Lazebník sevillský

Gioacchino Rossini

Groteska z časů bílých paruk premiéra: 12. 4. 2024

Komická opera ve svébytném stylu bonvivána Gioacchina Rossiniho, vycházející z italského bel canta, dějově předcházející Mozartově Figarově svatbě. Jiskřivé árie, u nichž si budete podupávat nohou a ještě dlouho vám budou znít v hlavě. Díl první: jak mazaný lazebník zoufalému hraběti ke krásné hraběnce pomohl.

V inscenaci jsou užity rychlé světelné záblesky. 

Už nyní si však můžete přečíst zážitkový obsah inscenace. Najdete v něm spoustu zajímavostí s odkazy a můžete se tak na představení už nyní příjemně naladit.

 

Účinkují

Hrabě Almaviva
Figaro, lazebník
Bartolo, doktor
Rosina, jeho schovanka
Basilio, učitel
Berta, hospodyně
Fiorello, Almavivův sluha
Důstojník
Taneční role
Alter ego hraběte Almavivy (taneční role)
Alter ego Rosiny (taneční role)
Fiorello (taneční role)
Koncertní mistr (housle)
Koncertní mistr (violoncello)
Z médií
Klasikaplus.cz
17. 4. 2024
Zakulturou.cz
14. 4. 2024
Mf Dnes
26. 4. 2024
 
Hudební nastudování a dirigent Martin Peschík
Režie, choreografie Miřenka Čechová, Petr Boháč
Světelný design Martin Špetlík
Sbormistr Martin Veselý
Asistent choreografa Béla Kéri Nagy
Videoanimace Linda Arbanová
Asistentka režie a nápověda Lucie Bicanová

 
Délka / 170 minut s přestávkou
Pondělí
14. 10. 2024
19:00 Budova Jihočeského divadla rezervovat
Pátek
18. 10. 2024
19:00 Budova Jihočeského divadla rezervovat
Sobota
9. 11. 2024
19:00 Budova Jihočeského divadla rezervovat
Z vašich ohlasů

Lazebník sevillský, 15. 4. 2024

Představení Lazebníka sevillského jsme shledali jako úchvatnou podívanou. Vzala jsem s sebou druhé ročníky - tj. věk 16 - 17 let. Doplnila jsem je 6 studentkami třídy sekundy, tj. 13 let. Obě skupiny byly nadšené, a to nemluvím o pedagogických dozorech. :) Trošku jsem se bála, přeci jen opera, byť s úžasnou Rossiniho hudbou, není úplně populistický žánr a věřím, že 99% z nich bylo na opeře poprvé. Přesto odcházeli s nadšením a velkým zážitkem. Uchopení paní režisérky bylo podle mého laického soudu zcela zdravě vybalancováno, aby neztratilo půvab původní romantické opery buffy a zároveň oslovilo dnešní publikum. Protagonistům se povedlo pobavit, rozesmát, pohladit, udivit a hlavně obohatit o nevšední zážitek.
Zuzana Kostková

Lazebník sevillský, 26. 4. 2024

"Otcem koloratury je rytmus a matkou přesnost" cit. F.M. Žel ani jedno, ani druhé. Pouhý pokus o Rossiniho na úrovni hudební frašky kabaretu u Váňů. Sranda za každou cenu. Do programu upozorněte na vulgarismy (2 x "ty vole" a 1 x "ty p.čo" se zřejmou artikulací bez zvuku - pánská sekce v závěru hulící scény), nebo přístupné od! JčD opera zažívala lepší časy.
Josef Adámek

Lazebník sevillský, 15. 4. 2024

Děkuji všem za krásné představeni. Perfektní výkony.Nic nechybělo , nic nepřebývalo. Jen tak dál.
Kateřina Pelcova

Lazebník sevillský, 15. 4. 2024

Nemůžu si nechat pro sebe zážitek z včerejšího představení Lazebník sevillský. Něco tak úžasného jsem dlouho neviděla, vlastně neslyšela. Zpěváci, orchestr  bez chyby, to byla krásná sobota.  Včerejší obsazení bylo nádherné, jeden zpěvák lepší než druhý. Všem díky za takový zážitek.
Marie Polanská

Lazebník sevillský, 14. 4. 2024

Veliká nádhera! Od prvního tónu až do konce jsem se báječně bavila. A bavilo mě opravdu vše, scéna, sbor, kostýmy, účesy, světla (a stíny), pohybové ztvárnění a samozřejmě výkony pěvecké i herecké. Figaro, Bartolo a Basilio byli na druhé premiéře dokonalí, hrabě rozkošný (především v přeměně za suplujícího učitele).Tolik dobré legrace a zároveň hlubokého dojetí z krásné hudby, dechberoucích árií a našlapaných ansámblů. Jedinou vadu to v mých očích má. Na reprízu si musím počkat několik měsíců...
Jana Bártů

Lazebník sevillský, 15. 4. 2024

Představení se mi moc líbilo . Krásné a velmi vtipné provedení . Všichni účinkující byli uzasní. Velmi příjemný zážitek , na který budu dlouho vzpomínat.
Jana Fr.

Lazebník sevillský, 13. 4. 2024

Skvělé pojetí, gratuluju k mistrovskému dílu. Krásnou operu se podařilo pojmout s lehkostí, zasadit do modernějšího prostředí a co víc, přidat absolutně nový rozměr, nenucený a přirozený vtip a komičnost. Celkově precizní ztvárnění a báječný zážitek. Doporučuji všem.
Petr Piech

Lazebník sevillský, 13. 4. 2024

Krásné, vtipné, vynikající výkony. Děkujem za krásný zážitek
Jitka Balcarová