Prodaná nevěsta

Bedřich Smetana

komická opera premiéra: 12. 10. 2018

Partnery inscenace jsou: Národní podnik Budějovický Budvar a Auta Borek.

Smetanova anekdota o nevěstě, kterou ženich prodá sám sobě, patří mezi nejúspěšnější komické opery. Byla zkomponována původně jako zpěvohra s mluvenými dialogy a sám skladatel ji označil jako „hračku“, kterou vnímal jako vítané rozptýlení od vážných oper. Přesto se nerodila snadno a Smetana svůj osobitý „národní styl“ cizeloval pečlivě a až čtvrtá verze opery se stala verzí finální. „Prodanka“, jak jsme si ji familiárně překřtili, už od doby svého vzniku před více než 150 lety symbolizovala příslovečnou českou hudebnost a smysl pro humor. Smetanovy veselohry však vedle komiky obsahují vždy i velkou dávku niterného citu a lyriky, srozumitelné snad každému, kdo chce tento jedinečný hudební dar přijmout a radovat se z něho. Prodaná nevěsta je nejen zakladatelským dílem národní české opery, ale také stále životnou, laskavou i trochu sebeironickou hudební komedií, stále atraktivní pro diváky napříč věkovým spektrem. Patří zaslouženě ke zlatému fondu české i světové opery. Na repertoár opery JD se vrací po více než dvaceti letech v hudebním nastudování Maria De Rose a režii mladého talentovaného režiséra Marka Mokoše. Roli Mařenky ztvární renomovaná sopranistka, rodačka z Vidova, Jana Šrejma Kačírková v alternaci s naší kmenovou sólistkou Kateřinou Špilauer Hájovskou.

Upozorňujeme diváky, že se v představení používá stroboskop.

Dokumenty
Plakát k představení
foto Jarmila Štuková, grafický design Marek Vácha
Z médií
MF dnes
22. 9. 2018
Deník
12. 10. 2018
Ceskatelevize.cz
14. 10. 2018
Operaplus.cz
14. 10. 2018
Rozhlas.cz
14. 10. 2018
Budejckadrbna.cz
13. 10. 2018
MF dnes
13. 10. 2018
Deník.cz
12. 10. 18
Klasikaplus.cz
13. 10. 2018
Scéna.cz
15. 10. 2018
Zakulturou.cz
16. 10. 2018
Ceskatelevize.cz
20. 10. 2018
Deník
24. 10. 2018
Operaplus.cz
18. 10. 2018
Hudební rozhledy
12. 11. 2018
Divadelní noviny
11. 11. 2018
Hudební rozhledy
5. 12. 2018
 
Sbormistr Martin Veselý
Koncertní mistři Martin Červinka, Václav Žák
Hudební příprava Mikoláš Troup
Hudební příprava Martin Peschík
Asistent dirigenta Marek Klimeš
Představení řídí Michaela Freudenschussová
Asistentka režie a nápověda Barbora Šanderová
Asistent choreografa Aleš Hanzlík

 

Divadelní dílny

KDYŽ JI MILUJEŠ, TAK SI JI PRODEJ / Podaří se vám rozsoudit Jeníka s Kecalem? Jak to vlastně bylo s prodejem nevěsty? Hudebně-divadelní dílna, ve které se dozvíte více o Bedřichu Smetanovi, Prodané nevěstě a světě opery. Budete mít jedinečnou příležitost stát se na chvíli členy sboru opery Jihočeského divadla a společně si zazpívat s našimi sólisty. Půllitry s sebou! / lektoři: Tomáš Studený, šéf souboru opery JD, sólisté souboru opery JD Peter Malý a František Brantalík, klavírní doprovod Mikoláš Troup / pro 2. stupeň ZŠ a SŠ Více...
Z vašich ohlasů

