Úča musí pryč aneb bereme to za učitelky

On-line výuka pro 2. stupěň ZŠ premiéra: 31. 3. 2021

Paní učitelky, páni učitelé!

Soubor opery Jihočeského divadla připravil pro 2. stupeň základních škol oživení vaší on-line výuky. Máte-li zájem a chuť vašim žákům dopřát, tak trochu jinou hodinu, tak nám napište na vendula.kecova@jihoceskedivadlo.cz

Vybírat můžete z níže uvedených témat:

O čem se nedá mluvit, o tom se musí zpívat
Už jste někdy byli na opeře? Skvěle!
Ještě jste na opeře nebyli? Ještě lépe!
Povídání o tom, proč je opera tak drahá, nelogická a kuriózní, ale proč ji lidé milují, a proč se vám vyplatí zamilovat si ji také. Dozvíte se, jak takové dílo vzniká, prozradím vám, jak si operu co nejlépe užít a dám vám pár tipů, jak nenaletět a nenavštívit omylem představení, při kterém bude tlustý zpocený pán hlasitě a nesnesitelně zpívat tlusté paní v kroji, že ji miluje (ano, přesně takhle může opera také vypadat, ale to nechcete).

Malá země, velcí muzikanti
To, že se dá hrát s malým kašpárkem velké divadlo, je stará písnička. Ale že se v tak maličké zemi, jako je naše Česko, narodila hned čtveřice skladatelů, kteří převrátili dějiny světové opery naruby, to je vážně překvapení! A mimo to, Dvořák, Smetana, Janáček a Martinů jsou daleko slavnější v zahraničí než u nás. Kdybyste si ale měli teď hned nasadit sluchátka a poslechnout si jejich opery, unudíte se k smrti (nezkoušejte to). Během hodinového povídání o tom, v čem vás jejich díla můžou bavit, se mimo jiné dozvíte, že Prodaná nevěsta vznikla omylem, že jedna z Janáčkových oper by se dnes mohla jmenovat „Žítkovské bohyně“, a že Dvořák napsal jednu operu dvakrát.

Jak vznikla opera
Když se podíváte na program jakéhokoliv světového operního domu, setkáte se zde převážně s repertoárem, který vzniknul po roce 1750. Opera ale vznikla už kolem roku 1600, tedy o 150 let dříve. Co se těch 150 let dělo? A proč je tak extrémně těžké dnes tak stará díla hrát, ačkoliv patří k tomu nejlepšímu, co v historii opery vzniklo, a rozhodně je chcete slyšet?
Hodinové povídaní pro ty, kteří už alespoň jednu operu slyšeli a kteří si chtějí umět užít něco speciálního.
PS: jistě víte, že v italských operních domech byly lóže vybaveny závěsy, kdyby si chtěly páry (nebo skupinky) užít trochu soukromých aktivit. Ale určitě chcete vědět, že to souviselo s masovým rozšířením kastrátů na operních jevištích. Divný, já vím.

 

Účinkovali

Bude doplněno.