Hamlet

William Shakespeare

tragédie premiéra: 22. 4. 2022

Život je boj. O lásku, o spravedlnost, o moc. Ale stojí to vůbec za to? Nebylo by mnohem jednodušší s tím jednou provždy skoncovat? Prostě usnout, spát… Nejslavnější tragédie všech dob v originálním pojetí Jakuba Čermáka.

Hamlet je první z inscenací v dramaturgické řadě "Klasika na Půdě". Budeme v ní prozkoumávat slavná díla divadelní historie a číst je očima současných režisérů a dramatiků. Nejde nám o to je jen mechanicky aktualizovat, tak říkajíc obléknout postavy do současných kostýmů, ale objevit v nich živý obraz dnešní doby, najít témata, která mohou rezonovat se současným klubovým divákem. Vždyť už Hamlet říká, že smyslem divadla je "nastavit zrcadlo lidské povaze a době".
Divák se tedy musí připravit na to, že každá inscenace může být pro něj v něčem překvapivá. Možná nedostane to, co čeká, ale zato může objevit ve starých dílech myšlenky a emoce, které mu budou nečekaně blízké. A na chvíli se přes staletí vyklene most, který spojí lidskou zkušenost našeho publika a dávných velkých spisovatelů. Proto vstupte ti z vás, kdo mají otevřenou mysl...

 

Upozorňujeme diváky, že se v představení používají kouřové efekty a stroboskop.

Dramaturgická spolupráce na překladu: Pavel Drábek, David Drozd, Eva Spoustová, Michal Zahálka

 

Účinkují

Hamlet
Duch Hamleta staršího
král Klaudius, bratr zesnulého krále
královna Gertruda, Hamletova matka
Polonius, lord komoří
Laertes, Poloniův syn
Ofélie, Poloniova dcera
Horacio, Hamletův přítel
Rosie, Hamletova společnice; později První klaun
Guildie, Hamletova společnice; později Druhý klaun
Herci a dvořani
Z médií
MF Dnes
24. 3. 2022
Českobudějovický deník
25. 4. 2022
Zakulturou.cz
28. 4. 2022
MF Dnes
16. 5. 2022
Divadelní noviny
17. 5. 2022
 
Dramaturgie Olga Šubrtová
Scéna a kostýmy Martina Zwyrtek
Představení řídí Jaroslav Kukrál

 
Délka / 2 h 15 minut s přestávkou
Úterý
10. 10. 2023
19:30 Studiová scéna Na Půdě rezervovat
Čtvrtek
19. 10. 2023
19:00 Hradec Králové rezervovat
Čtvrtek
9. 11. 2023
19:30 Studiová scéna Na Půdě rezervovat
Sobota
25. 11. 2023
19:30 Studiová scéna Na Půdě rezervovat
Z vašich ohlasů

Hamlet, 5. 4. 2023

Dne 4.4. jsem měla možnost zhlédnout divadelní představení Hamlet. Poněkud modernější verze. Popravdě mě to překvapilo i zaskočilo. V této podobě ho neznám. Možná jsem staromódní, ale mě osobně to nic neříkalo. Raději si potrpím na klasiku. Ale neodsuzuji. Dokoukala jsem do konce. Ale nic pro mě.
Zdeňka Poliakova

Hamlet, 27. 4. 2022

Představení Hamleta mne přivedlo k radostnému zjištění, že jsem sice stár, nikoli však konzervativní. Navštívil jsem jej s 16 letou neteří a oba jsme po představení jednomyslně prohlásili: NA TOHLE NEZAPOMENEME! Každá generace by měla mít svého HAMLETA, který je vyprávěn tak, aby způsob myšlení a jednání odpovídaly době, ve které právě žijeme. Jevištní situace, jejich řešení, herecké výkony všech 12 herců v moderní scénografii nikterak nešly proti smyslu této nejslavnější tragédie. Nádherné zjištění!
Jan Vortner