Rozsviťme demokracii

průvod k výročí 17. listopadu

Rozsviťme demokracii v roce 2024

Každoroční pietní akce u příležitosti oslav výročí 17. listopadu. Přesný program pro letošní ročník pro vás připravujeme.


 

Účinkují

Bude doplněno.
Dokumenty
Z médií
Divadelni-noviny.cz
15. 11. 2017
Deník
16. 11. 2017
Deník.cz
16. 11. 2017
MF dnes
18. 11. 2017
Deník
18. 11. 2017
Parlamentnilisty.cz
18. 11. 2019
Blesk.cz
17. 11. 2019
Budejckadrbna.cz
17. 11. 2019
Divadelní noviny
26. 11. 2019
Neděle
17. 11. 2024
17:00 rezervovat

Rozsviťme demokracii v roce 2023

Každoroční pietní akce u příležitosti oslav výročí 17. listopadu. Tradiční průvod od Jihočeského divadla na náměstí, kde členové orchestru opery JD v 17:11 zahrají státní hymnu ze střechy radnice.
Průvod se sejde v 16:30 před Jihočeským divadlem.Rozsviťme demokracii v roce 2022

Jihočeské divadlo se připojuje k oslavám 33. výročí Sametové revoluce ve spolupráci se spolky Díky, že můžem, Budějovice 2028 (EHMK), Jeden svět České Budějovice, Biograf Kotva, Studenti s Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka.

Začneme tradičním průvodem od Jihočeského divadla, se kterým se vydáme k magistrátu města, kde členové orchestru opery JD zahrají státní hymnu. Následně navážeme vernisáží v Biografu Kotva, kde nám paní fotografka Bohuslava Maříková představí autorské fotografie z 89´ přímo z Českých Budějovic. Program bude pokračovat diskuzí s organizátorem protestů v Budějovicích Martinem Ehrlichem a jedním ze zakládajících členů Občanského fóra Svatomírem Mlčochem. Program v Biografu Kotva zakončíme promítáním dokumentu Něžná revoluce.

16:30 setkání u Jihočeského divadla a následný průvod k budějovické radnici
17:11 hymna České republiky ze střechy radnice v podání členů orchestru Jihočeského divadla
18:00 vernisáž výstavy Bohuslavy Maříkové: PRVNÍ ROK SVOBODY 1989 –1990 v Biografu Kotva
18:30 diskuze o Sametové revoluci v Českých Budějovicích v Biografu Kotva
20:00 program Biografu Kotva: promítání dokumentu: Něžná revoluce (vstupné 100 kč)

Přijďte si s námi připomenout Sametovou revoluci v Českých Budějovicích, těšíme se na vás.

Rozsviťme demokracii v roce 2021

Věříme, že se letos budeme moci vrátit opět k tradičním oslavám tohoto svátku Dne boje za svobodu a demokracii a budeme moci uspořádat tradiční průvod s názvem Rozsviťme demokracii. A tak se ve středu 17. 11. 2021 přesně v 17.11 vydáme od budovy Jihočeského divadla směrem na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, kde ze střechy radnice zazní hymna České republiky v podání orchestru našeho divadla. Před budovou radnice pak bude rozsvícen ze svíček nápis DEMOKRACIE. Budeme rádi, když se k nám připojíte a společně tak důstojně oslavíme tento významný den pro českou demokracii.

Rozsviťme demokracii 2020

Letos nebudeme v Den boje za svobodu a demokracii pořádat tradiční průvod s názvem Rozsviťme demokracii. Místo toho ve spolupráci s Milion chvilek pro demokracii, Pamětí národa a některými divadly rozsvítíme demokracii státní hymnou!
V úterý 17. 11. 2020 přesně v 17.11 zahraje orchestr opery Jihočeského divadla ze střechy radnice v Českých Budějovicích hymnu České republiky.
Neporušíme tak žádná opatření, ale důstojnou formou 17. listopad společně oslavíme. Před budovou radnice bude rozsvícen ze svíček nápis DEMOKRACIE. I vy můžete kdykoliv během večera přijít a rozsvítit své světlo, jen moc prosíme o dodržování aktuálně platných nařízení.

K této formě oslav se připojí i další divadla v České republice. Hymna zazní ze Západočeského divadla v Chebu, Národního divadla Brno, Divadla Na zábradlí, Moravského divadla Olomouc, Městského divadla Brno, Divadla F. X. Šaldy v Liberci, Dejvického divadla, Východočeského divadla Pardubice a Janáčkovy filharmonie Ostrava ve spolupráci s městem Ostrava.

