Kalifornská mlha

Stephen Sachs

hra oceněná Jihočeskou Thálií premiéra: 29. 12. 2017 derniéra: 13. 4. 2022

Bouřlivý i komický souboj o pravost obrazu Jacksona Pollocka svede živočišná barmanka bez zábran s kultivovaným expertem na výtvarné umění.

Autor hry je uznávaný americký dramatik a režisér ověnčený mnoha cenami. Kalifornská mlha získala v roce 2009 v USA cenu za nejlepší hru i inscenaci roku. 

 

Účinkovali

Maude
Lionel
Dokumenty
Plakát k představení
Foto Honza Sakař, grafický design Marek Vácha
Tisková zpráva
Z médií
Rozhlas.cz
7. 12. 2017
Deník.cz
5. 12. 2017
Divadlo.cz
19. 12. 2017
Scéna.cz
25. 12. 2017
Týden.cz
27. 12. 2017
MF dnes
29. 12. 2017
Deník
29. 12. 2017
idnes.cz
29. 12. 2017
Deník.cz
2. 1. 2017
MF dnes
6. 1. 2018
Rozhlas.cz
7. 1. 2018 / 15 minuta
Deník
3. 1. 2018
Kulturne.com
2. 2. 2018
Zakulturou.cz
12. 2. 2018
i-divadlo.cz
6. 3. 2018
Scéna.cz
16. 4. 2018
Právo
25. 4. 2018
 
Pohybová spolupráce Jaroslava Leufenová
Představení řídí Jaroslav Kukrál
Text sleduje Jan Saska

 

Daniela Bambasová získala za roli Maude Jihočeskou Thalii za nejlepší ženský herecký výkon roku 2017.Upozorňujeme diváky, že v představení se kouří.Z vašich ohlasů

Kalifornská mlha, 6. 1. 2018

…Kalifornská mlha je vtipná činohra vedoucí k zamyšlení. Dává prostor dobrým hercům, aby předvedli svůj um. To se v Českých Budějovicích daří.
Miroslav Crha, MF DNES

Kalifornská mlha, 6. 11. 2019

Krásná a čistě vystavěná inscenace za níž nesmírně děkuji. Daniela Bambasová, která s nesmírnou lehkostí a zároveň uvěřitelnou zatvrzeností a neodbytností, předvádí naprosto neuvěřitelný výkon. Skvěle ji doplňuje Lubor Šplíchal, který je Daniele skvělým hereckým partnerem. 80 %
V.morava, i-divadlo.cz

Kalifornská mlha, 17. 4. 2019

Včera jsem konečně viděla Kalifornskou mlhu a můj večer díky tomu získal jedinečnou dimenzi. Daniela Bambasová a Lubor Šplíchal byli skvělí, prostor divadla byl díky nim nabitý energií, spoustou vtipných momentů, ale i důvodů k zamyšlení... Výborné představení, po němž jsem si navíc ještě dlouho četla o Jacksonu Pollockovi. Děkuju za parádní zážitek, který neměl chybu. Takže odpouštím i nepříjemné horko :-)
Martina Faktorová

Kalifornská mlha, 31. 1. 2019

Již podruhé jsem se svojí přítelkyní navštívila toto výborné představení s bezkonkurenční Danielou Bambasovou, která zřejmě zastavila čas, protože její výkon i její vizáž jsou až neskutečně nabité mladou energií, a leckterá mladá herečka by ji těžko stačila. Sledovat souhru obou herců je čirá radost. Odcházely jsme z divadla rozesmáté i s rozmazanýma očima od slz. Děkujeme za tento zážitek. Eva a Jana. 
Eva Chudějová

Kalifornská mlha, 20. 11. 2018

Nenechte si ujít zajímavý příběh barmanky Maude a znalce umění Lionela. Komorní prostředí studiové scény JD Na Půdě Vám umožní tváří v tvář sledovat perfektní výkony obou postav - hostujícího Lubora Šplíchala a jako vždy excelentní Daniely Bambasové. Krásný zážitek. Děkujeme! Můžeme jen vřele doporučit.  
Ottovi

