Události

David Greig

Strhující drama o síle odpuštění premiéra: 21. 10. 2022

Drama významného skotského dramatika pro dva herce a pěvecký sbor, které se s úspěchem hrálo po celém světě. V Jihočeském divadle v něm excelují Dana Verzichová, Dan Kranich a komorní pěvecký sbor.

"Na studiové scéně JD se opět dařilo."

Miroslav Crha, Mladá fronta DNES, 80%

Napínavá rekonstrukce událostí vedoucích k teroristickému útoku byla inspirovaná norským masovým vrahem Andersem Breivikem. V dramatu předního skotského dramatika Davida Greiga zaútočí zfanatizovaný chlapec na kostel, v němž se schází pěvecký sbor, složený převážně z migrantů. Farářka, která útok přežije, tvrdohlavě hledá hledá odpověď na otázku: Proč? Co vedlo útočníka k tak strašnému činu? Bude někdy schopna pochopit a odpustit? Mluví s otcem vraha, s jeho spolužáky, politiky, kteří ho ovlivnili.... V hlavě se jí postupně skládá mozaika, která tvoří pozadí událostí. A pak stojí tváří v tvář samotnému chlapci...

Česká premiéra.

Z médií
Zakulturou.cz
22. 10. 2022
Divadelní noviny
18. 11. 2022
 
Dramaturgie David Košťák
Scéna a kostýmy Ján Tereba
Hudební a pohybová spolupráce Jan Čtvrtník
Představení řídí a text sleduje Jan Saska

 
Délka / 85 minut bez přestávky
Pondělí
17. 4. 2023
19:00 rezervovat

"Kranich kromě toho ztvárňuje i všechny další postavy, které Claire zkříží cestu. Fascinuje při tom svou proměnlivostí, nejvíce asi v roli Claiřiny partnerky, do níž se s grácií a zcela výstižně přetělesnil jen pomocí neokázalého zjemnění hlasu a uvolněnějšího držení těla. Fakt, že Kranich hraje všechny tyto postavy, umožňuje nedoslovným způsobem vyjádřit, že trauma z útoku Claire pronásleduje na každém kroku, ve všech mezilidských interakcích. Přesto si její představitelka Dana Verzichová dovoluje pracovat i s lehkým nadhledem, místy dokonce se sarkasmem, což postavě velmi svědčí. Herečka opět dokázala, že je mistryní civilních poloh, navíc přesně vystihla moment, kdy se z oběti stává člověk bez sebereflexe, nechtěně trýznící své okolí."
Jana Soprová, Divadelní noviny


"Režisérka Jandáčková udržela dobré tempo hry a využila výbornou souhru, důležitou zejména u sboru. Přestože se jedná o inscenaci moderní, prvky antiky divákovi dávají nevšední pocit vznešenosti a jedinečnosti. (...) Na studiové scéně JD se opět dařilo. "
Miroslav Crha, Mladá fronta DNES, 80%
 Z vašich ohlasů

Události, 11. 2. 2023

Jedno z nejlepších představení, které jsem v poslední době viděla. Velmi zajímavá scéna, skvělé výkony herců, sboru, vtahující děj. Na představení půjdu určitě znovu.
Lenka

Události, 11. 2. 2023

Představení mě nadchlo, jednak příběhem, zajímavým pojetím scény, i výkonem herců! Mohu jen doporučit.
Marek Šulista

Události, 8. 2. 2023

Představení není nenáročné, ale není ani příliš těžké. Moc mě bavilo hledat a objevovat souvislosti, příčiny a důsledky, v neposlední řadě i propojenost s naší společností a vlastním životem. Opravdu doporučuji.
Magdalena Kodymová

Události, 8. 2. 2023

Představení na mě udělalo silný dojem a to především díky skvělým hereckým výkonům. Je nutno vyzdvihnout především D.Verzichovou v hlavní roli. Jsem ráda, že divadlo zpracovává i náročná témata a nebojí se odvážného a zajímavého zpracování. Doporučuji všem toto emocemi nabité představení navštívit.
Klára Pavlínová

Události, 8. 2. 2023

I když se jedná o celkem náročné téma (teroristický čin), hra mě velmi bavila. Dva protagonisté hrají skvěle, děj Vás vtáhne. Výborné zpracování, určitě stojí za vidění.
Romana

Události, 8. 2. 2023

Hra je neuvěřitelným zážitkem, kde v osmdesáti minutách dva herci excelentním způsobem dokáží vyjádřit všechny emoce, které prostoupí život člověka po tak hrůzném činu... Téma je náročné, ale hra je skvělá. Není třeba jezdit například do Prahy pro tak precizní kulturní zážitek????. Děkujeme.
Andrea Jurásková