“Hledali jsme formu důstojné oslavy, která nebude v rozporu s platnými epidemickými opatřeními a aspoň trochu nám dovolí poděkovat těm, kteří pro nás svobodu a demokracii vybojovali. Proto nepořádáme průvod, nevyzýváme ke shlukování lidí, jen v otevřeném prostoru a z bezpečné vzdálenosti zahrajeme hymnu. Nechceme, aby se jednalo o jakoukoli formu demonstrace nebo protestu, celou akci chápeme jako oslavu demokracie. Jsem rád, že moji výzvu přijali i kolegové z jiných divadel, a hymna bude znít na více místech v České republice,” dodává k celé akci Lukáš Průdek.

Rozsviťme demokracii 2019

Veřejné shromáždění - koncert - průvod
16:30 na křižovatce Zátkova nábřeží a ul. Dr. Stejskala před Zlatým mostem
V improvizovaném sboru shromážděných občanů si společně zazpíváme - playlisty, které budou na místě k dostání
V 17:11 vyjde průvod za zvuku zvonů směrem na náměstí Přemysla Otakara II.

Pořádají:
Ateliér 3D Jihočeského divadla, Milion chvilek pro demokracii, studenti Jihočeské univerzity, občané Českých Budějovic

Rozsviťme demokracii 2018
v sobotu 17. listopadu přesně v 17.11 vyjde průvod od historické budovy Jihočeského divadla přes Zátkovo nábřeží na Piaristické náměstí. Několik osobností veřejného života promluví ke shromážděným občanům.


Rozsviťme demokracii 2017
Průvod a veřejné shromáždění u příležitosti oslav výročí 17. listopadu

V pátek 17. listopadu v 17:11 vyjde průvod od historické budovy Jihočeského divadla na náměstí Přemysla Otakara II. Několik osobností veřejného života promluví ke shromážděným občanům. Ocitujeme Memorandum 2017 Festivalu svobody, organizace Amnesty International a tým Democracy.Go připraví tematické happeningy, připojíme se k akci #trispejle, zapálíme svíce ve tvaru slova DEMOKRACIE. Nejen hymnu pro všechny přítomné zahraje kapela McBerds.

Na náměstí promluví:

Lukáš Průdek, ředitel Jihočeského divadla
Josef Prokeš, kněz českobudějovické diecéze, bývalý spirituál Biskupského gymnázia
Martin Ehrlich, spoluorganizátor studentských demonstrací v ČB v roce 1989
Romana Marková a Salim Murad z iniciativy Democracy.Go
Věra Hlaváčková, členka souboru činohry Jihočeského divadla
Bohumil Řeřicha, bývalý člen KSČ, jeden z prvních redaktorů FreeMagOne, Evropan, humanista; angažuje se v akcích Kruhu přátel česko-německého porozumění, přítel Lidic
Václav Voska, zástupce Studentské unie JU a Radia K2
Tomáš Smrčka, student gymnázia Česká

Memorandum Festivalu svobody přečte Bára Jílková z organizace Jeden svět.

Akci pořádají občané a zástupci organizací: Jihočeské divadlo p. o., Amnesty International, Jeden svět, Democracy.go a Budějovický Manifest. Akcí se připojujeme k celostátní platformě Festival svobody.


O Festivalu svobody

Festival svobody je platforma zastřešující akce pořádané různými iniciativami s cílem připomenout události spojené se 17. listopadem. Záměrem festivalu je nejen oslavit výročí Sametové revoluce vytvořením uceleného programu pro návštěvníky, ale též společně propagovat demokratické principy a hodnoty občanské společnosti. Bohatý program Festivalu svobody zahrnuje kulturní a vzdělávací akce, happeningy, průvody či shromáždění, která prostřednictvím jednotlivých iniciativ probíhají na různých místech v Praze, jako je Albertov, Národní třída či Újezd. Vyvrcholením oslav je každoročně Koncert pro budoucnost na pražském Václavském náměstí, který v loňském roce navštívilo více než 40 000 lidí. Do Festivalu svobody se s vlastním programem zapojují také desítky měst a obcí z Čech a Moravy. Více informací o Festivalu svobody naleznete na stránkách www.festivalsvobody.cz.Memorandum 2017

Každoročně si v listopadu připomínáme dny, kdy se naši spoluobčané postavili čelem totalitnímu režimu a bojovali za svobodu, demokracii a budoucnost naší země. Prožíváme nejdelší období svobody od založení Československa. Avšak hodnoty, na kterých je naše svoboda založena, jsou především v posledních letech často zpochybňovány.

Chceme se postavit čelem strachu a lžím, které šíří extrémisté a populisté, aby nás o svobodu nepřipravili. Společně tak dáme hlasitě najevo, že si vybojované svobody a demokracie vážíme a nenecháme si ji vzít. 17. listopadu proběhnou v Praze i po celé republice koncerty, průvody, besedy a celá řada dalších programů. Ulice a náměstí opět zaplní statisíce lidí. Budeme si připomínat významné okamžiky naší historie, upozorňovat na skutečné současné problémy a sdílet názory ohledně budoucnosti naší země.Prohlášení pořádajících organizací:

Jeden svět

Jeden svět je v současné době největším lidskoprávním filmovým festivalem na světě zobrazujícím zásadní sociální, politická, mediální a environmentální témata týkající se stavu současného světa. Náš tým považuje lidskou důstojnost a svobodu za základní hodnoty. Věříme, že lidé mají mít právo rozhodovat o svých životech - jsme součástí občanské společnosti.Budějovický Manifest

Budějovický Manifest vznikl v roce 2009 jako festival oslavující svobodu a demokratické hodnoty naší společnosti s cílem upozorňovat společnost na témata, různé snahy a tendence demokracii popírat či se jí dokonce vysmívat. Za celou historii festival akcentoval mimo jiné témata rasismu, narůstajících vlivů různých extremistických stran, hnutí a ideologií, xenofobní nálady ve společnosti s důrazem na lidská práva a toleranci. Na festivalu za jeho existenci vystoupilo přes 200 hudebníků a divadelních uskupení a navštívilo ho na tisíce návštěvníků, kteří podpořili myšlenku festivalu. „Každý rok si také připomínáme výročí Sametové revoluce, abychom nezapomněli, že ne vždy jsme žili ve svobodném světě, a ne vždy jsme mohli vyjádřit svobodně svůj názor,“ říká zakladatel festivalu Petr Znoj.Amnesty International

Pro nás v Amnesty International je základní hodnotou dodržování lidských práv a svobod všude na světě. Víme, že rovnováha mezi svobodou a bezpečím je velmi křehká. Můžeme sledovat, jak při potížích, se kterými se nyní Evropa potýká (ať už s důsledky ekonomické či tzv. uprchlické krize), jsou na vzestupu různá populistická a radikální hnutí. Některé důsledky ve smyslu ohrožení základních práv a svobod, např. svobody slova, shromažďování a projevu, můžeme už vidět v okolních, nám blízkých, zemích - Polsku a Maďarsku. Buďme bdělí, aktivní, nebojácní. Máme na to! Nedejme si vzít to, za co bojovali a trpěli naši rodiče a prarodiče a rozsviťme spolu demokracii!Democracy.Go

Jsme tým z Jihočeské univerzity a máme pro Tebe výzvu. Chceme, aby se mezi nás vrátila rozumná debata o věcech kolem, které nás trápí. Jen tak totiž budeme schopní nalézat řešení. Chceme i nadále žít v demokratické společnosti. Chceš demokracii? Jak by podle Tebe měla taková demokracie vypadat? Co pro Tebe znamená demokracie? Demokracie nemusí být neviditelná. Přijď prozkoumat demokracii tak, jak jí běžně nevnímáme. Přijď a poděl se o svou bublinu.Jihočeské divadlo

Umění a tvorba jsou synonymem pro svobodu. Umělci, kumštýři byli odjakživa strážci svobody a často jsou neformální pojistkou demokracie. Umělci - a obzvlášť divadelníci - jsou ti, kdo mohou ať už symbolem, metaforou anebo napřímo tepat nešvary doby, odkrývat lež a přetvářku. Známe to už od dob Hamleta. Chrání tak svou vlastní existenci, protože bez svobody není tvorba, není umění. Umělci, tvůrci jsou ve společnosti těmi, kdo vidí lépe a vidí dál a vidí srdcem… Tak se i my, členové Jihočeského divadla, hlásíme do služby, protože svoboda je jediné, čemu můžeme sloužit!