Síla osudu (La forza del destino)

Giuseppe Verdi

opera o čtyřech dějstvích premiéra: 21. 3. 2008 derniéra: 28. 3. 2009 počet repríz: 10

"Náhodný výstřel ve vteřině změní mileneckou i sourozeneckou lásku a dá do pohybu dobrodružnou lavinu, odehrávající se ve španělském šlechtickém sídle, italském bojišti i ve františkánském klášteře v horách."

 

Účinkovali

Il Marchese di Calatrava / Markýz z Calatravy
Donna Leonora di Vargas, jeho dcera
Don Carlo di Vargas, jeho syn
Don Alvaro
Preziosilla, cikánka
Padre Guardiano / Otec Guardiano
Fra Melitone / Bratr Melitone
Curra, Leonořina služebná
Ul Alcade / Starosta
Un Chirurgo / Chirurg
Dokumenty
Síla osudu
plakát k představení / foto Petr Hasal, design Marek Vácha
Z médií
Deník
21. 3. 2008
MF dnes
20. 3. 2008
Právo
21. 3. 2008
Vídeňské Neue Freie Zeitung
27. 3. 2008
 
Pohybová spolupráce Libuše Králová
Sbormistr Josef Sychra
Text sleduje Alena Vozábalová
Asistent režie Jan Štěch
Představení řídí Zdeňka Dubská

 

Děj této snad nejdramatičtější Verdiho opery stmeluje láska mezi Leonorou di Vargas a potomkem bájných Inků Alvarem. Prudké kontrasty mezi válečnou vřavou, klášterní tišinou, láskou a pomstou, ale i tragikou a komikou - to vše činí ze Síly osudu, premiérované v roce 1862 v Petrohradu, dílo plné úžasné moci zpěvní kantilény, v níž se "chvěje duše člověka, duše trpící a přede stále tíhnoucí vzhůru."



Libreto / F. M. Piave, A. Ghislanzoni



Z vašich ohlasů

Síla osudu (La forza del destino), 4. 12. 2008

Dobrý den, sobotní představení opery Síla osudu bylo opravdu úžasné. Paní Hájovská byla naprosto skvělá, stejně jako ostatní. Pokaždé mě ovšem překvapí a zklame, že jsou mezi diváky lidé v riflích a tričkách....Děkuji a těším se na příští představení 
Hana Kovandová

Síla osudu (La forza del destino), 28. 4. 2008

Síla osudu - nádhera, silný dojem, osprchování duše čistou vodou, odplavení běžných starostí; uznání vysoké profesionality všem zúčastněným. Hlasování o adeptech Thálie je obtížné, zdaleka nepostačuje 1 jméno... ani 1 titul. Tajemství, Madame Butterfly, naprostá většina baletních představení... Hodně zdraví a štěstí, dalších úspěchů.
Jindra Kouřilová

Síla osudu (La forza del destino), 21. 4. 2008

Stvořili jste vážně nádherné představení Síly osudu. Viděla jsem reprízu 8.4. a měla štěstí na skvělé obsazení. Paní Veselá a pan Beň se úplně překonávali (pan Beň, když se nemusí trápit s žádnou komickou hereckou akcí, je dokonalý). A host pan Gurbaľ je sám o sobě neuvěřitelný zážitek!Scény jsou tak svěle rozehrané a zpěváci úžasní, že ani tři hodiny trvající představení nenudí a občas je škoda sledovat titulky. Pan režisér opravdu ví a umí. (Jen ten avizovaný mohutný sbor mi připadal trochu předimenzovaný a jeviště bylo až zbytečně přeplněné a nepřehledné ). Vaše představení není naštěstí žádná \"mumifikovaná\" stará klasika, ale opravdu úžasné divadlo, které se často nevidí. Blahopřeji.
E. Marešová