Podcast Elity

vzdělávací podcast pro střední školy

Probíráte právě se studenty dějiny druhé poloviny 20. století? A chcete jim výuku trochu oživit? 
Jihočeské divadlo připravilo pro žáky středních škol a druhých stupňů ZŠ vzdělávací podcast. Původní dokumentární hra z prostředí života agentů STB a těch, kteří s nimi spolupracovali. Hra vychází z autentických archivních materiálů Archivu bezpečnostních složek.

Elity

Jiří Havelka a kolektiv autorů Slovenského národního divadla 2017

Dokumentární drama nahlíží do konspiračních bytů, nočních barů i všedního života agentů STB a jejich spolupracovníků, kteří tvořili společenské elity bývalého režimu a kteří díky svým schopnostem a možnostem po listopadu 1989 zůstali na klíčových pozicích české ekonomiky a politiky. Věnuje se také příběhům jejich obětí – herečky, která je opakovaně nucena k podpisu spolupráce se Státní bezpečností nebo matky, jejíhož syna zastřelili při pokusu o emigraci.
Kontroverzní hru napsal jeden z nejvýraznějších českých režisérů Jiří Havelka (člen divadla VOSTO5, režisér filmu Vlastníci) na objednávku Slovenského národního divadla v Bratislavě. Inscenace se na Slovensku setkala s obrovským ohlasem. Jihočeské divadlo uvedlo hru v české premiéře na podzim 2018, v režii umělecké šéfky činohry Martiny Schlegelové. Nyní připravil stejný tým její zkrácenou audioverzi, která může být kvalitním doplněním distanční výuky soudobých dějin v době, kdy studenti nemohou chodit do divadel.


Podcast má podobu hrané audio hry o délce cca 55 minut. Podcast k poslechu tady

Po domluvě je možné navázat na podcast on-line diskuzí s inscenačním týmem a herci Jihočeského divadla.

V případě zájmu si mohou školy také samostatně domluvit lektorský vstup odborníků z Ústavu pro studium totalitních režimů. ÚSTR nabízí učitelům možnost domluvit se na společném vedení on-line lekce, ve které by žáci pracovali s filmovými obrazy příslušníků SNB. Kapacita je omezena. Kontakt: anna.macourkova@ustrcr.cz

 

Vyučující mohou v rámci výuky využít také vzdělávací materiály vytvořené Ústavem pro studium totalitních režimů:
Digitální aplikace Filmové obrazy příslušníků SNB
HistoryLab - aplikace pro práci s historickými prameny
 

 

Účinkují

Novinářka
Prokurátor
Příslušník Dvořák
Příslušník Drápela
Andrej, politik
Andrejův otec
Poručík Kranich
Andrejova matka
Soudkyně
Lékařka
Herečka
Příslušník Oubram
Matka
Vojtěch, politik