Wintonův vlak

Mario De Rose

nová opera o lidskosti a hrdinství

 

Přesunutá premiéra ze sezóny 19/20 (Původní premiéra 6.5.2020)

Nová opera o lidskosti a hrdinství v kritických okamžicích. 

Motto: „Ignis aurum probat miseria fortes viros.“
(Zlato se pozná v ohni, stateční lidé v neštěstí.)
Seneca

Opera o lidech, kteří našli sílu vystoupit z řady a pomohli tam, kde mnozí jiní ubližovali, nebo měli strach. Inspiruje se životem sira Nicholase Wintona, který v roce 1939 zachránil 669 československých židovských dětí a stal se tak jedním z nositelů světla v časech temnoty.

Inscenaci připravujeme v koprodukci s Dolnobavorským zemským divadlem v Pasově v režii jeho intendanta Stefana Tilcha. Devadesátiminutové dílo, jehož libreto i hudbu napsal Mario De Rose, s dramaturgickým přispěním Pavla Drábka a Simony Petrů, se skládá ze tří částí. První, Conditio humana (Lidská podstata), je o zranitelnosti, slabinách a náchylnosti k ubližování, druhá, Horror noctis (Děsy noci), o zdánlivě nekonečné temnotě, a poslední, Lux (Světlo), je o jiskrách naděje, okamžicích, kdy se rozhodneme změnit běh věcí, a konečně o návratu k toleranci, laskavosti, úctě, osobním svobodám a lidským právům. V opeře se v dramatických situacích prolínají historické momenty s fragmenty z klasické evropské literatury zpívanými v původních jazycích.

Wintonův vlak je poctou těm mnoha známým i zapomenutým hrdinům, kteří se dali všanc a přispěli k tomu, aby svět byl o něco laskavější místo k životu.

 

Účinkovali

Nicholas Winton
Greta Winton
Soldier
Mamma
Mother
Father
Vědma Athropo
Vědma Clotho
Vědma Lachesis
koncertní mistr (housle)
koncertní mistr (violoncello)
Z médií
5plus2
3. 1. 2020
Novinky.cz
10.1.2020