Osiřelý západ

Martin McDonagh

ostrá komedie premiéra: 29. 2. 2008 derniéra: 29. 3. 2010 počet repríz: 22

Humor irského dramatika Martina McDonagha už není třeba představovat (činohra JD uvedla nedávno jeho hry Mrzák inishmaanský a Kráska z Leenane). Tentokrát jde o to, podaří-li se mladému knězi usmířit dva bratry, kteří ve vzájemných podrazech a lumpárnách přímo lámou rekordy.

 

Účinkovali

Coleman Connor
Valene Connor
Otec Welsh
Girleen Kelleherová
Dokumenty
Osiřelý západ
plakát k představení / fotografie / Ivan Pinkava, Design / Robert V. Novák
Z médií
Deník
28.2.2008
MF dnes
29.2.2008
Právo
29.2.2008
MF dnes
20. 3. 2008
 
Pohybová spolupráce Martin Pacek
Dramaturgie Olga Šubrtová
Představení řídí Eva Boříková
Představení řídí a text sleduje Markéta Vejdovcová

 
V inscenaci je použita hudba Zbigniewa Preisnera. Překlad / Ondřej SokolZ vašich ohlasů

Osiřelý západ, 14. 4. 2010

Žižkovská štace v Praze Jihočeského divadla - Nejdřív jsem se moc nebavila, ale najednou bylo představení úžasné, hlasy postav se jakoby ztišily, dostalo to takový nádech pohledu do soukromého obydlí, do jejich drobného a mučivého probírání citů. Byla jsem výkony všech úchvácená. Hodně zdraru přeji Jiřina Fleischmanová
Jiřina Fleischmanová

Osiřelý západ, 2. 4. 2010

Dekuji za Osirely zapad! Jako verny divak celeho Jihoceskeho divadla znovu znovu a znovu chvalim, jak vykony hercu, tak muj zazitek z tohoto predstaveni, shrnu to a reknu prostymi slovy: UZASNE! SKVELE! STRHUJICI!  Proste nase Jihoceske divadlo!!!!!!
Hana Legátová

Osiřelý západ, 30. 3. 2009

Páteční Osiřelý západ v Malém divadle byl SUPER NÁŘEZ!!! Ještě lepší než Mrzák inishmaanský, na kterým jsem tam byl dvakrát. Nechápu, jak mi tohle představení mohlo uniknout, když tohle byla obnovená premiéra? Perfektní byl konec první půlky s tou krví a roztavenýma soškama a pak poslední scéna s hrou na omluvání. Už dlouho jsem se takhle nezasmál!!! Asi půjdu ještě jednou :-))
Marek Zeman

Osiřelý západ, 10. 11. 2008

Viděl jsem vaše představení Osiřelý západ. Mimořádně silná záležitost. Jenom nechápu, proč je divadlo plné seniorů, kteří se ošívají po každém ostřejším slově - i když taky ne všichni, viděl jsem některé, jak se smáli :-)) A hlavně nechápu, kde jsou všichni mí vrstevníci (tedy studenti Jihočeské univerzity), předpokládám, že by byli nadšení stejně jako já. Buď jsou líní a nebo dělá něco špatně divadlo, že nikdo z mých kamarádů o tomhle představení neslyšel. Je taky pravda, že v prostorách univerzity je spousta anoncí na kdovíco, ale o Jihočeské divadlo člověk nezavadí. Tak vám všem doporučuju a těším se v listopadu na Tlusý prase! Petr Novotný
Petr Novotný

Osiřelý západ, 11. 3. 2008

Dobrý den,ačkoliv vašemu divadlu fandím a několik posledních inscenací jsem si vychutnal, musím vyjádřit své zklamání nad inscenací Osiřelý západ. Myslím si, že inscenátoři nemohli hledat v McDonaghově hře žádnou valnou oporu; hra je podle mého názoru hloupá, zápletky předvídatelné s neuvěřitelným množstvím klišé. Čechov sice tvrdil, že je-li na scéně puška, musí se z ní vystřelit, nicméně v této hře se ony "pušky" (a nyní nemluvím o pušce jako takové) dává na odiv tak okázale, že samotný "výstřel" pak působí jako nutný dovětek pro hlupáky (a uvažující divák se cítí podceněn). Postava kněze mi přijde plochá a banální. Ztroskotanec, opilec a pochybovač ve svém poslání, do kterého se zamiluje druhá zoufalá duše, která prodává po domech alkohol, aby knězi mohla koupit srdíčko...nezlobte se, ale to je k smíchu, tato zápletka se nedá snad označit ani za Béčkovou. Samotný konflikt dvou bratrů vlastně nemá žádný vývoj a pokud je v inscenaci samotné takovým způsobem vyhrocen a předimenzován již na začátku, není dál kam jít. Nevím. Má-li vést expresivní herecké ztvárnění bratrů k nějaké komice, pak je těžko uvěřitelné utrpení kněze nad jejich konfliktem. Má-li být záměrem inscenaci černohumorná historka o tom, jak se kvůli dvěma irským dubovým palicím utopil slaboch, pak nemůže být postava kněze vystavěna takto "navážno".Po Testosteronu a Nožích ve slepicích je to pro mě zklamání. Mrzí mě, že energie, kterou tvůrci do inscenace vložili, mě minula. Chyba je spíš v dramaturgii. Zatím mě žádný McDonagh nepřesvědčil, že stojí za to ho hrát. Těším se na další vaše inscenace. Zlomte vaz!
Jaromír Roubal

