Země úsměvů

Franz Lehár

klasická opereta premiéra: 10. 10. 2015 II. premiéra: 12. 10. 2015 derniéra: 18. 12. 2017 počet repríz: 18

Svět starého c. k. Rakouska a Číny ožije znovu v proslavené operetě odehrávající se kolem roku 1910 ve Vídni a Pekingu. Plejáda krásných melodií korunovaná dodnes okouzlujícím vyznáním „Své srdce tobě dám“ navozuje rafinovanou orientální atmosféru, plnou nekonečné milostné touhy. Pro hlavní hrdinku, Vídeňanku Lízu, ovšem jen do okamžiku, kdy zjistí, že její choť, čínský následník trůnu, musí podle dávného rituálu přijmout do rodiny další čtyři čínské novomanželky…

 

Účinkovali

Ferdinand von Lichtenfels, polní maršálek
Líza, jeho dcera
Gustav von Pottenstein, dragounský poručík
Albert, jeho bratr
Hermína, jejich teta
Lori, její dcera
Josefína, komorná
Majordomus
Su-Čong, čínský princ
Mi-Tchu-sien, jeho sestra
Kníže Čang, jejich strýc
Tien-tien, vrchní eunuch
Fang, císařský úředník
Paní Wang, chůva
Fu-li, tajemník
Dokumenty
Plakát k představení
grafický design / Marek Vácha
Tisková zpráva
Z médií
Kulturne.com
7. 10. 2015
Budejckadrbna.cz
7. 10. 2015
MF dnes
9. 10. 2015
Právo
9. 10. 2015
Deník
10. 10. 2015
Divadlo.cz
9. 10. 2015
Musical-opereta.cz
10. 10. 2015
Operaplus.cz
12. 10. 2015
Mezinami.cz
20. 10. 2015
Musical-opereta.cz
23. 10. 2015
Deník
16. 11. 2015
Deník
16. 11. 2015
Deník
7. 12. 2016
 
Hudební nastudování a dirigent Jan Bubák
Choreografie Béla Kéri Nagy
Sbormistr Martin Veselý
Hudební příprava Jan Bubák, Aleš Vítek
Asistent režie Světlana Mládková
Představení řídí Michaela Freudenschussová
Text sleduje Alena Vozábalová

 

Podle Viktora Leona libreto napsali Ludwig Herzer a Fritz Löhner, překlad Karel Melichar Skoumal, úprava Dagmar Hlubková. Spoluúčinkují děti z Baletní školy JD pod vedením baletního mistra Sergeje Škalikova a Dětský sbor Canzonetta pod vedením Petry Nové. Fotografie z představení Michal Siroň.Více...
Z vašich ohlasů

Země úsměvů, 18. 11. 2015

Výjimečný výkon sólistů, vynikající hudební nastudování, výborné výkony ostatních členů opery a baletu. Pan Lehár by byl určitě spokojený. Obrovské uznání pro pani režisérku, která v období deformací děl klasiků provinčními umělci (viz.tzv.Labutí jezero) se nebála nastudovat tuto operetu v tom smyslu, jak ji autor napsal. Ještě jednou paní režisérko dík za Vaše umění, dík a Vaši statečnost.
Pavel Lukš

Země úsměvů, 16. 11. 2015

Nedá mi, abych nevyslovil obdiv nad zdařilým provedením operety F. Lehára Země úsměvů dne 14.11. t.r.  Neuvěřitelně krásná baletní choreografie a kostýmy byly důstojnou protiváhou Lehárovy hudby. Při poslechu jímavých sól hoboje jsem byl dojat, jak krásná byla symbioza jeho tónu s hlasy zpívajících. Vzácný případ naší operní scény: lahodný soprán štíhlé, nikoli obstarožní Lízy. Od Vás by se měla učit i Státní opera. Škoda jen nefunkčního titulkovacího zařízení pro naše německé přátele.
Pospíšil

Země úsměvů, 16. 11. 2015

Vážení, chtěli bychom s manželem poděkovat za krásné představení Země úsměvů dne 14.11.2015. Mile nás překvapily kostýmy, kulisy a zařazení digitálních prvků. Toto vše bylo na nadstandardní úrovni. Jen je velká škoda, že pěvecké výkony hlavních představitelů už tak neokouzlily. Zpěv prince v mnohých místech zcela přehlušil dominantní orchestr a celkově to  mohlo být lepší. Ale co nás nejvíce zklamalo byl pěvecký výkon hlavní představitelky. Z celého představení jsme jí rozuměli tak 1/3. Je krásná, zpívá dobře, ale tady má veliké mezery. Je to škoda  protože jinak je představení velice vydařené a je za tím vidět obrovský kus práce a tvůrčí invence. S pozdravem Vaše dlouholetá návštěvnice.
Domínová

