Vypravěčský festival 22. 9. 2017 / Studiová scéna Na Půdě
Dopolední vystoupení zadaná pro školy a školní družiny
Pohádky, mýty, legendy a příběhy z celého světa vypráví
od 9:00 Šíma Piskačová
od 10:00 Tajana Gašparović Mančalová
od 11:00 Martin Hak
od 14:00 Bára Schneiderová
Odpolední program pro veřejnost
I příběhy mezi řečí
17:00 – 19:00 Legendy, mýty, pohádky a jiná vyprávění pro děti i dospělé
Tajana Gašparović Mančalová je chorvatská vypravěčka žijící v Praze, kde pracuje v Českém rozhlase jako editorka pořadu věnovaného minoritám. Spolupracuje s chorvatským rozhlasem, divadly a divadelními festivaly. Její vášní je storytelling, kterému se věnuje nejen jako vypravěčka, ale také jako lektorka.
Bára Schneiderová vystudovala DIFA JAMU, spolupracuje s Českým rozhlasem a s Českou televizí. Je ředitelkou spolku Storytelling a dramaturgyní olomouckého Divadla na cucky. Storytelling studovala v Norsku na Høgskolen i Oslo a jako stážistka pracovala ve Skotském storytellingovém centru v Edinburghu.
Martin Hak se vyučil nástrojařem, byl učitelem výtvarného oboru ZUŠ, pak vystudoval divadelní fakultu JAMU Brno. Pracoval jako učitel na soukromé škole a jako lektor kurzů pro pedagogy a manažery. Vypravěčstvím začal žít v roce 2001. V současné době pořádá vzdělávací akce a umělecká vystoupení pro firmy, školy, knihovny, divadla, skauty, vědce, faráře a širokou veřejnost.
II Příběhy v písni
19:30 – 20:30 Přemysl Rut a Markéta Potužáková: Příběhy v písně uvedené
Přemysl Rut vystudoval divadelní režii DAMU, na jevišti začínal s Nedivadlem Ivana Vyskočila v roce 1972, založil a vedl Malé české divadlo, s Karlem Krausem a Václavem Havlem spoluredigoval samizdatový časopis O divadle. Je autorem knih veršů, povídek, her a esejů. Natočil stovky rozhlasových pořadů. Učí na Katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU, kde byl v roce 2008 jmenován profesorem. Jeho teoretickým i praktickým zájmem je historie a interpretace písně.
Markéta Potužáková vystudovala herectví na DAMU, byla zakládající členkou spolku Kašpar. Studovala na Théâtre École du Passage v Paříži a působila v několika francouzských divadelních skupinách. Hostovala v Národním divadle a v Komorní činohře. Od roku 2007 učí přednes na Katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU. Zaměřuje se na projekty mezi divadlem a slovesností.
21:00 – 22:00 Jan Nepomuk Piskač a Martin Dobíšek alias reBRELové - šansonový re(sus)citál aneb příběh zmrtvýchvstání písňové tvorby zvěčnělých autorů, zejména Jacquesa BRELa, belgického krále francouzského šansonu
Jan Nepomuk Piskač / Rétor, tribun, truvér, učitel řeči (a řečí), původce autorských formátů „high-tech haiku“ a scénického „translatologického večírku“. Žák a asistent profesora Ivana Vyskočila na Katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU (do r. 2010). Lektor soukromých kurzů rétoriky, tvůrčího psaní a výrazového zpěvu. Hostující pedagog na VŠ, SŠ i ZŠ v Čechách, na Moravě i za humny (Irsko, Finsko, Chorvatsko aj.) Zakládající člen šansonového revivalu reBRELové.
Martin Dobíšek se narodil v Čeladné, v srdci Beskyd. Dětství prožil v lesích a horách, kde by nikdo netušil, že jeho životní dráhou bude jeviště. K divadlu se dostal přes studium hudby na konzervatoři v Kroměříži, pak JAMU v Brně. Po studiích se čtyři roky potuloval po nejrůznějších divadlech v ČR a znaven cestováním, zakotvil na dva roky v Horáckém divadle Jihlava, aby nakonec zjistil, že sobě nejbližší typ divadla najde v Malém divadle v Českých Budějovicích. Pracuje jako Zdravotní klaun.
22:00 – 00:00 STORY JAM
Vstupné
Školní představení 50 Kč za dítě, pedagogický doprovod zdarma.
Odpolední a večerní představení 100 / 50 Kč za jednotlivá vystoupení. Při nákupu vstupenek na všechna vystoupení na pokladně Jihočeského divadla nabízíme slevu 30%.
Info na tel. 603181612
Pořadatelem je spolek Verbarium.
Festival je realizován za podpory Jihočeského kraje z programu na podporu kulturních projektů.