Prodaná nevěsta, 22. 10. 2019

Opravdu pěkné představení, zejména Mařenka a Kecal byli excelentní. Nerad bych také opomenul tanečnice a tanečníky, na kterých bylo vidět, že si vystoupení opravdu užívají. Jedná se o moderní nastudování, což s sebou (dle mého) nese některé nešvary. Naprosto nenutná prvoplánová erotika (tanec komediantů) a zejména product placement (kdyby jen placement, ale i rozdávání vzorků zdarma), je něco, co mě velmi mrzelo. Když jsem si koupil lístky na operu, neočekával jsem, že budu vystaven půlhodinové reklamě jako v Cinestaru. Zvláštní mi také přišly kostýmy. Někteří herci měly kostýmy dobové, někteří moderní a některé bych dokonce označil za postmoderní. Nicméně se nechci utopit v kritice, skvělí herci, zpěváci, tanečníci a muzikanti ve mě zanechali spoustu skvělých dojmů. Byla to moje první zkušenost s operou a jistě nějaké další představení Jihočeského divadla brzy navštívím.  
Petr

Prodaná nevěsta, 24. 1. 2019

Na Prodanku jsem šla se dvěma pubertálními dcerami - já, staromilec klasického pojetí, byla jsem varována před modernou. Ale musím říci, že mě moderní pojetí bavilo, výborný byl výkon Jany Kačírkové (i když poměrně kontrastoval se slabším výkonem Petera Malého), skvělý byl i Vašek v podání Aleše Voráčka a při výstupu s mědvědem už mě to fakt odbouralo. Holky si představení opravdu užily a dožadují se další opery :-).
Zuzana

Prodaná nevěsta, 3. 1. 2019

Viděla jsem Prodanou nevěstu včera a jsem nadšená. Pěvecké výkony vynikající a novátorská režie z toho udělala nadčasový kus. Baletní čísla přinesla osvěžení a nový rytmus. Přenesli jste klasiku do moderního světa a to tak skvěle, že, ač děj znám, chvílemi jsem byla napjatá co bude dál. Gratuluji  
Dagmar

Prodaná nevěsta, 3. 1. 2019

Nádherná Smetanova hudba s pěveckými výkony zvláště paní Jany Kačírkové v roli Mařenky byly opravdu procítěně dojemné. Byla jsem z jejího výkonu nadšena. Nemohu se však zbavit dojmu, že baletní soubor do operního tělesa Jihočeského divadla stále nezapadl. Jejich neslučitelnost z Prodanky přímo čpěla. Nemám nic proti moderně - výrazné kontroverzní kostýmy komediantů, budiž. Nešlo ani přehlédnout osobní zanícení do role principála - transvestity na stříbrných podpatcích. Nechápu však, proč naše národní česká opera je doslova przněna obscénnostmi přímo na pódiu. Je mi líto, že naprosto zkazili dojem z překrásného podání všech členů operního a hudebního souboru JD. 
Ilona

Prodaná nevěsta, 13. 11. 2018

Prodaná nevěsta 7.11. 2018 byla v Metropolu téměř vyprodaná! Příjemné představení v zábavně moderním hávu. Vynikající pěvecké výkony všech hlavních protagonistů, podpořené hereckou drobnokresbou jimi ztvárňovaných postav, řádně rozčeří zažité představy o této kultovní české venkovské love story. Pestrobarevným kostýmům bezkonkurečně vévodila volná variace na supermana-medvěda ko-ko-koktavého Vaška. Drobné akcenty na jinak orientovanou sexuální menšinu ve scénách s temperamentními komedianty konzervativního diváka mohou šokovat , ale ty ostatní, kteří se bez předsudků nechají vtáhnout do dění na jeviští, prostě musí bavit. Nakonec i dnešní svět, který nás obklopuje je plný akcentů na všemožné odlišnosti. Svižně plynoucí představení mírně poškozuje snad jen na dnešní dobu zbytečně dlouhá předehra a úlitba sponzorovi s "lahváči" kolujícími v publiku, která by hlavně z hygienických důvodů zasluhovala řešit jinak. Málokdo z publika má žaludek na to, aby pil z nahod ile migrujících ocumlaných lahví, ač třeba z kelímku by si jinak trošku toho pivča s chutí a bez uzardění rád dal. Žijeme v poměrně neklidné době a tak určitě není od věci trochu toho neklidu přenést i do většinou stojatých operních vod. V Jihočeském divadle se to v Prodané nevěstě podařilo nejen díky neochabující síle Smetanovy hudby, ale i díky značně neotřelému novátorskému režisérskému pojetí. Děkuji. 
Jaroslav Strnad

