Valmont

/ Otáčivé hlediště

L. Vaculík - F. Schubert, P. Vasks

balet premiéra: 26. 7. 2017

Markýza de Merteuil a vikomt de Valmont pro své pobavení zasahují do cizích osudů a roztáčejí soukolí, jež je nakonec smete. Na tento cynický přístup k morálce a lidské zodpovědnosti nakonec doplácejí nejen nevinné oběti, ale i jejich honci. Známý příběh na pomezí tanečního divadla a činohry vytvořil choreograf Libor Vaculík s použitím hudby F. Schuberta a P. Vaskse.
Doprovodné slovo opatřeno německými a anglickými titulky.

V roce 2018 v titulní roli Valmonta první sólista ND Praha Alexandre Katsapov! V roli paní de Tourvel se můžete těšit na sólistku ND Praha Magdalenu Matějkovou!

Na baletním představení Jihočeského divadla, které diváci uvidí 1. srpna 2018 před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, spolupracuje i Nadační fond pro taneční kariéru. Diváci Jihočeského divadla zakoupením vstupenky podpoří Nadační fond pro taneční kariéru částkou 50 Kč. Tento fond totiž poskytuje služby, které umělcům pomohou zvládnout začátek nového profesního života po ukončení jejich aktivní kariéry, kterou uzavřou před třicátým rokem života. 

Možnost sledování titulků (EN, DE), informace a stažení ZDE.

 

Účinkovali

Valmont
Markýza de Merteuil
Paní de Tourvel
Cecile de Volanges
Rytíř Danceny
Paní de Volanges
Hrabě Gercourt
Paní de Rosemonde
Sluha, Kněz
Služka, Jeptiška
Dokumenty
Plakát k představení
Fotografie / Petr Neubert, grafické zpracování / Marek Vácha
Tisková zpráva
Z médií
Zakulturou.cz
20. 7. 2017
Scéna.cz
24. 7. 2017
Týden.cz
25. 7. 2017
Právo
26. 7. 2017
Deník
26. 7. 2017
Divadlo.cz
25. 7. 2017
Blesk.cz
25. 7. 2017
Tanecniaktuality.cz
26. 7. 2017
MF dnes
27.7.2017
Rozhlas.cz
27. 7. 2017
Právo
2. 8. 2017
Parlamentnilisty.cz
5. 8. 2017
Tanecniaktuality.cz
10. 8. 2017
idnes.cz
11. 8. 2017
Taneční aktuality
Měsíčník TA - srpen 2018
Kudyznudy.cz
18. 7. 2018
Jihoceskatelevize.cz
25. 7. 2018
Divadlo.cz
2. 4. 2019
Tanecnimagazin.cz
11. 4. 2019
 
Choreografie, režie, a světelný design Libor Vaculík
Hudební režie Petr Malásek
Asistent choreografa Béla Kéri Nagy
Kostýmy Roman Šolc
Představení řídí Michaela Freudenschussová

 

