Debata

/ Setkání s novináři na téma „EU v mediálním světě“

Setkejte se 25. dubna 2019 s novináři Na Půdě. Hosty budou přední čeští žurnalisté Jefim Fištejn ( v Česku žijící a česky píšící publicista, esejista a scenárista), Petr Brod (žurnalista, bývalý redaktor rozhlasu, BBC v Londýně, Rádia Svobodná Evropa v Mnichově a v Praze či Süddeutsche Zeitung), a Karel Hvížďala (český novinář, dramatik a spisovatel). Debatovat budeme na témata:

  • proč máme mít svobodná média
  • proč je důležité být součástí Evropské unie

Debatu vede Jiří Šesták. 

 

Účinkovali

Bude doplněno.

Jefim Fištejn (1943 v Kijevě) je v Česku žijící a česky píšící publicista, esejista a scenárista. V letech 1964 až 1969 vystudoval fakultu žurnalistiky na Lomonosově univerzitě v Moskvě. Od roku 1969 do roku 1980 žil v Praze, kde pracoval jako překladatel. Po podpisu Charty 77 byl pronásledován a v roce 1980 donucen emigrovat do Vídně. Od roku 1981 do roku 1996 působil jako politický komentátor rozhlasové stanice Rádiu Svobodná Evropa, kde se specializoval především na středoevropskou a východoevropskou oblast (slovanské a pobaltské jazykové redakce). V posledních letech své činnosti v RSE sloužil jako zástupce programového ředitele. V letech 1996 a 1997 byl šéfredaktorem Lidových novin. Následně se opět vrátil do redakce Rádia Svobodná Evropa/Rádia Evropa jako politický komentátor. Později v redakci opět pracoval i jako zástupce programového ředitele. Jedná se o autora četných politických článků, komentářů a kulturologických esejů v českém, ruském, německém a anglickém tisku, dále autorem několika knih a scénářů k dokumentárním filmům. V roce 1995 získal cenu „Stříbrná křepelka“ Nadace Českého literárního fondu.

Petr Brod
(nar. 1951 v Praze) odešel roku 1969 do Spolkové republiky Německo. Studoval politologii, východoevropské dějiny a žurnalistiku na univerzitě v Mnichově, London School of Economics a na Harvardově univerzitě (Cambridge, Mass., USA), v letech 1980-1987 působil jako redaktor v rozhlasu a televizi BBC v Londýně, v letech 1987-1993 zastával řadu funkcí v redakci Rádia Svobodná Evropa v Mnichově a v Praze (asistent ústředního ředitele, redaktor čs. oddělení, první stálý zpravodaj v Praze a vedoucí pražské kanceláře). V letech 1993-1996 pracoval jako redaktor listu Süddeutsche Zeitung v Mnichově (jeho pražským dopisovatelem byl v letech 1988-2000), poté působil jako vedoucí redakce BBC v Praze.

Karel Hvížďala (1941 v Praze je český novinář, dramatik, spisovatel).
V Praze vyrůstal, maturoval a studoval Strojní fakultu na ČVUT v Praze. Později studoval politické vědy v Moskvě 1964 – 1968) a němčinu a německou literaturu v SRN (1978-1979).
V letech 1966-1970 pracoval jako redaktor v časopisu Mladý svět, v období po začátku tzv. normalizace 1971-74 byl redaktorem v nakladatelství Albatros. Založil a řídil edici Objektiv.V letech 1978 - 90 byl v exilu ve Spolkové německé republice, kde žil v Bonnu, pracoval v nakladatelství Index v Kolíně nad Rýnem a spolupracoval jako žurnalista s rozhlasovými stanicemi Radio Svobodná Evropa, Deutschlandfunk, Deutsche Welle, BBc, psal rozhlasové hry a přispíval do exilových časopisů. Od roku 1990 předsedou představenstva společnosti MAFRA, v roce 1993 šéfredaktorem Mladého světa, v letech 1994 až 99 šéfredaktor a spoluvydavatel zpravodajského týdeníku Týden, který spoluzaložil.
Od roku 1999 je svobodným žurnalistou a spisovatelem. Spolupracuje mj. s deníky MF Dnes a Lidové noviny, s časopisem Xantypa, s týdeníky Respekt, Reflex, Euro a dalšími periodiky. V 60. letech psal básně. Je autorem dvou až tří desítek knih rozhovorů (spolu s dalšími), románů, novel (Raroh, Nevěry, Výpověď), knížek pro děti (Fialoví ježci) a více než dvou desítek rozhlasových her (mj. Rekonstrukce začínajícího básníka, Vzkaz, Veverky na tři řádky, Tři výpovědi). Za rozhlasové hry obdržel dvě ceny v Rakousku, za Dálkový výslech Václava Havla řadu cen v zahraničí a jednu doma, za povídku Eule beim Augenarzt cenu Goethe Institutu a naposled za Rozhovory na přelomu tisíciletí (2002), obdržel Cenu Egona Erwina Kische. Za rok 2007 získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky.