Pýcha a předsudek

Jane Austenová, James Maxwell, Alan Stanford

romantická komedie premiéra: 25. 4. 2008 derniéra: 18. 2. 2010 počet repríz: 21

Chytrá a originální dívka, která zná svou cenu, nemusí být zrovna oslňující krasavice ani dědička miliónů, aby zaujala muže, na kterého si ostatní netroufají ani pomyslet.

 

Účinkovali

Paní Bennetová
Pan Bennet
Elizabeth Bennetová
Jane Bennetová
Kitty Bennetová
Lydia Bennetová
Mary Bennetová
Sir William Lucas
Charlotte Lucasová
Pan Bingley
Slečna Bingleyová
Pan Darcy
Pan Wickham
Pan Collins
Lady Catherine de Bourghová
Plukovník Fitzwilliam
Slečna Bourghová
Slečna Jenkinsonová
Dokumenty
Pýcha a předsudek
Plakát k představení / foto Ivan Pinkava, design Robert V. Novák
Z médií
Deník
24.4.2008
MF dnes
24.4.2008
Právo
25.4.2008
MF dnes
10.5.2008
 
 

Ten je ale zvyklý, že jeho přání jsou plněna ještě dřív, než je vysloví. Když poprvé v životě narazí na ženu stejně silnou jako on, rozpoutá se romantická bouře s anglickým humorem.Překlad / Zdeňka BrandejskáZ vašich ohlasů

Pýcha a předsudek, 11. 11. 2009

Všichni milí v divadle!Četla jsem si rozporuplné reakce na představení Pýcha a předsudek, a proto jsem se rozhodla zaslat i svůj názor. Představení pro mě zcela SPLNILO má očekávání. Očekávala jsem, že se na chvíli přenesu ze své každodennosti do světa anglické společnosti předminulého století, že uvidím výrazné herecké výkony, že představení ve mně zanechá určité myšlenky k úvahám....a to se zcela vyplnilo. Vždyť jaké větší poslání má divadlo....? Moc ještě jednou děkuji VŠEM, kteří se podíleli na tvorbě této inscenace a myslím, že jak ženské, tak mužské herecké výkony plně vystihly charaktery a dobové zvyklosti romantické Anglie. Celá rodina se těšíme na všechna další setkání v divadle.
Irena Kubalová

Pýcha a předsudek, 13. 3. 2009

Ke hře Pýcha a Předsudek, nemám slov. Jelikož jsem měla možnost shlédnout už několik zpracování a novodobé filmové zpracování jsem viděla víckrát než je zdrávo, i přesto vaše podání bylo zážitkem.
Veronika Puklová

Pýcha a předsudek, 14. 5. 2008

Dobrý den, chci pochválit představení Pýcha a předsudek. Představení je opravdu povedené. Délka vůbec nevadí. Přece jen je předlohou román a při dramatizaci by byla škoda zásadněji zkracovat. Skvělá atmosféra, jemně vykreslené postavy, s humorem podaný obraz rodiny. Bavila jsem se a rozhodně nenudila. Nekrátit prosím, byla by to škoda!!!! Opravdu přesné herecké výkony. Báječná maminka děvčat, tatínek, všechny sestry, roztomilé nejmladší sestry. Bavilo mě být na chvíli součástí příběhu a rodiny. Děkuji všem ještě jednou za zážitek!!!!
Veronika Bublinová

Pýcha a předsudek, 12. 5. 2008

Nedávno jsem navštívila představení PÝCHA A PŘEDSUDEK a musím říci, že jsem byla nadšená. Nechápu, jak někdo může označit tuto hru za nudnou či kýč. Myslím si, že mnozí by si měli uvědomit, kdy tato hra vznikla a jaké nese poselství. Když Jane Austenová psala svůj román, v období romantismu, to co nám teď přijde jako kýč, bylo tenkrát zcela normální a dokonce žádané. Přestože je hra představena jako romantická komedie, myslím, že ne vždy se musíme celé představení jen bavit, abychom si odnesli příjemný zážitek. V představení vystupuje několik komických postav (otec, matka, mlad í sestry Jane), a to myslím, plně postačuje. Ostatní postavy se musí postarat o jistou psychologickou hloubku hry, o vnitřní přeměnu hlavních hrdinů a myslím, by nebylo na místě vyjádřit komicky. Co se délky týče, myslím že necelé tři hodiny není moc dlouho na takovouto psychologickou zápletku. Dále bych chtěla pochválit za kostýmy, byly opravdu nádherné, těší mě, že jste se drželi historické skutečnosti.
Kateřina