Valmont je jméno ústřední postavy románu v dopisech Nebezpečné známosti– nebo přiléhavěji Nebezpečné vztahy(v originále Les Liaisons dangereuses) Choderlose de Laclose, který vyšel poprvé v roce 1782 a svou otevřenou kritikou mravů určitých společenských vrstev si získal velkou pozornost. V době vydání byl tak skandální, že ho Marie Antoinetta musela mít ve své knihovně zakrytý. V roce 1985 se románu chopil dramatik Christopher Hampton a stvořil divadelní hru, která měla premiéru v Royal Shakespeare Company a o dva roky později byla také provozována na Broadwayi – v obou uvedeních excelovali britští herci Lindsay Duncan a Alan Rickman. Vikomt de Valmont a markýza de Merteuil, ústřední dvojice, shledává rozkošnými nejen milostná spojení, ale také pohrávání si s city druhých. Dvojice rozjíždí pro svou potěchu sérii drobných i větších intrik na vrub svých bližních, baví se jejich naplňováním a vytyčuje si stále další a „smělejší“ cíle. Jenže, jak už věděl jiný dramatik, „s láskou nejsou žádné žerty“: co se zdálo být zpočátku půvabným, ač nejapným žertováním, mění se postupně v cynickou a bezohlednou manipulaci, která se stává stejně nebezpečnou pro ty, jimž je určena, jako pro ty, kdo ji rozehráli. Látka byla několikrát zfilmována: v roce 1959 ji francouzský režisér Roger Vadim přenesl do současnosti. V roce 1988 vznikl dobový film v koprodukci USA a Velké Británie podle scénáře dramatika Christophera Hamptona v režii Stephena Frearse. O rok později se na plátnech kin objevila francouzsko-americká verze Valmont Miloše Formana. V roce 1999 byl natočen americký film Velmi nebezpečné známosti (Cruel Intentions), příběh byl přenesen do moderní doby, na Manhattan. Ve stejném roce se objevil na televizních obrazovkách kanadsko-francouzský televizní seriál Les Liaisons dangereuses. A konečně, v roce 2012 v koprodukci Číny, Jižní Koreje a Singapuru vznikla filmová adaptace odehrávající se v Šanghaji třicátých let 20. stol. Téma Nebezpečných vztahů proniklo i do opery – s hudbou Conrada Susy ji uvedla sanfranciská Opera v roce 1994. Litevský skladatel Artur Maskats napsal balet Nebezpečné známosti a v choreografii Krzysztofa Pastora jej uvedli poprvé ve Vilniusu a v roce 2011 také v brněnském Národním divadle.
Nyní přicházíme s baletním příběhem choreografa a režiséra Libora Vaculíka, který si vybral hudbu Franze Schuberta a Pēterise Vaskse pro původní premiéru Valmont v pražském Stavovském divadle v roce 2014. Dnešní verze pro balet Jihočeského divadla je připravena speciálně pro Otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Nechme se unášet romantikou, erotickým napětím, sžíravou žárlivostí, uraženou ješitností, nenávistnou rozkoší a touhou po pomstě. To jsou silná lidská témata, která vyjádřit pohybem,byla pro všechny tvůrce úžasnou výzvou.
/ Zdeněk ProkešFotografie ze zkoušky / Michal SiroňVíce...
Z vašich ohlasů

Valmont, 10. 8. 2018

"Svatá trojice" - Labutí jezero, Romeo a Julie a Louskáček by se dala rozšířit právě Valmontem. Skvělé provedení Jihočeského Divadla ČB umocněné Otáčivým hledištěm. Zkrátka neskutečný zážitek.
Matěj Zelinka

Valmont, 10. 8. 2018

Nejkrásnější taneční představení, jaké jsem na "otáčku" dosud viděla. Určitě je vhodná znalost hlavní dějové linky, aby se člověk lépe orientoval kdo je kdo a kdo s kým... Anebo si koupit program. Nic to ale nemění na tom, že výsledný dojem je prostě úžasný, choreografie postupně získává spolu s hudbou na gradaci a vsuvky v podobě mluveného slova jsou velmi příjemným zpestřením. Děkuji za krásný zážitek!  
Jana K.

Valmont, 14. 8. 2017

Dnes jsme se vrátili z dovolené od Českého Krumlova, kde jsme navštívili představení baletu Valmont. Nevšední, krásný zážitek a velká poklona všem tanečníkům a především Zdeňku Mládkovi v roli Valmonta. Jeho pohyby a výraz je umocněn krásnou hudbou. Ten "kluk" umí. Děkujeme za nezapomenutelný zážitek.
Navrátilovi

Valmont, 10. 8. 2017

Jedním z dárků k mým 60. narozeninám bylo i představení Valmont, jedním slovem krása. Nikdy na toto představení nezapomenu.
Elena

Valmont, 1. 8. 2017

Boli sme na predstavení Valmont v sobotu 29.7. Bol to naozaj výnimočný a nadherny zážitok. Predstavenie,účinkujúci, dej, choreografia, pocasie ideálne, jednoducho na tento večer nikdy nezabudneme. Dakujeme srdecne.
Danka Daniel

Valmont, 31. 7. 2017

Rád se na vás znovu podívám i když nejsem z Krumlova.
Mirek

Valmont, 31. 7. 2017

Dnešní Valmont prostě perfektní jinak se to nedá vyjádřit.
Stanislava

Valmont, 28. 7. 2017

Velmi zajímavá adaptace Valmonta působivě využívající krásné prostředí zámeckého parku. Účinkující zaslouží uznání za výkon v nelehkých podmínkách po dešti. Děkujeme za nevšední umělecký zážitek.
Radek

Valmont, 27. 7. 2017

Včera jsme v dešti shlédli balet Valmont. Z oblohy chvílemi padaly provazy vody. Byl to nádherný zážitek. Balet byl úžasný, projev, hudba, kostýmy. V kulisách zámecké zahrady jako by nepršelo. Jen doufám, že umělci představení neodstůňou. Upřímně děkuji za překrásný zážitek.
Míla St.