Kominíček

Benjamin Britten

kouzelná rodinná opera o dvou částech premiéra: 8. 2. 2019 derniéra: 12. 12. 2021

V anketě Jihočeská Thálie 2019 vyhodnocena jako nejoblíbenější divácká inscenace roku v oboru opera.

Kdo se vejde do komína? Kominík ne, leda malý kominíček! A kdo ho může zachránit, aby nemusel prolézat úzkými komíny a dusit se sazemi? Snad jedině děti! Krátká opera z roku 1949 jednoho z nejvýznamnějších britských skladatelů dvacátého století je určena především dětskému a rodinnému publiku, ale svou svěžestí a hravostí snad osloví i další milovníky opery. V první části večera čeká diváky navíc tak trochu kouzelná exkurze do zákulisí divadla, inspirovaná původní první částí opery Kominíček (Hrajeme operu!).

První část představení bohužel není vhodná pro osoby se sníženou schopností orientace a pohybu.

 

Účinkovali

Osoby a obsazení opery
 
Black Bob, kominický mistr a též Tom, kočí
Clem jeho syn a pomocník a též Alfréd, zahradník
Sam, malý chlapec, kominík
Slečna Baggotová, paní domácí
Rowan, pečovatelka
Julie
Gay / May
Sofie, sourozenci z Iken Hall
Johny / Jane
Hugie
Tina
Hrané role divadelního personálu
 
Sbormistr
Klavírista
Archivářka
Dramaturg
Ředitel divadla
Kostýmní výtvarnice
Krejčová
Korepetitorka
Asistent dirigenta
Režisér
Uklízečka
Člen orchestru
Jevištní technik
Dokumenty
Plakát k představení
foto Jarmila Štuková, grafický design Marek Vácha
Z médií
Deník
8. 2. 2019
MF dnes
8. 2. 2019
Právo
8. 2. 2019
Klasikaplus.cz
7. 2. 2019
Jihoceskykalendar.cz
7. 2. 2019
Rozhlas.cz
10. 2. 2019
Scéna.cz
11. 2. 2019
Zakulturou.cz
14. 2. 2019
MF dnes
16. 2. 2019
Divadelní noviny
5. 3. 2019
OperaJournal.cz
7. 3. 2019
Proglas.cz
1. 4. 2019
 
 

Inscenaci uvádíme v českém překladu. Délka představení 2 hodiny 20 minut.

Vzhledem k povaze inscenace se před tímto operním představením nekoná lektorský úvod.Z vašich ohlasů

Kominíček, 10. 10. 2021

Chci poděkovat za krásné představení Kominíčka. Má 7letá dcera byla poprvé ve "velkém" divadle a celé představení, včetně "cesty za duchy" , na ní udělalo velký dojem. Velmi oceňuji, že si vedení JD touto hravou a zábavnou formou vychovává budoucí publiku. Veliký potlesk za fyzický výkon skákajícího ducha dirigenta.
Eliška Polívková

Kominíček, 22. 2. 2019

Dobrý den. Byla jsem s rodinou na opeře Kominíček. Byli jsme nadšeni tajuplnou prohlídkou divadla a výkony obzvláště dětí byly velmi milé!:-) Děkujeme za krásný zážitek:-)
Eva Plášilová

Kominíček, 11. 2. 2019

  7.2. jsme s dětmi navštívili dětskou operu Kominíček. Moc se nám toto kouzelné představení líbilo, děti byly úplně nadšené - krásně udělaná scéna; pěkné nápady, jak zaujmout dětské publikum; malí herci-zpěváci moc šikovní (a samozřejmě i ti velcí). Moc hezký a povedený způsob, jak děti seznámit s operou.
Kopsová

Kominíček, 11. 2. 2019

Toto představení je opravdu povedenou inscenací v Jihočeském divadle!! Má nádhernou atmosféru, skvělý nápad a je to takový "výlet do pohádky". Myslím, že inscenace jako dětské představení se velmi ujme a bude velmi oblíbená. Neskutečné propracování do úplných detailů je dech beroucí!! Pan režisér Hašek má neskutečnou fantazii, což se projevilo už u muzikálu Kronikáři, ale myslím, že Kominíček je ještě dokonalejší! Doporučuji každému rodiči vzít dítě na tuto krásnou podívanou, jsou zde skvělé výkony herecké a především pěvecké, není to pro děti extra dlouhé, je to i poučné a bude je to rozhodně bavit!! Udělali jste opravdu krásnou věc, na kterou jde divák rád podruhé!! V neposlední řadě, bych chtěla ještě dodat, že program, který je dražší než obvykle, stojí za to si koupit, je to jeden z mnoho dokonale propracovaných detailů! Přeji tomuto představení mnoho úspěchů a spoustu repríz!!
Anna

Kominíček, 11. 2. 2019

Nádherný, kultivovaný a naivně radostný "šálek anglického čaje o páté", vlastně pardon, "...o šesté" :). Vynikající výkony dětí i profesionálních umělců, krásná hudba i výprava, nápaditá režie. Pro mnoho diváků zajímavá exkurze do zákulisí obohacená o strašidýlka i další informace, které by si zasloužily dále prohloubit, i když v poměru k celkové délce představení byla exkurze poněkud dlouhá. Moc doporučuji a tvůrcům tleskám!
Ludmila Maršíková