TEDxBudweis 2022: Návraty

Život nám každý den protéká mezi prsty, spěcháme za úkoly, úspěchy, sny a povinnostmi. Z okolí posloucháme stále o tom, jak se posunout dál, kupředu a neohlížet se zpátky do minulosti. Pojďme se na chvíli zastavit a vrátit se trochu zpět. Kamkoliv. Tam, kde to pro nás něco znamenalo nebo tam, kde nám to změnilo život. Možná právě návrat nám pomůže se posunout dál. Vrátíte se s námi?

TEDx je místní, samostatně organizovaná událost. Letošní ročník má téma Návraty. Návrat samotného TEDxBudweis po covidu, návraty do společnosti po závislosti nebo ztrátě, návraty k přírodě, návraty míst lidem, návraty krásy.
Akce nabídne v prostorách Jihočeského divadla 8 řečníků z České republiky i zahraničí, stejně jako doprovodný program a možnost osobního setkání s řečníky.
Tento projekt je finančně podpořen Statutárním městem České Budějovice a Jihočeským krajem.

 

Účinkují

Bude doplněno.

Představujeme řečníky letošního ročníku:

Adam Tomáš

Skoro umřel, ale neumřel. Může se zdát, že pro člověka, který se probudil po téměř jisté smrti na lůžku LDN bez známek fungujícího zraku a s prakticky vygumovanou pamětí život, zábava i kariéra skončila. S jistou dávkou vůle k životu a obrovskou podporou okolí a přátel ale nic končit nemusí a život prakticky nevidomého člověka se může stát nejen plnohodnotným, ale někdy i všestranně zábavným. Adam Tomáš se z lůžka a od silných antidepresiv dostal zpět ke studiu, přátelům, práci i zábavě.

Gabriela Boška

Domácí násilí se nerodí ze dne na den. Nestává se, že by vám někdo na prvním rande dal facku a vy se s tím člověkem rozhodli strávit zbytek života. Ani se nestává, že by se v zcela zdravém vztahu jednoho dne z ničeho nic jeden z partnerů rozhodl, že toho druhého napadne. K fyzickému násilí vede cesta manipulace a formování oběti. V českém kontextu se o této cestě téměř nemluví, přeskakujeme rovnou k výsledku - facky, rány, modřiny. Ale právě proto, že neznáme proces, který k nim vede, se stále ještě většina společnosti dokáže naivně ptát ”Proč neodešla/neodešel?" Začínající spisovatelka Gabriela Boška se pokusí sdílením svých zkušeností otevřít okno i do problematiky domácího násilí a návratu z něj.

Marie Tůmová

Etoped, poradce v oblasti osobnostního rozvoje dětí a dospívajících, mgr. Marie Tůmová. Celý život zasvětila dětem - pomoci mravně ohrožené mládeži, pomoci dětem na okraji společnosti. Pod jejím vedením získaly dívky v roce 2020 Cenu Gratias Tibi - cenu pro mladé lidi, které pomáhají zlepšovat svět kolem nás k lepšímu. O tom, co ohrožuje všechny kategorie dětí, jak tomu předejít a jak jim pomoci navrátit se zpátky do společnosti, k rodinám a hlavně k sobě samým, nám poví ve své řeči.

Markéta Málková

REZI.DANCE je projekt, ve kterém se střetává vesnice, vlastní folklór, tradice, ale i kultura, tanec, současná umění.Tento rezidenční umělecký dům nalezneme v Komařicích, kde nenásilně propojuje přírodu, svobodné umění a kreativní průmysl. O tom, jaké je to přivést kulturu na vesnici, propojovat umělce a umělecké skupiny a zároveň pracovat s místní komunitou a zapojovat ji do procesu aktivního diváctví či tvorby bude vyprávět Markéta Málková - tanečnice a ředitelka uměleckého domu REZI.DANCE.

Matěj Jakubec

Vodík je v dnešní době velmi sexy téma rezonující oblastmi energetiky a mobility. Bývá nazývám palivem budoucnosti. Současná energetická situace význam vodíku velmi akcelerovala. Jak moc je vodík zelený a udržitelný? Přijďte si na TEDxBudweis poslechnout pár faktů hlasem vodíkového nadšence, Matěje Jakubce.

Oldřich Bažant

Běžec a abstinent Oldřich Bažant se už od dětství potýkal s alkoholem a drogami. Stal se obětí sexuálního zneužívání, potýkal se s životem na ulici i ve vězení.
Dostal se na dno, ale dokázal se postavit svým závislostem a celý svůj život od základů změnit.
Kromě péče o lidi se závislostmi se věnuje i extrémnímu běhu a chůzi. Rozhodl se překonávat vlastní limity a pomoct tím nejen sobě, ale i inspirovat ostatní. Jeden extrém vyměnil za druhý. Jeho talk bude věnován příběhu tvrdě vybojovaného NÁVRATU zpět k radostnému životu.

Ragnhild Sørensen

Ragnhild Sørensen je členkou německého nezávislého hnutí Changing Cities, jenž se snaží navrátit prostor města zpět jeho obyvatelům a nabídnout jim tak plnohodnotný život bez nadbytku aut a smogu v ovzduší. Mezi jejich úspěchy patří i nedávný prudký rozvoj pěší a cyklistické dopravní infrastruktury v ulicích Berlína. Ve svém příspěvku se bude věnovat především projektu Kiezblocks. Ten je snahou o komplexní urbanistické řešení skloubení automobilové dopravy s životem rezidentů v městských částech Berlína. (Tento příspěvek bude probíhat v angličtině s českým tlumočením.)

Vojtěch Sommer

Vojtěch Sommer, někdejší mladá naděje českého triatlonu, byl v roce 2016 neprávem obviněn za zneužívání dopingu. Chybně interpretované krevní testy ho stály účast na olympiádě i celou jeho sportovní kariéru. Jak se vypořádat s devastujícím nařčením, když jste stoprocentně přesvědčeni o vlastní nevině?
Vojtěch Sommer bude hovořit o tom, jaké pro něj bylo odpíchnout se znovu ode dna a vyrovnat se se zničenou kariérou. 


Moderátorkou večera bude Lenka Nechvátalová.

Lenka Nechvátalová
Píše, moderuje a natáčí rozhlasové dokumenty. Svou práci bere jako prostředek k naslouchání lidským příběhům a věří v sílu jejich sdílení. Pracovala v rádiích i v televizi, v Čechách i v Austrálii. Cestuje, aby poznávala sebe i svět. Je dobrodruh.