Švejk 2022

/ Putování dobrých vojáků Švejka a Haška od Budějovic až po Kyjev

Jaroslav Hašek, Anna Saavedra

Legendární český román v nové adaptaci premiéra: 7. 10. 2022

Putování dobrých vojáků Švejka a Haška od Budějovic až po Kyjev.

Švejk a jeho tvůrce, Jaroslav Hašek, putují rozpadajícím se světem, ve kterém je náhle všechno jinak. Je to staré rakouské mocnářství, současná Evropa nebo absurdní svět románů Franze Kafky? A kdo je vlastně Švejk? Rafinovaný génius nebo idiot? Dobromyslný klaun nebo smějící se bestie? Ať už je to jakkoli, Hašek ho stvořil jako odpověď na řev doby vymknuté z kloubů, jako útěchu, jako zbraň. Jak zůstat lidský v nelidské době, která proměnila živé bytosti ve shluk čísel šikovaných do vojenských batalionů?

Slovenský režisér Marián Amsler, autorka adaptace Anna Saavedra a dramaturgyně Marie Špalová čtou slavný román skrze osudy jeho autora a inspirují se i aktuálními souvislostmi. V Evropě už zase zuří válka a zaniká další mocnářství. A mezitím prochází věčná postava smějícího se Švejka a poslušně hlásí, že život ještě neskončil.
 

 

Účinkují

Švejk
Hašek, spisovatel
Müllerová, vedoucí vykřičeného domu
Voják; Hospodský Palivec; nadporučík Lukáš
Voják; Bretschneider; sapér Vodička
Štamgast u Kalicha; Soudní rada; plukovník Schröder
Dr. Grünstein; hejtman Ságner
Voják; polní kurát Katz
Voják; Štamgast u Kalicha; Hlídač 1; Lékař 1; Mocnář; úřední šikovatel Vaněk
Voják; Štamgast u Kalicha; Hlídač 2; Lékař 2; kadet Biegler
Hlas vysílačky (ze záznamu)
Z médií
Jcted.cz
5. 10. 2022
MF Dnes
3. 10. 2022
Právo
7. 10. 2022
Divadlo.cz
10. 10. 2022
Aktualne.cz
10. 10. 2022
Lidové noviny
13. 10. 2022
5 plus 2
14. 10. 2022
Lidovky.cz
14. 10. 2022
 
Dramaturgie Marie Špalová
Scéna a kostýmy Eva Jiřikovská
Představení řídí Jaroslav Kukrál

 
Délka / 135 min. včetně přestávky
Pátek
21. 4. 2023
19:00 Budova Jihočeského divadla rezervovat

Upozorňujeme diváky, že se v představení kouří elektronická cigareta, používá se stroboskop, kouřostroj, mlhostroj a zazní výstřely.Z vašich ohlasů

Švejk 2022, 27. 2. 2023

Představení je moc zajimavě pojaté,velice se mi líbilo. Mohu jen doporučit!!
Naďa Kropíková

Švejk 2022, 19. 1. 2023

Výtečné! Notoričtí sdíleči dezinformací a zastánci toho, že "pravda o válce je někde uprostřed" z toho budou šílet, ale my jsme se bavili. Hašek by si coby mistrný mystifikátor užíval :)
Václava Medalová

Švejk 2022, 18. 1. 2023

Na představení jsme se dlouho těšili, ale je to velké zklamání. Řekl bych, že diváci ani netleskali. Nebylo bohužel čemu. Jak již psala divačka přede mnou, též jsme odešli o přestávce. Viděl jsem již mnoho divadelních představení, ale toto se moc nepovedlo.
Zbyněk Mahler

Švejk 2022, 18. 1. 2023

Na Švejka jsme se těšili, ale bohužel za nás hluboké zklamání, že jsme v půli představení odešli. S knižní předlohou to nemá nic společného, Švejka hrála žena, paní Mullerová byla za lehkou děvu.. toto se opravdu nepovedlo.
Míša N.

Švejk 2022, 17. 1. 2023

Petra Pelechová

Švejk 2022, 21. 12. 2022

Skvělé představení. Haškova Švejka jsem nečetla a filmy s panem Hrušínským nikdy nedokoukala. Toto zpracování Švejka mi i díky krásnému výkonu paní Drabiščákové dodalo víru v lidskou dobrotu. Děkuju.
Olga Filgová

Švejk 2022, 21. 12. 2022

Představení je dosti alternativní a musím přiznat, že mi to v divadle moc nesedlo. Švejka hrála žena, z hospodyně udělali prostitutku, šantán byl se sadomaso praktikami a maskami, do toho zamíchaná válka na Ukrajině a spiknutí Iluminátů se Sorosem. Myslím, že pro takové kousky by byl prostor v Malém divadle, ne tady. V půlce jsem chtěla odejít, ze slušnosti jsem zůstala, ale řady okolo mě velmi prořídly. Je to škoda. Při představení by se měli lidé bavit stejně, ne-li více než ti, kteří učinkují. Ne naopak.
Katka Součková

Švejk 2022, 7. 12. 2022

Něco tak otřesnýho jsem dlouho neviděla. S kolegyní jsme o pauze odešly. Hašek by se styděl. Strašná slátanina. Kam se ztratila kvalita českobudějovického divadla opravdu nevím. Ve všem homosexualita, mužské postavy hrají ženy a obráceně. Nechtěly jsme posuzovat podle fotografií a na hru se šly podívat, ale nejraději bych požadovala vrácení peněz za lístky. Dříve jsem na činohry chodila pravidelně a měla jsem jistotu, že uvidím dobré herce a také hry. Poslední roky je to opravdu hrůza. A za to platíme?
Martina Novotná

Švejk 2022, 10. 10. 2022

Po shlédnutí inscenace "Švejk" musím konstatovat, že představení se hrubě nepovedlo. Vůbec neodpovídá duchu knižní předlohy, autoři knihu zřejmě nečetli nebo vůbec nepochopili o čem je. A k tomu ještě nesmyslné postavy jako např. paní Mullerová, která je nám v inscenaci prezentována jako lehká děva, ale v knize si vůbec nevybavuji, že by tam takto vystupovala. Závěrem jen jedno slovo - hrůza, musel jsem o pauze odejít, nemělo cenu se na tuto slátaninu dále dívat.
Josef Mašek

Švejk 2022, 7. 10. 2022

Přestože jsem byl v prvních momentech hry rozčarovaný, musím uznat, že nakonec to bylo příjemné rozčarování. Hra jako taková mě oslovila jako zrcadlo nejen historie, nedávné doby, současnosti, ale i každého jednotlivce. Myslím, že autor Švejka by byl hrdý. Velké díky všem hereckým výkonům, které daly hře přesně tu správnou míru, aby v diváku zanechala to, co má. Zvláštní díky pak patří paní Bambasové a paní Drabiščákové, které svými výkony hře daly určitou lehkost všedního života a nový rozměr.
Petr Piech