Prodaná nevěsta

Bedřich Smetana

komická opera pod širým nebem

Uvádíme v rámci festivalu Jižní Svéráz. 

Divadelní festival Jižní Svéráz se koná pod záštitou primátorky statutárního města České Budějovice.

Nejoblíbenější česká opera opět v Holašovicích mezi malebnými staveními, zapsanými na seznam památek UNESCO. Laskavý humor, venkovský fištrón i srdce na dlani – a především vynikající Smetanova hudba. To je Prodaná nevěsta, již si snad každý musí zamilovat. V sólových rolích vystoupí špičkoví tuzemští pěvci. Dále účinkuje sbor, orchestr a balet Jihočeského divadla a Dětský pěvecký sbor Jitřenka.

 
Hudební nastudování a dirigent David Švec
Sbormistr Martin Veselý
Asistent choreografa Zdeněk Mládek
Asistentka režie a nápověda Lucie Bicanová

 
Délka / 3 hodiny včetně přestávky
Pátek
5. 7. 2024
19:00 Holašovice, náves rezervovat
Sobota
6. 7. 2024
19:00 Holašovice, náves rezervovat
Neděle
7. 7. 2024
19:00 Holašovice, náves rezervovat

Opera Jihočeského divadla opět uvádí ikonické dílo české opery v unikátních kulisách hospodářských usedlostí Holašovic. Typická jihočeská vesnička si zachovala svou architektonickou podobu tzv. selského baroka z 19. století, a je tak naprosto autentickým dějištěm pro dobrodružné námluvy Mařenky a Jeníka, a zároveň je příslibem opravdu nezapomenutelného diváckého zážitku. Mimořádná je i kostýmní výprava s originálními blatskými kroji, které byly zhotoveny přímo pro tuto inscenaci, poněvadž obec je součástí významné kulturně historické oblasti jihočeských Blat.

Prodaná nevěsta je vlastně anekdota o nevěstě, kterou ženich prodá sám sobě. Byla napsána původně jako zpěvohra s mluvenými dialogy (1866) a sám skladatel ji označil jako „hračku“, jako vítané rozptýlení od vážných oper. Přesto se ale nerodila snadno. Smetana svůj osobitý „národní styl“ hledal a pečlivé cizeloval s vysokými uměleckými nároky a mnohými byl právě za to kritizován. Až čtvrtá verze opery se stala verzí finální (1870). Dílo začalo brzy sklízet obrovské úspěchy a sklízí je podnes. „Prodanka“, jak jsme si ji familiárně překřtili, se téměř okamžitě stala symbolem příslovečné české hudebnosti a smyslu pro humor. Vedle úsměvných momentů je ale podmanivá i svou opravdovostí a životaplností charakterů. Prostá lidovost se tu snoubí s hloubkou citu i poezií. Prodaná nevěsta je tak nejen zakladatelským dílem národní české opery, ale rovněž stále přitažlivou, laskavou i trochu sebeironickou hudební komedií, která oslovuje diváky napříč věkovým spektrem a zaslouženě patří ke zlatému fondu české i světové opery. 

Nechte svůj automobil doma a vyjeďte s námi na tu nejkrásnější operu pod širým nebem – na Prodanou nevěstu do jihočeských Holašovic autobusem. 

 

Mediálním partnerem je Český rozhlas D-dur a Český rozhlas České Budějovice.

Generálním partnerem plenérové produkce opery Prodaná nevěsta v Holašovicích je SKUPINA ČEZ. 

Uvádíme v rámci projektu Jihočeské divadlo venkovu. 

Obchodní podmínky a organizační pokyny naleznete zde.Z vašich ohlasů

Prodaná nevěsta, 13. 7. 2023

Prodaná nevěsta, mně potěšila, krása pro oko i ucho. Výborné pěvecké výkony i divadelního orchestru a baletu. Nádherné kroje a počasí nám také přálo. Nemělo to chybu!!!
Ludmila Hervířová

Prodaná nevěsta, 10. 7. 2023

Představení bylo naprosto úžasné, krásnější provedení této opery jsem neviděla a vřele ho všem lidem doporučuji.
Věra Moudrá

Prodaná nevěsta, 22. 8. 2022

Vážení, myslím, že mistr Smetana by byl nadmíru spokojen! Takto půvabnou, vtipnou a ŽIVOU Prodanou nevěstu jsem dosud neviděla! BRAVO VŠEM! Irena z Plzně
Irena Míková

Prodaná nevěsta, 22. 8. 2022

PŘENÁDHERNÉ!!! Lístky na představení jsem koupila mamince k 80. narozeninám, nemohla jsem darovat nic lepšího. Prostě kouzelné představení, jako ostatně všechna v režii vycházející hvězdy pana Pilaře. Perfektně provedené orchestrem JD, nádherné hlasy Vaška, Marušky, Jeníka všech dalších pěvců a sborů podtržené prostředím Holašovické návsi, skvělí tanečníci, nádherné kroje. Prostě Bomba. Doporučuji všem: nenechte si ujít takto mimořádný zážitek. Jiřina z Plzně
Jiřina Friedlová