Pýcha a předsudek, 6. 5. 2008

Milí diváci, děkuji Vám za množství reakcí a bouřlivou diskusi (pro kterou je tato stránka mj. též určena!), kterou rozpoutala naše poslední premiéra. Děkuji Vám za zájem, který tímto činohře Jihočeského divadla věnujete. Vaše názory jsou pro nás velmi důležité, přestože ty negativní nás samozřejmě nijak netěší. O to víc o nich ale přemýšlíme. Žádné naše představení nevzniká proto, aby někoho záměrně uráželo nebo nudilo. Snažíme se uvádět hry, které uspokojí co nejširší spektrum diváků. Ale nevybíráme je tak, aby každá hra oslovila každého diváka, to samozřejmě není možné, naopak je to cesta k šedému průměru a nudě. Snažíme se Vám proto ke každé inscenaci poskytovat takové informace, aby si z naší nabídky mohl každý vybrat podle svého osobního založení, svých vlastních zájmů, očekávání a potřeb. Rozhodnutí, jakou hru nasadit na repertoár, komu svěřit její režii, komu hlavní role jsou velmi komplikovaná a vždy mohou vycházet jen z předpokladů, představ a přání nebo z reflexe minulých zkušeností. V divadle (stejně jako v životě) není nic předem jisté, spočitatelné a přesně odhadnutelné. Přes všechnu dobrou vůli, snahu a erudici se zkrátka můžeme v odhadu toho či onoho zmýlit. Nebo se můžeme rozhodnout správně, vznikne kvalitní představení a stejně se najde někdo, kdo z divadla odejde nespokojený. Všimněte si, že jednomu z Vás přijde jistý herecký výkon geniální, další ho prohlásí za strašný, jeden se na představení nudí, druhý odchází spokojený, jeden napíše, že představení je mimořádně špatné, ale zároveň vyzdvihne řadu vynikajících výkonů, což je svým způsobem protimluv. A tak bych mohl pokračovat. Protože by někdo mohl předchozí řádky označit jako nemístný alibismus, rád bych Vám následující informací dokázal, že Vaše názory nás skutečně zajímají. Divadelní představení je živý tvar, na kterém jsme zvyklí pracovat až do derniéry. V případě inscenace Pýcha a předsudek je pokračování této práce opravdu velmi intenzivní. Od reprízy v pátek 4. 5. je představení zkráceno tak, že končí nikoliv po desáté hodině, ale už ve 21:40, má tím pádem větší spád a švih. Navíc se snažíme dolaďovat řadu situací, zpřesňovat výklad jednotlivých postav, zkrátka pracovat tak, aby co možná největší množství z Vás toto představení potěšilo. Přijďte se prosím přesvědčit, zda se nám to daří. Z reakcí diváků na páteční repríze jsem měl pocit, že tomu tak je! Martin Glaser, šéf činohry JD
Martin Glaser, šéf činohry JD

Pýcha a předsudek, 5. 5. 2008

Vážený pane Roubale,přečtěte si prosím pozorněji můj příspěvek. K vašemu vyjádření ohledně "herecké ligy" opravdu nemám co dodat,protože takhle to vůbec není myšleno. Ohledně slečny Verzichové jsem řekla svůj názor, za kterým si stojím. A nebojte se typ s věkem si rozhodně nepletu. Prostě si to myslím (a podle názorů mých známých nejenom já) a vy do toho laskavě nezasahujte. A tímto bych naši "debatu" ukončila, jednak k tomu tento web není určen a jednak mi to přijde směšné. Děkuji.
Kamila Stehlíková

Pýcha a předsudek, 5. 5. 2008

Musím se přidat k ohlasům. Slečná Verzichová je výtečná herečka, která zkrátka nedostala v představení PaP prostor, aby se ukázala. V Nožích ve slepicích předvedla výkon hodný obdivu. Divadlo mám rád a všem hercům velmi fandím. Soubor se obohatil o zajímavé tváře a opustili jej ti slabší, což velmi oceňuji a beru jako vstřícný krok vůči nám divákům. Co se PaP týče, je to skutečně nepovedená hra a to snad po všech stránkách. Kýč jak bič, řekl bych. Někteří herci vysloveně utrpěli režií, tedy doufám že tomu tak je, jinak si nedovedu vysvětlit hrůzný výkon paní Šimonové, Branné a tak dále. Předesílám, že je mám jinak velmi rád. Moc držím palce - poperte se s tím a zkuste nám dát něco lepšího k vidění. V úctě Marek Trojan
Marek Trojan

Pýcha a předsudek, 5. 5. 2008

Vážená paní Kamilo, asi nebývá zvykem, že se přispěvatelé tohoto fóra použtí do polemik s jinými přispivateli; nicméně chtěl jsem dát najevo i svůj názor: myslím si, že Jihočeské divadlo NEMÁ žádnou typově velmi podobnou herečku slečně Verzichové - podle mě si pletete "typ" s "věkem" a velmi bych se musel zamýšlet, zda vůbec má Jihočeské divadlo herečku lepší. Co se týče Vašeho názoru na pánskou část hereckého ansámblu, se vší úctou, myslím, že pánové Veselý a Kupka hrají úplně jinou ligu než druzí dva zmínění pánové. Mějte se hezky.
Jaromír Roubal

