Hej Mistře

Jakub Jan Ryba, Adam Václav Michna z Otradovic

Oživlý příběh jihočeských Vánoc premiéra: 27. 11. 2022

Jablka, ořechy, vůně vánočky a za okny zasněžená krajina našich prababiček. Poetická a něžná inscenace dvou klíčových děl jihočeských Vánoc, Rybovy České mše vánoční a výběru ze Svatoroční muziky Adama Václava Michny z Otradovic, jejichž uvedením u nás zakládáme novou vánoční tradici.

Nové Hvězdy nové Světlo /koncertní provedení/
Vánoční muzika Adama Václava Michny jindřichohradeckého, rytíře z Otradovic v hudebním aranžmá Mikoláše Troupa.

Česká mše vánoční Hej mistře J. J. Ryby /scénické provedení/
Rekonstrukce Vojtěcha Spurného originální partitury z roku 1796 doplněná poesií Bohuslava Reynka.

Z médií
Seznam.cz
28. 11. 2022
Český rozhlas ČB
28. 11. 2022
Operaplus.cz
6. 12. 2022
Český rozhlas
6. 12. 2022
5 plus 2
9. 12. 2022
MF Dnes
10. 12. 2022
Divadelní noviny
28. 12. 2022
Divadlo.cz
5. 12. 2023
Česká televize
10. 12. 2023
 
Hudební nastudování a dirigent David Švec
Režie a scénář Tomáš Ondřej Pilař
Scéna a kostýmy Petr Vítek
Světelný design Tomáš Ondřej Pilař
Sbormistr Martin Veselý
Sbormistryně DPS Jitřenka Elvíra Gadžijeva
Korepetitoři Mikoláš Troup
Asistentka režie a nápověda Lucie Bicanová

 

 

Chcete o inscenaci vědět víc? Zajděte si na náš lektorský úvod. Začínáme půl hodiny před představením v respiriu v 1. patře. Vstup na lektorské úvody je zahrnut v ceně vstupenky.

 

Už nyní si však můžete přečíst zážitkový obsah inscenace. Najdete v něm spoustu zajímavostí s odkazy a můžete se tak na představení už nyní příjemně naladit. Udělejte si s operou život ještě hezčí, než je!Z vašich ohlasů

Hej Mistře, 23. 12. 2023

Bez "Rybovky" by to už nešlo ve vánočním čase. Nechybí u nás ani při večeři na Štědrý den. Kouzelný večer v Jihočeském divadle a to nejkrásnější provedení, které jsme kdy viděli, krásná scéna i kostýmy. I první koncertní část byla báječná. Děkujeme. Jitka S.
Jitka Skořepová

Hej Mistře, 13. 12. 2023

Chtěla bych vám poděkovat za včerejší operu „Hej mistře“. Bylo to asi nejkrásnější předvánoční kulturní představení, jaké jsem kdy viděla. Naladilo mě krásně na Vánoce, a občas jsem musela zamáčknout slzu dojetí. Velmi se mi líbil proslov pana režiséra ve foyer, a musím se upřímně přiznat, že jeho řeč mě předvánočně dojala.
Tereza Mihailová

Hej Mistře, 17. 12. 2022

Nejkrásnější provedení České mše vánoční jakou jsem kdy viděla a slyšela. A první polovina byla taky moc krásná. Děkuji za krásný dárek k adventu.
Dagmar Vodičková

Hej Mistře, 11. 12. 2022

To bylo tak krásné, že jsem chvilkami ani nemohl dýchat. Děkuji, udělali jste nám krásné Vánoce.
Tomáš Kubín

Hej Mistře, 11. 12. 2022

Překrásné, poetické i symbolickou řečí k divákovi hovořící představení, které vám nabídne možnost zastavit se v předvánočním frmolu a sledovat známou „Rybovku“ jinýma očima. Z divadla jsem odcházela s jednou stékající slzou z oka a všeobjímajícím pocitem lásky, pokory a štěstí. A do mysli se mi draly verše jiného velkého moravského básníka začínající slovy: „Poděkujme jak děti za jablko…“ Děkuji za nádherný podvečer třetí adventní neděle. Gaudete!
Ludmila Magdalena Maršíková

Hej Mistře, 10. 12. 2022

Bez Rybovky prostě nejsou Vánoce. A ta vaše byla zcela originální s úžasnou atmosférou. Diky za krásný adventní zážitek.
Marcela Bergerova

Hej Mistře, 28. 11. 2022

Na druhé premiéře jsem se stal svědkem dost vzácné situace - publikum v obou polovinách večera soustředěně poslouchalo, jako by všichni byli vtaženi do příběhu. Druhá půle byla nádherně atmosférická, ale jako posluchač musím zejména ocenit první koncertní část s hudbou Michny z Otradovic, která mě velmi překvapila svou živostí a energií. Michnu znám spíše povrchně, většinou z utahaných provedení kostelních kůrů, ale tohle pojetí mě vysloveně nadchlo. Moc děkuji za tenhle mimořádný projekt!
Lukáš Jemelka

Hej Mistře, 27. 11. 2022

Slova, tóny, melodie zakořeněné snad v každém z nás dnes rozkvetly nejen na jevišti, ale i v mé duši. Dnes v divadle, v mém srdci vyšla hvězda, zvěstující příchod spasitele. V druhé polovině jsem byl při Rybově mši vánoční ohromen spojením i kontrastem lidského a božského. Děkuji za skvělý zážitek a báječné zahájení adventu.
Petr Piech