Kalifornská mlha, 12. 4. 2018

S velkým potěšením jsme shlédli hru Stephena Sachse Kalifornská mlha Na Půdě našeho Jihočeského divadla, kde je opravdu  krásná atmosféra divadla s jeho nezapomenutelnou vůní  a kde jeviště a hlediště je tak úzce spjato , že divák je  rychle vtažen do děje. Oba hlavní představitelé paní Daniela Bambasová a pan Lubor Šplíchal zahráli nádherné duo protikladných postav-barmanky a  znalce umění, kde nejde jen o bouřlivý souboj o pravost obrazu Jacksona Pollocka , ale  i rozkrytí dvou odlišných životů se všemi úspěchy a nezdary. Je radost se dívat v detailu na herecké umění paní Daniely Bambasové ,její ženskost a ladnost v každém pohybu. Pan Lubor Šplíchal svou postavu sehrál rovněž jedinečně. Moc děkujeme za zážitek! 
Naďa a Pavel Pavlíčkovi

Kalifornská mlha, 3. 4. 2018

Komorní hra Stephena Sachse zdaleka není jen o sporu prostořeké barmanky Maude a odměřeného kunsthistorika Lionela o pravost Pollockova obrazu. Jedná se především o důvtipný konfrotační duel dvou velmi svérázných individualit a zdánlivě neslučitelných eg, který prostřednictvím empatické herecké práce Daniely Bambasové a Lubora Šplíchala nechá autenticky rezonovat spoustě důležitých životních otázek a plynule dospěje ke katarzní tečce podtrhující neutuchající kouzlo lidského odhodlání neslevovat ze svého přesvědčení a nevzdávat se všem nepřízním osudu navzdory. 75 %
Helena Grégrová, i-divadlo.cz

Kalifornská mlha, 3. 4. 2018

V JD se rozhodli oslabit "uměleckou" linku textu, naopak se soustředili na konflikt mezi dvěma diametrálně odlišnými osobnostmi, které se setkávají kvůli posouzení pravosti Pollockova obrazu, do něhož barmanka Maude vkládá své životní naděje. Maude D. Bambasové je barvitá, herečka se s lehkostí pohybuje na hraně tragikomedie, navíc i přes jistou zemitost postavy ji dokáže obdařit přirozeným selským rozumem, díky čemuž z Maude vytváří mnohem zajímavější postavu, než jakou předepisuje autor. Rovnocenným partnerem jí je L. Šplíchal, kterému jihočeská verze sluší víc, než ta někdejší v DvŘ. 75 %
Jiří Landa, i-divadlo.cz

Kalifornská mlha, 5. 2. 2018

Paní Bambasová a pan Šplíchal jako dva dokonalé protiklady, hra plná emocí, humoru i energie byla natolik strhující, že jsme přestali vnímat i téměř nedýchatelný vzduch (obrovský obdiv oběma představitelům, že v takovém horku dokázali hrát).
Eliška Březinová

Kalifornská mlha, 5. 2. 2018

Herce nezničilo šílené vedro, ani přeplněný sál.Obdivuhodné. I pro nas to bylo náročné. Nabité představení, emoce, paráda. Paní Bambasová nás nadchla. Takovou polohu u ní neznáme. Děkujeme za silný zážitek.
Roman a Kateřina Němcovi

Kalifornská mlha, 8. 1. 2018

Děkujeme za zdařilé představení. Příběh nás napínal a bavil až do konce.  
Kateřina

Kalifornská mlha, 4. 1. 2018

Kalifornská mlha.Premiéra. Zajímavá hra, která udrží diváky v napětí a zároveň pobaví.Paní Bambasová ovládla (jako ostatně vždy )jeviště s mladistvou energii a na konci přišly i slzy dojeti.Každá její role je sázka na jistotu a každá nečím překvapí.A s panem Šplíchalem nám připravili krásný divadelni zážitek. Děkujeme.  
Liba Kuklová