Rusalka

Antonín Dvořák

opera premiéra: 21. 6. 2005 počet repríz: 41

Dvořákova nejlyričtější píseň o nesplnitelné touze nezazní nikde lépe než před otáčivým hledištěm - ve všech třech reprízách se v titulní úloze představí Eva Urbanová.

Z médií
MF dnes
29. 3. 2007
Haló noviny
16. 6. 2007
MF dnes
24. 7. 2007
Právo
25.7.2008

Zdá se, že jedna z nejpopulárnějších českých oper – Dvořákova Rusalka – byla přímo dána „do vínku“ otáčivému hledišti v Českém Krumlově. Poprvé se v tomto kouzelném prostředí objevila už při III. ročníku Jihočeského divadelního festivalu v roce 1959. Orchestr tehdy seděl pod Bellarií a točna nehýbala. Přesto se tato opera hrála i příští rok a úspěch byl obrovský. S „otáčením“ se nová Rusalka vrátila do zámeckého parku už v roce 1963. Vzhledem k faktu, že v 70. a 80. letech měla opera před točnou sedmadvacetiletou pauzu, další inscenace Rusalky se zde objevila až v polovině 90. let. Inscenace režisérky Jany Kališové a dirigentů Petra Chromčáka a Milana Kaňáka mnoho sezón zdobila letní divadelní sezóny JD. Vystoupila v ní řada významných hostů – v prvé řadě sopranistka Eva Dřízgová – Jirušová v titulní úloze, v roli Prince tenorista Valentin Prolat či basista Jevhen Šokalo v roli Vodníka. Plenérová verze této opery na slova Jaroslava Kvapila je tentokrát dílem Martina Peschíka (hudební nastudování) a Josefa Průdka (režie). Scénu navrhl Martin Hruška j.h., kostýmy Vladimíra Fomínová j.h.Upozornění: Z provozně technických důvodů již nebudou na Otáčivém hledišti v prodeji vstupenky k stání (na schody). Děkujeme za pochopeníZ vašich ohlasů

Rusalka, 5. 8. 2008

Dobrý denv pátek 26. července 2008 jsme v Českém Krumlově navštívili Vaši skvělou inscenaci Rusalky. Bylo to úžasné! Chceme co nejsrdečněji poděkovat souboru a celému týmu divadla za požitek z krásného, slavnostního večera. Rovněž se nám líbilo, že představení se u Vás ještě hrají s odpovídajícími kostýmy a že zpěvačky a zpěváci nestojí na holých scénách v adidaskách, jak to je dnes bohužel běžné v mnohých divadlech jako šílená představení ztřeštěných režisérů. V opeře se chci povznést, ponořit do jiného světa a vychutnat si i opticky krásné umělecké dílo v jeho celku. U Vás tomu tak ještě je a doufejme i nadále zůstane.Se srdečnými pozdravyEduard J. Belser
Eduard J. Belser

Rusalka, 28. 7. 2008

Představení Rusalka jsme viděli, i když ne do konce, ale lilo tak, že to musel pochopit každý. I to, co jsme viděli, stálo za to, bylo to nádherné. Obdivujeme všechny, kteří se na této inscenaci podíleli . V sobotu nejvíce strádali herci a zpěváci, zpívat, když vám prší za krk a ještě si k tomu lehnout do mokré trávy, to je něco! No a paní Urbanová - to je extra třída! Všem děkujeme a zdravíme Jihočeské divadlo! Vitovjákovi Zlín
Vitovjákovi

Rusalka, 28. 7. 2006

Nevíme, jakými prostředky vyjádřit svůj obdiv, projevit uznání a jak vyjádřit všechny city, jimiž jsou diváci zaplaveni po shlédnutí kouzelné Rusalky! Děkuji ze srdce i jménem svých kolegů za pohádkové čtvrteční představení!
Helena Kuklová

Rusalka, 8. 8. 2005

Děkuji za krásné představení opery Rusalka. Byli jsme s přítelem opravdu nadšeny jak výkony interpretů, tak celým prostředím otáčivého hlediště. Stále nemůžu pochopit, proč se provoz tohoto unikátu musí ukončit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Petra Zemanová

Rusalka, 28. 7. 2005

Byla jsem se synem, sestrou a jejími dcerami na Rusalce. Bylo to opravdu nádherné představení až jsem dojetím i plakala na konci, že může někdo uvažovat o tom, ukončit tuto nádhernou scénu... Byla jsem zde jako dítě s rodiči a dodnes si vybavuji některé scény a myslím, že se nepletu ani, že to byla Lucerna. Takové nádherné prostředí nevytvoří nikdo v kamenném divadle. Najeli jsme toho dne cca 400km, abychom tam byli, jeli jsme do Jižních Čech jen kvůli představení. Děkujeme za krásný zážitek a přejeme hodně štěstí do budoucna.
Zuzana Kosková

Rusalka, 27. 7. 2005

Chtela bych poděkovat panu režiséru Průdkovi, za úžasné stvárnění Rusalky před otáčivým hledištěm. Ač bylo představení přes 2 hodiny a 20 minut vůbec jsem se nenudili. Bylo stále se na co dívat. Rovněž děkuji všem umělcům za úžasné hudební zpracování, především pak pan Šokalo a Miroslava Veselá pro mě byli krásným uměleckým zážitkem. Těšíme se na další opery před otáčivým hledištěm!
Jana Nováková