřit jen jedním slovem - hrozné...
Barbora Jelínková
starší >>