Kašpar Hauser - dítě Evropy

Jan Vedral

historická detektivka premiéra: 17. 12. 2004 derniéra: 24. 4. 2006 počet repríz: 20

Ve městě Norimberku se objevil neznámy mladík, který neumí mluvit ani chodit, ale umí psát. Vzrušující pátrání po jeho skutečné identitě v nové české hře oceněné v soutěži nadace A. Radoka. Historická detektivka na základě skutečných událostí. Kdo je Kašpar Hauser - mladík, kterému se všichni lidé zdáli dobří a o všech si myslel, že jsou krásní? V titulní roli: Pavel Oubram. Režie: Martin Glaser.

 

Účinkovali

Kašpar Hauser
Rytmistr von Wessenig
Žalářník Hiltel
Erna Hiltelová
Komisař Hickel
Starosta Binder
Profesor Daumer
Baron von Tucher
Kupcová Bierbachová
Soudce Feuerbach
Karolina von Feuerbach
Lord Stanhope
Učitel Meyer
Velkovévodkyně Stefanie
Neznámý
Dokumenty

Program k inscenaci

Program k inscenaci

Program k inscenaci

Program k inscenaci

Program k inscenaci

Program k inscenaci

Program k inscenaci

Program k inscenaci

Program k inscenaci

Program k inscenaci
Z médií
Deník
15.12.2004
Lidové noviny
19.5.2005
MF dnes
12.4.2005
 
Scéna a kostýmy Petra Hábová
Pohybová spolupráce Martin Pacek
Dramaturgie Olga Šubrtová
Představení řídí Dana Křížová

 

Chlapec zvaný Kašpar Hauser a označovaný jako Dítě Evropy, byl skutečná historická osoba. Jeho příběh, který je vylíčen v mé hře, se skutečně stal v městě Norimberk a jeho okolí v první polovině 19. století. Odkazy na toto „ztracené dítě“ (to jest dítě, které se po narození „ztratilo“ světu lidí a žilo v izolaci od jiných lidských bytostí – z tohoto hlediska jsou Hauserovými bratry Mauglí či Tarzan) najdete v německé kriminologii, v pedagogických vědách, v psychologii. Skutečná kriminální zápletka, totiž zločin, jehož byl Kašpar hned dvojnásobnou obětí, byla díky německé důkladnosti zodpovězena až v polovině 20. století. Nejen jako pozoruhodný kriminální příběh či jako pikantní snůška drbů z vyšší společnosti byla Kašparova historie často zpracovávána v literatuře, na divadle, ve filmu. Myslím, že tento příběh ukradené minulosti, která z nás dělá lidi bez budoucnosti, je příběhem každého z nás. Dovolím si parafrázovat Flauberta:“Kašpar Hauser-to jsem já.“ Jan VedralVíce...
Z vašich ohlasů

Kašpar Hauser - dítě Evropy, 28. 4. 2005

Dobrý den shléhla jsem vaši hru Kašpar Hauser-Dítě Evropy.Velice se mi líbila.Obsadili jste tam vynikající herce.Za to vám moc děkuji.
Lucie Vyhlasová

Kašpar Hauser - dítě Evropy, 24. 3. 2005

mě definitivně zaujal Pavel Oubram...v Kašparovi Hauserovi.Vlastně mě zaujímá ve všech představeních:)
Luffi

Kašpar Hauser - dítě Evropy, 23. 3. 2005

Děkuji za krásný a strhující zážitek z Kašpara Hausera. Bylo to tak procítěně podané, že člověk opravdu soucítí s lidmi a má dlouho o čem přemýšlet. Je to jedno z nejlepších představení, co jsem viděla. Děkuji zvláště Pavlovi Oubramovi.
Zuzana Nejedlá

Kašpar Hauser - dítě Evropy, 28. 2. 2005

Chtěla bych vám poděkovat za představení Kašpara Hausera. Pavel Oubram je můj nejoblíbenější herec. Do vašeho divadla chodím často a neuvěřitelně ráda...
Marčí

Kašpar Hauser - dítě Evropy, 23. 12. 2004

Děkujeme za nádherný divadelní zážitek!Kašpar Hauser se vám opravdu povedl.Herci (zvláště p.Oubram a p. Bambasová) hráli jako o život!Jen tak dál!Přejeme hodně úspěchů v novém roce a také hodně spokojených diváků,jako jsme byli my.
Ivan Koutný

Kašpar Hauser - dítě Evropy, 22. 12. 2004

Milé divadlo! Byla jsem na vaší historické detektivce Kašpar Hauser - Dítě Evropy. Z tohoto představení mám velmi hluboký zážitek. Negativní ze světa co dokáže a velmi pozitivní k hercům, jak ztvárnili svoje role. Pavel Oubram je opravdu vynikající herec, neboť byl nezapomenutelný! Ale velice by mě zajímalo, jak se připravujete na nové hry?
Aneta Nováková