Prodaná nevěsta, 8. 11. 2018

Děkuji za odvahu předvést Prodanou nevěstu v moderním pojetí, za mě je to naprosto skvělá práce! I přes rutinně známý příběh jsem zaujatě sledovala, co se bude dál dít, a jak to bude zpracované. Zakomponovali jste do děje momenty, které diváka donutily přemýšlet, překvapily, ale i pobavily. A oceňuji, že se vtip nepřeklopil do komiky, i když k tomu místy nebylo daleko. Už dlouho jsem neviděla, že by měli operní pěvci tak propracované herecké výkony, mimiku, gesta. Skvělá scéna - multifunkční, čistá linka, nic nepřekáželo, ani nechybělo. Dvě a půl hodiny utekly jako voda. Díky!  
Romana Lehmannová

Prodaná nevěsta, 8. 11. 2018

Ddravím vás, přátelé, kritiky, včera 7.11.2018 jsem byla na "prodance". takže.. než čučet celou předehru na oponu, byl ten trh ( i s krabicemi ), dobrým zpestřením.. a pak...sopránek, zlato v hrdle (nádherně temperamentní) Mařenky... úplně mě to odbouralo.. .(Jeník byl skvělým partnerem , abych na něj nezapomněla...), a závěr.. úplně jsem ztratila zábrany a začala tleskat před posledním mávnutím taktovky... takže za mne.. díky a velké BRAVO Alena Kovaříková  
Alena Kovaříková

Prodaná nevěsta, 21. 10. 2018

Komická opera Prodaná nevěsta z dílny libretisty Karla Sabiny a hudebního skladatele Bedřicha Smetany se vrátila po více než dvou desetiletích na pódium Jihočeského divadla. Jsem ráda, že jsem u toho mohla být. Šla jsem na premiéru tak trochu z donucení, protože opery opravdu nemám ráda a nic mi to neříká. Ovšem to co jsem zažila na představení, bylo neuvěřitelné a vykouzlilo mi to úsměv na tváři. Hned po zvednutí opony mi došlo, že vše bude jinak, než jsme zvyklí. Nádherná scéna vytvořená jednoduchými prvky. Protože v jednoduchosti je krása. Oživení přináší do inscenace i baletní soubor Jihočeského divadla. Neuvěřitelné moderní pojetí, které mi určitě pomohlo najít cestu i k opeře, pro mne už tak ztracenou. A to, že je zakomponován s lehkostí sponzor, mě vůbec nepohoršuje, je to provedené s lehkostí a každý kdo v dnešní době přináší něco nového…ví, že to bez sponzorů není možné. A měli jsme štěstí i na neuvěřitelné obsazení Jeníka - Amir Khan, Mařenku ztvárňuje - Jana Šrejma Kačírková a neuvěřitelný výkon Vaška – Aleš Voráček…Bylo mi ctí u toho být a děkuji, že máte odvahu přinášet jiný pohled na operu.
Pavla Svobodová