Země úsměvů, 14. 10. 2015

Pondělní večer 12.10.2015 na velké scéně Metropol, kde se odehrála druhá premiéra operety Jihočeského divadla „Země úsměvů“, byl pro nás kulturním svátkem a skvělým zážitkem. Dramaturgický  záměr uvedený tímto kusem naprosto vyšel. Scéna a výprava byly prostě skvostné, s dobrými nápady. Režijní záměr paní Hlubkové vyšel na sto procent, orchestr pod vedením pana Bubáka odvedl skvělou práci. A pěvecké výkony hlavních protagonistů? Vynikající, skvělé: Olga Bezačinská jako Líza, Josef Moravec jako čínský princ Su-Čong, Josef Falta jako dragounský poručík. Nelze nezmínit vystoupení Josefa Průdka jako knížete Čanga a  Miloslava Veselého jako vrchního eunucha Tien-tiena. Ale i ostatní pěvci, další sólisté a sbor, ale i  tanečníci při baletních vložkách, odvedli vynikající výkony.  Byl to velmi vydařený večer. Ovace ve stoje náš dojem z tohoto skvělého představení dotvrzují. Děkujeme dramaturgii a vedení divadla za výběr tohoto kusu a všem za jeho skvělé provedení.
Jan a Ivana Voldřichovi

Země úsměvů, 14. 10. 2015

Byl jsem unešen díky operetnímu dílu, jedinečně zpracované operetě Země úsmevů, a hloubce citů, které neznají dálky ani zvyky. Pani Bezačinská, nádnerný výkon a z mé strany hlubokou poklonu. Umělecká hodnota spjatá z velkou tragedií mne nenechala chladným. Děkuji také celému realizačnímu týmu. S celou rodinou jsme byli dojati.
Henrich M.

Země úsměvů, 12. 10. 2015

Dobrý den. Upřímně – nevím jak začít. Nevím, jak se píšou děkovné e-maily, v životě jsem jich příliš mnoho nenapsala. Tak snad začít tím nejdůležitějším – děkuji. Děkuji za nádherný zážitek z premiéry Země úsměvů. Jsem generace, která je zvyklá chodit za kulturou spíš do multikina, s popcornem v jedné ruce a Colou v druhé. Ta generace, která do divadla chodila spíše z donucení na základní škole, než z vlastního přesvědčení ve volném čase. A i když to se časem změnilo a do divadla chodím ráda, nenapadlo by mě jít na operetu. Byla jsem pozvaná a šla jsem ze zvědavosti. Nemohla jsem se rozhodnout lépe. Příběh jsem si načetla na internetu, na youtube si pustila pár scén a do divadla šla s tím, že víceméně vím, co mě čeká. Omyl. Na tohle jsem připravená určitě nebyla. Nakonec jste mě i rozplakali :-) Nerozumím ani hudbě, ani divadlu a myslím, že nerozumím umění celkově :-) A nechci být trapně sentimentální.  A taky si myslím, že se psaní takových dopisů už ani moc nenosí :-) Ale protože divadlo je tu pro diváky, měli by divadelníci vědět, jak moc nadšená divačka jsem byla. Pokud by se moje poděkování dostalo k hercům, byla bych potěšena :-)
Andrea Koubková

Země úsměvů, 12. 10. 2015

Jako milovníci klasické operety i zastánci jejího tradičního režijního pojetí, jak ho "tradičně" reprezentuje Dagmar Hlubková, jsme se velmi těšili na sobotní premiéru Lehárovy Země úsměvů. O to víc, že - jak jsme se na vzorně vedených webových stránkách JD dočetli - v ní, poprvé v Budějovicích, vystoupí sympatická rodačka z Krásna nad Kysucou paní Bezačinská. Určitě ani pisatel jejího jevištního životopisu, tím méně umělkyně sama netušili, že o premiéře 10.10. se za tak dramatických okolností naplní její krédo, jímž svou biografii  na webu JD zakončuje. Spolu s plným hledištěm DK Metropol jsme se - především díky ní - tak stali svědky skutečného divadelního zázraku, jenž pro nás tato nadmíru sympatická a statečná zpěvačka s celým operním ansámblem připravila. Operetě se vskutku dostalo "co její jest." Díky všem - a Olze Bezačinské zvlášť!
Hobzovi

Země úsměvů, 12. 10. 2015

Děkuji, děkuji a ještě jednou děkuji za nádherný, neskutečně bohatý umělecký zážitek, který mám ze sobotní premiéry operety Země úsměvů. Hluboce se skláním před profesionalitou paní Bezačinské a vyjadřuji jí touto cestou hlubokou soustrast nad ztrátou její maminky. Opereta byla úžasná, při áriích pana Moravce "běhal mráz po zádech". Dlouhotrvající potlesk ve stoje si všichni umělci plným právem zasloužili. Bravo.
Veronika