Uprchlíci

/ Projekt Smršť

Sergi Pompermayer

krutá mediální hra premiéra: 23. 4. 2009 derniéra: 19. 1. 2010 počet repríz: 5

Současnému katalánskému dramatikovi se v této mimořádně šokující hře podařilo ukázat, že možnosti mediální manipulace neznají hranic. VAROVÁNÍ - v inscenaci UPRCHLÍCI jsou použity hrubé vulgarismy, scény extrémního násilí a explicitní sexuální obsah.

 

Účinkovali

Chlapec
Bitis, dívka
Gyps, režisér
Buthus, generál
Corvus, voják
Crocuta, voják
Onca, matka
Vultur, člen TV týmu
Stařec
Dokumenty
Proč jít na SMRŠŤ?
Uprchlíci
Plakát / foto Ivan Pinkava, design Robert V. Novák
Sem tam
č. 3/2009
Z médií
MF dnes
22.4.2009
Právo
23.4.2009
MF dnes
2.5.2009
 
Kamera, střih, efekty Ivan Bartoš
Dramaturgie Olga Šubrtová
Představení řídí Eva Boříková

 

Televizní stanice ze šťastnější části světa přijde s geniálním nápadem na divácký hit. V reality show sledují diváci putování bundy s logem stanice zemí zmítanou válečným konfliktem. Kdo se dostane k bundě, způsobem jakkoli otřesným, smí říct do kamery svůj příběh. A diváci hlasují. Ten, jehož příběh nejvíc zaujme, dostane uprchlické vízum a tedy šanci uniknout válce a bídě. Když se o tomto pořadu dozví místní diktátor, dokáže, že využít a zneužít lze v podstatě všechno. Podle autora hraje stejně důležitou roli jako média i publikum: „Je to nepřítomný hlavní hrdina pořadu Uprchlíci, protože zbytek postav se o něj opírá a řídí se jeho míněním.“Překlad / Lenka SovováZ vašich ohlasů

Uprchlíci , 21. 10. 2009

Dobrý den, již několik let si pravidelně kupuji předplatné na činohru, divadlo miluji, na představení se těším, vždy si odpočinu a pobavím, né však tomu bylo včera, kdy jsem shlédla představení Uprchlíci. V tomto dušičkovém a pochmurném podzimním období myslím dost nevhodná volba, nevím, co jste nám tím chtěli sdělit. Násilí je všude kolem nás - média se o to starají dostatečně, prosím, nechte nám alespon to divadlo tímto nedotčené. Letos poprvé po shlédnutí Jekylla a teď Uprchlíků v krátkém časovém úseku po sobě uvažuji o tom, že si již předplatné nekoupím. Naopak Bůh masakru mě velmi pobavil, bylo to krásné a kvalitní představení a výborné herecké výkony, za to vám velmi děkuji.
Marie Šimánková

Uprchlíci , 27. 5. 2009

Dobrý den,dne 14. května tohoto roku jsem se zúčastnila představení Uprchlíci. Poté byla diskuze s herci a já neměla odvahu ani uspořádané myšlenky, abych cokoliv řekla.P. Zdeněk Kupka se nás (diváků) ptal, jak se nám hra líbila a myslím, že se mu nedostalo skoro žádné odpovědi. Přímý kontakt jsem na něj nenašla, tak bych vás poprosila o vyřízení těchto slov:Pro mne téma hry bylo známé, protože se o tuto oblast a problematiku dost zajímám. Přesto hra byla velmi autentická a přínosná. Ptal jste se nás, jestli to vypadalo opravdově, že v televizi je to asi autentičtější. Ovšem já si myslím, že v divadle jsou emoce, že do toho člověk - herec dává vše a že je to na něm vidět. Určitě více než na filmovém plátně. Na divadelních prknech to divák může prožívat s tím hercem a že tam není doopravdická mrtvola či krev není podstatné. Myslím, že lidé, co byli na tomto představení, se nad tímto problémem zamýšleli a v některých to nechalo hluboký dojem, protože o tom třeba vůbec nepřemýšleli. Já se řadím mezi ty prostřední. Budu se o tom snažit šířit a diskutovat s lidmi nad touto problematikou.Děkuji za váš herecký výkon i myšlenky, které ve mně Uprchlíci zanechali. Díky patří i všem ostatním hercům p. dramaturgyni a p.režisérovi.S pozdravem Kateřina Kůsová 
Kateřina Kůsová

Uprchlíci , 30. 4. 2009

Uchvátila mne hra Uprchlíci z projektu Smršť. Velice vydařené představení. 
Andrea Kubíčková

Uprchlíci , 30. 4. 2009

Uprchlíci jsou opravdu emoční smršť. To jsem ještě v divadle nezažila a po představení jsem nemohla myslet na nic jiného. Opět skvělé výkony, hlavně Zeněk Kupka byl výborný a zajímavá byla i beseda, ani se mi nechtělo domů. Díky. 
Marta Strnadová