Prodaná nevěsta, 22. 10. 2018

I my jsme byli v sobotu na druhé premiéře Prodané nevěsty a ještě předtím jsme si vyslechli několik “zaručených” názorů a pohledů. A jak už to tak bývá, “co člověk, to názor”. Netvrdím, že bylo vše naprosto perfektní, ale upřímně, kdo z Vás kritiků je? Opravdu děláme ve svém životě věci tak, že by si na nich nikdo nesmlsl? Ať už se jedná o umělecký nebo sportovní výkon, za jakékoli takové zaručené kritické poznámky k čemukoli se stydím. Všichni s naprostou jistotou ví, jak to mělo mělo vypadat a znít a pokud ne, tak alespoň ví, jak to vypadat nemělo. Nechme i jiným jejich názor a vkus. Prodanou nevěstu jsme viděli i v klasickém provedení v jiných divadlech a tuto verzi jsme si užili mnohem více než tu “krojovanou” klasiku, která ve své době určité opodstatnění měla, měla za úkol probudit v lidech národní hrdost a vlastenecké cítění, což nám už dnes připadá přespříliš patetické. Doporučuji pustit si Prodanou nevěstu tak, jak byla natočena v 80. letech a opravdu bychom se na takovou dnešní verzi šli podívat? Anebo by se spustila další vlna kritiky, že Jihočeské divadlo vlastně s ničím novým ani nepřišlo? Smetanova hudba k této opeře je nádherná, ale ten typicky vesnický patos ji ubíjel, takže pro mě raději bez obrazu. Jeden by ani neměl šanci pochopit, že se má jednat vlastně o komedii. Naopak jsme si ji tentokrát užili, komické scénky byly skutečně vtipné a jestli to někoho pohoršovalo, pak neměl a nemá smysl pro humor a nadsázku. Režisér určitě nechtěl dát najevo jakoukoli neúctu k tomuto dílu, jen si dovolil ho stvořit trochu jinak. Za nás palec nahoru a určitě si tato verze najde své zastánce a věřím, že právě mezi mladšími lidmi. Právě oni považují a považovali operu za strnulou a na klasickém Jeníkovi objímajícího Mařenku v rádoby milostné póze s vyšpulenou pusou a operní strnulostí, by se smíchy potrhali. Hudba i text zůstaly stejné jak za pana Smetany, a scény, které dotváří jednotlivé děje, dílu rozhodně neuškodily. Prosím tedy všechny , kteří jsou až nepřiměřeně kritičtí, aby se zamysleli nad jednou jedinou věcí – co vlastně kritizují? To, že se jim někdo zrovna netrefil do vkusu? Opravdu se jim na tom vůbec nic nelíbilo? A dotyčná paní, která v sobotu zakřičela “fuj”, no, pro mě to byl stejně primitivní jedinec, jaký křičí během zápasu na hráče “ty debile, jak to hraješ”.
Zdichovi

Prodaná nevěsta, 22. 10. 2018

Představení z 12.10.2018, na které jsme se moc těšili. Zpočátku jsme byli ohromeni nečekaným skladem plným krabic různých velikostí, připomínajícím sklad firmy Amazon. První pocit byl dost smíšený, ale záhy se hercům podařilo tento pocit vytlačit jejich výkonem. Exceloval Amir Khan v roli Jeníka, ale i Mařenka, kterou ztvárnila J .Š. Kačírková. A velkolepý požitek se dostavil s áriemi Kecala od Jana Šťávy. To, že klasické pojetí Prodanky bylo zcela opuštěno a vše kolem zminimalizováno jen na esenci hereckého výkonu, byl velice podařený tah režiséra a po několika málo minutách jsme byli vtaženi do děje tak známé a v této inscenaci tak cizí opery. Každou minutu jsme si už jen vychutnávali a zcela zapomněli skrze dekorativní svěžest, kostýmy jak klasické tak i provokativní, že se nejedná o zvyklou a zajetou klasiku. Ta pestrost barev sloučená s okouzlujícím pěveckým výkonem a nadšeným herectvím protagonistů zanechává v nás hluboký pocit požitku na ještě dlouhý čas. Eva a Vláďa z Dolní Stropnice  
Vladimír a Eva

Prodaná nevěsta, 18. 10. 2018

Představení 13.10. 2018, na které jsem se moc těšila, ale takhle smutná jsem z divadla ještě nikdy neodcházela. Překousla jsem sponzora v prvním dějství a asociace na první Básníky a vinařské závody v představení Toman a lesní panna byla okamžitá. Ale opilecká scéna s potácivými postavami? To nebylo ani jihočesky veselé. Vadilo mi pojetí Mařenky i nevýrazný Kecal. Naproti tomu Jeník byl výborný. Druhé dějství jsem většinou proseděla se zavřenýma očima, abych nemusela koukat na nekoukatelné představení. Ale ani to moc nepomohlo. Při Rozmysli si, Mařenko, jsem oči s hrůzou otevřela, protože jsem nevěřila svým uším. Komedianti a Vašek v medvědí kůži už byl jen poslední hřebík. Veliké zklamání a nic na tom nezměnil ani závěrečný potlesk
Lenka