Stručný manuál pro vystrašené diváky.
Několik lekcí o jednom ohroženém druhu.
Tělesný dokument o současném tanci.
Dá se tak abstraktní umění, jako je tanec, vysvětlit? A dá se vysvětlit třeba rovnou tancem? Petra Tejnorová, režisérka, která setrvale překračuje žánry a ve své tvorbě hledá vždy to nejlepší médium na vystižení svého tématu, se spojila se skupinou VerTeDance – a vznikl „stručný manuál pro vystrašené diváky“.
Neboli pokus, jak těm, kteří se tance obávají, poskytnout „návod“ na překonání strachů. Ironie, s níž Petra Tejnorová (ostatně jako i skupina VerTeDance) ráda pracuje, se skrývá i v další vysvětlující větě anotace: „Několik lekcí o jednom ohroženém druhu.“ Bude to tedy dokument, bude to i osobní zpověď, ale bude to hlavně hra s divákem – tím vystrašeným i tím tanečně velmi zběhlým. Na projektu s názvem Pojďme na tanec! autorsky spolupracují Tereza Ondrová, Helena Arenbergerová, Martin Talaga, Helena Araújo a Halka Třešňáková.
Bio / VerTeDance
Taneční skupina VerTeDance vznikla v roce 2004 jako trio tvořené tanečnicemi a choreografkami Veronikou Knytlovou a Terezou Ondrovou a světelným designérem Pavlem Kotlíkem. Za 14 let existence vytvořili VerTeDance přes 20 projektů a spolupracovali s množstvím výrazných tanečních osobností české i zahraniční scény. Soubor je držitelem mnoha ocenění, mimo jiné ceny pro Tanečnici roku (2010), ceny za Nejlepší světelný design (2012, 2014) či Ceny Divadelních novin (2012, 2014). VerTeDance jsou jedinou českou skupinou, která získala třikrát nejprestižnější ocenění v oblasti současného tance – cenu za Taneční inscenaci roku, a to v roce 2005 (Tichomluva), 2012 (Kolik váží vaše touha?) a 2014 (KOREKCE). V roce 2015 byla VerTeDance udělena cena BE Audience Award 2015 a Mess Festival Award 2015 v rámci BE festivalu v Birminghamu a prestižní ocenění Herald Angel Award 2015 na Fringe festivalu v Edinburghu za inscenaci Korekce.
Petra Tejnorová vytvořila několik úspěšných inscenací již během studia DAMU. V roce 2008 byla nominována na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent. Dlouhodobě se věnuje dokumentárnímu divadlu, fyzickému a autorskému divadlu, divadelním sondám do různých společenských a sociálních vrstev. V posledních projektech (NEVINA, NICK) se zaměřila na žánr live cinema, spojení divadla a filmu.
Jako autorka a režisérka spolupracovala s významnými divadly v Čechách, např. Dejvické divadlo, HaDivadlo, Divadlo Archa, Divadlo PONEC, Studio ALTA.
Autorské inscenace Petry Tejnorové získaly ocenění nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Natočila dva krátké filmy (Kniha o plánu – vítězný snímek kategorie VLNY – Ostrava Picture 2013, cena za nejlepší kameru – Mezinárodní kameramanský filmový festival Kamera Oko). Její poslední dokumentární film „Haló, je tam někdo?“ vznikl společně s choreografkou Terezou Ondrovou a měl premiéru v rámci Tance Praha 2017.
Působí taktéž jako pedagog KALD DAMU.
Tvůrčí tým
Tvorba, tanec: Tereza Ondrová, Helena Arenbergerová, Helena Araújo, Halka Třešňáková, Martin Talaga
Režie: Petra Tejnorová
Dramaturgie: Marta Ljubková
Scénografie: Adriana Černá
Lighting design: Katarína Ďuricová
Sound design: Dominik Žižka
Přípravné dílny: Jaro Viňarský, Matthew Rogers, Peter Šavel
Producent: VerTeDance, danceWATCH / Karolína Hejnová
V představení se mluví česky, slovensky a anglicky, bez titulků.
Za podpory: MHMP, MKČR, METROSTAV, Tanec Praha / PONEC – divadlo pro tanec, ALT@RT z.ú.
Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha 2018 v Českých Budějovicích je finančně podpořen z města České Budějovice a z Jihočeského kraje. Za vyjádřenou podporu děkujeme.