Slečna vdova

Ján Móry, Oldřich Nový

Hudební komedie ve stylu Oldřicha Nového premiéra: 25. 2. 2022 II. premiéra: 26. 2. 2022

Živý a energický příběh, který vás bude bavit po celý večer a každou minutu vás překvapí nečekaným vtipným zvratem, a to i v případě, že nejste zrovna milovníky komedií s Oldřichem Novým. Inteligentní humor a oblíbené tváře činohry, opery i baletu v jeden večer na jednom jevišti se postarají o to, že vaše bránice dostanou pořádně zabrat.

Chcete o inscenaci vědět víc? Zajděte si na náš lektorský úvod. Začínáme půl hodiny před představením. Vstup na lektorské úvody je zahrnut v ceně vstupenky. Už nyní si však můžete přečíst zážitkový obsah operetyNajdete v něm spoustu zajímavostí s odkazy a můžete se tak na představení už nyní příjemně naladit. Udělejte si s operou život ještě hezčí, než je!

Z médií
Divadlo.cz
24. 2. 2022
Deník.cz
28. 2. 2022
Tanecnimagazin.cz
28. 2. 2022
Scéna.cz
1. 3. 2022
MF Dnes
1. 3. 2022
Seznam Zprávy
25. 2. 2022
Zakulturou.cz
26. 2. 2022
MF Dnes
2. 5. 2022
 
Hudební nastudování Martin Peschík
Světelný design Karel Šimek
Choreografie Martin Šinták
Sbormistr Martin Veselý
Korepetitoři Mikoláš Troup
Asistent choreografa Zdeněk Mládek
Druhý dirigent Vojtěch Adamčík
Představení řídí Michaela Freudenschussová
Asistentka režie, nápověda Lucie Bicanová

 
Délka / 2 h 20 minut s přestávkou
Pátek
13. 10. 2023
19:00 Budova Jihočeského divadla rezervovat
Středa
29. 11. 2023
19:00 Budova Jihočeského divadla rezervovat

„Až se začnou všichni lidé na sebe usmívat a přestanou si kopat jámy, pak bude na světě blaze.“ O. Nový

Hudební komedie (či opereta) založená na záměně identit pokračuje v oblíbeném žánru, podobně jako oblíbená Holka nebo kluk. Na námět z anglického prostředí text i hudbu napsal významný slovenský skladatel a hoteliér, banskobystrický rodák Ján Móry. Jeho operety byly v meziválečném období oblíbené po celé střední Evropě. V době komunismu však upadl v nemilost režimu, a tak zůstalo jeho dílo neprávem opomíjené. K jeho nejzdařilejším opusům patří právě Slečna vdova (uváděla se i pod názvy Jeho tři vdovy, Douglas a jeho ženy či Die vierte von rechts). Texty písní k ní vytvořil Oldřich Nový, který účinkoval i při premiéře díla v Zemském divadle v Brně v roku 1935. Móry byl všestranný skladatel, který preferoval příjemné melodie. V harmonii naopak uplatňoval i komplikovanější postupy, jimiž dosahoval plnější barevnosti. V jeho hudebně-dramatických dílech jsou znát vlivy lehárovské melodiky a kálmánovské instrumentace, avšak v celkovém vyznění je jeho kompoziční jazyk osobitý. Oldřicha Nového Móryho opereta zaujala. Byla přesně tím, co hledal a o co v hudebním divadle usiloval. Snažil se vytvořit hudební komedii komorního charakteru s kvalitním, vtipným, a chytrým libretem a neméně kvalitní hudební a pohybovou složkou, zkrátka, když použijeme známou definici Iva Osolsobě, divadlo, které mluví, zpívá a tančí.

Upozorňujeme, že v představení se na jevišti kouří a jsou užity kouřové efekty.


Pro inscenaci Slečna vdova je exluzivně vyroben parfém Fleurrete🖤
Vůně Fleurrete je luxusní pudrovou kompozicí s květinovými tóny evokující noblesní kouzlo zlaté éry stříbrného plátna.
Parfém se dá zakoupit ve foyer Jihočeského divadla, a to během přestávky samotné inscenace a v pokladně Jihočeského divadla.Z vašich ohlasů

Slečna vdova, 22. 9. 2022

Úplně úžasné představení, plné krásné hudby, napínavý děj, spousta vtipných scének. Moc doporučuji a děkuji za nádherné představení.
Eva Porazilová

Slečna vdova, 10. 3. 2022

Naprosté nadšení. Neskutečný výkon budoucí maminky a samozřejmě všech ostatních. Máme na co vzpomínat!
Irena Trachtová