Pýcha a předsudek, 5. 5. 2008

Představení Pýcha a předsudek se mi líbilo, nechápu některé zde uvedené kritické reakce, já jsem byl spokojen a dobře jsem se bavil.
Michal

Pýcha a předsudek, 5. 5. 2008

Zdravím, s přáteli jsem navštívili premiéru hry Pýcha a předsudek. Musím s lítostí konstatovat, že tato hra byla jediné představení, které se mi u vás nelíbilo, ba dokonce mě pěkně otrávilo..vážně jsem se těšil až bude konec..Dana Verzichová mě zklamala..byla v této hře velmi bezvýrazná a nudná. Ale abych jen nekritizoval musím napsat, že jsem skvělý, všechny hry (kromě Pýchy) se mi od vás líbí..někdteré jsem navštívil i dvakrát, třikrát, jen tak dále...a prosím méně Dany Verzichové. S pozdravem Divoký
Adam Divoký

Pýcha a předsudek, 2. 5. 2008

Dobrý den, milé divadlo. Před několika dny jsem navštívil dvě vaše premiéry. Bydlím v Praze a zlákalo mě pozvání mých příbuzných k návštěvě okresního divadla. Bohužel, byl jsem velmi zklamaný. Pojem Jihočeské divadlo je známý téměř po celých Čechách, proto jsem čekal špičkové kusy. První moje \"zastávka\" byla u Lupu. Docela rád bych věděl, co vedlo vašeho uměleckého šéfa k nasazení takové to hry. Byla to jedna z nejhroznějších (omlouvám se za tento pojem, ale bohužel slabší slovo pro vyjádření mé nespokojenosti prostě není) inscenací, jaké jsem kdy viděl. Herecky to bylo vynikající, ale znepokojovala mě hra sama o sobě a také její režijní zpracování. Při premiéře Pýchy a předsudku jsem doufal, že podobné zklamání již nezažiju. Bohužel, opak byl pravdou. Moc hezky pojatá inscenace, ale ta příšerná délka. Téměř tři hodiny. Nevím, jestli pan režisér neměl ořezanou tužku, a tím pádem nemohl škrtat, ale takovéto dlouhé představení jsem už dlouho nezažil. I když vlastně zažil. A to nedávno. Ovšem to jsemse bavil od začátku až do konce. Ve vašem případě bych to spíše prospal. Chvílemi představení ztrácelo temporytmus a herecké akce chvílemi také upadali. Geniální byla pouze paní Šimonová a Bambasová. Poté Lenka Krčková, Věra Hollá a Táňa Kupcová, dále Pavel Šporcl. Do budoucna přeji Jihočeskému divadlu lepší dramaturgickou složku. :-)
Petr Šedivý

Pýcha a předsudek, 2. 5. 2008

Já tedy nevím jak ostatní, ale u mě představení Pýcha a předsudek předčilo má očekávání. Moc pěkně zpracované.
Karolína Šrámková

Pýcha a předsudek, 2. 5. 2008

Dobrý den!Nedávno jsem z celou mojí rodinou navštívila > představení Pýcha a předsudek.Upřímně jsem po představení měla pocit,že jsme peníze a to nemalé doslova vyhodili.Představení bylo vemi nudné,zdlouhavé, bez nápadu.Zkrátka a dobře znovu bych tedy určitě nešla,ani bych to nikomu nedoporučila.Velkou vinu za to také nese herecké obsazení.Ptám se tedy,proč jste do hl.role pana Darcyho,muže vážného, obsadili pana Veselého,který při předstírání vážné tváře vypadal až směšně.Mám ho jako herce velmi ráda,ale nerozumím tomu proč on dostává tolik prostoru a na další vynikající herce se zapomíná.(pan Vodička,Konrád,Kupka...)To samé se slečnou Verzichovou.Ta mě tedy vůbec nenadchla v žádném se shlédnutých představení.A to tam máte tak vynikající herečky typově velmi podobné.Toto je můj názor a za ním si stojím.
Kamila Stehlíková s rodinou

Pýcha a předsudek, 29. 4. 2008

Pýcha a předsudek - nuda...škoda
Petr Nový

Pýcha a předsudek, 28. 4. 2008

Dobrý den, včera jsme navštívili premiéru hry PYCHA A PREDSUDEK. Mám vaše divadlo moc ráda a myslím, že jste skvělí, ale z tohoto představení jsem byla velmi zklamaná...dokonce několik známých odešlo ze hry již o přestávce..je to veliká škoda, že jste hru pojali takto nudně, moc jsem se na představení těšila....přeji vám úspěch v dalších krocích..Sováková  
Anna Sováková
starší >>