Osiřelý západ, 10. 3. 2008

Vážení, děkujeme za opravdu silný zážitek ze hry Osiřelý západ. Velmi se nám líbili oba bratři, i pan Oubram. Pan Volejník nás velmi překvapil, v Nebezpečných vztazích nás příliš nezaujal, ale tady byl opravdu výborný! Ale  ve \"vztazích\" jste sáhli vedle  i v hlavní představitelce, takže to nebylo jen jeho selhání. Přejeme vše nejlepší a šťastnou ruku při výběru her i herců.  Vaši věrní Petákovi
Ludmila Petáková

Osiřelý západ, 10. 3. 2008

Ano! Velice se mi také líbil OSIŘELÝ ZÁPAD. Pan Hruška je neuvěřitelně roztomilý, pan Volejník taktéž. Oba skvosty našeho divadla. Pan Oubram mě rozplakal a dojal a slečna Vaculíková je skutečně skvělou posilou. Fandím Vám Vaše Andrea
Andrea Tkadlecová

Osiřelý západ, 10. 3. 2008

Mnohokrát díky za hru Osiřelý západ - opravdu skvělý zážitek, nadmíru zajímavá látka, úžasní herci. Představení ve mě zanechalo hluboký dojem.
Alena

Osiřelý západ, 4. 3. 2008

HRUŠKA A VOLEJNÍK - Nářez a neskutečná energie Asi půjdu ještě jednou - stojí to za to! Dík
Adam S.

Osiřelý západ, 3. 3. 2008

Dobrý den, milé divadlo. Nemám ve zvyku psát mé názory na hry, které jsem u Vás viděl. Ale po návštěvě včerejší premiéry tragikomedie Osiřelý západ tak s nadšením učiním. Jsem velkým fanouškem Martina McDonagha. Viděl jsem již několik jeho her. Neříkám však, že Osiřelý západ je nejlepší, ale zanechal ve mně něco nepopsatelného. To vzniklo hlavně díky vynikajícím hereckým výkonům. Viděl jsem u Vás v divadle všechny hry (tedy kromě Není Filip jako Filip) a mohu s potěšením říci, že jsem podruhé odcházel z divadla pln té kouzelné herecké euforie (poprvé to bylo na Kašperu Hauserovi). Excelentní výkony Martina Hrušky, Ondry Volejníka a Pavla Oubrama udávají obraz kvalitního hereckého ansámblu jihočeské činohry. I přes vyjímečné herecké výkony jsem měl poprvé pocit, že tato látka nebyla po režijní a dramaturgické stránce šťastně zpracovaná. Poprvé jsem měl u McDonagha pocit, že se nenacházím v Irsku. Viděl jsem v režii pana Glasera a dramaturgii paní Šubrtové jak Mrzáka, tak Lebku ve Švandově divadle, a v  ždy jsem se cítil, jako jeden z té barvité škály postav. To však u Osiřelého západu nenastalo. Přišlo mi to moc české(nejen díky českým reáliím) a tím se také v některých chvílích vytrácelo kouzlo, které dokáže McDonagh do svých her vložit. Naplno jsem ho cítil jen na začátku druhého dějství (scéna s Pavlem Oubramem a Šárkou Vaculíkovou). Nelíbila se mi ani scéna a kostýmy. Ovšem díky skvěle propracované herecké stránce se dají tyto zkutečnosti alespoň z části vynulovat. Ještě jednou děkuji za krásný premiérový večer a skláním se před všemi, kteří na této hře nějakým způsobem pracovali, a dokázali za tak krátkou dobu přivést na svět tento výsledek. Do příprav Lupu zlomte vaz! :-)
příjemně překvapený premiérový divák