Karel - táta vlasti

Petr Hašek, Helena Koblischková

divadelní manuál pro vladaře premiéra: 9. 3. 2016

Pro děti 8+

"Kupuju hrad, stavím kostel, prodlužuju hradby a pokládám mnicha na svůj klášter." Kdo je na tahu? Přece Karel! Vybudovat vzkvétající říši není zrovna hračka. Ale když se spojí štěstí ve hře s láskou k vlasti, můžou se dít i divy. Přesně jako ve čtrnáctém století za vlády prvního českého krále, který uměl číst a psát. Jevištně-animovaný portrét „největšího Čecha“, který se za svůj život stihl stát nejmocnějším mužem tehdejšího světa a přitom nezapomenout, odkud vzešel.

Inscenace o Karlu IV. k příležitosti sedmistého výročí jeho narození. 

Dokumenty
Plakát k představení
Tisková zpráva
Z médií
Scéna.cz
7. 3. 2016
Divadlo.cz
3. 3. 2016
Deník
2. 4. 2016
Deník
2. 4. 2016
Robinson
2 / duben 2016
Deník
9. 5. 2016
Divadelni-noviny.cz
23. 5. 2016
Loutkar.eu
29. 6. 2016
 
Animace a videomapping Marie Jarošová
Projekce Roman Hron
Asistent režie a inspice Ewa Kociemska

 
Z vašich ohlasů

Karel - táta vlasti, 3. 4. 2018

Šťastný přepis Vita Caroli do loutkového divadla pro děti. Vše podstatné je řečeno, a přitom děti vnímají to, že i Otec vlasti byl normální člověk, který ve hře Člověče nezlob se! získal přízeň papeže, českou korunu a nakonec i korunu císařskou. S pomocí jedné vysoké židle, která je úkrytem malého Karle, trůnem i koněm, promítacího platna a totemových loutek se daří vyjádřit vše podstatné. Karlovu cestu ke slávě a moci, i cestu k městské výstavbě popelky Prahy. Za zmínku ale stojí i rytířská smrt Jana Lucemburského, zde vyložená tak, že Kadlík chtěl trůn, a co by pro něj tatínek neudělal. 70 %
Kateřina Jírová, i-divadlo.cz

Karel - táta vlasti, 7. 3. 2018

Dobrý den, využili jsme příležitosti večerního představení, abychom se mohli podívat na produkci pro děti. Bylo to zajímavé, chápu, že pro dnešní děti není možné zaujmout bez nadsázky a je to jiné než zaujmout dospělého diváka. Ale například zvuk automobilu při cestování byl trochu moc, snad by byl lepší třeba zvuk kopyt.  
Pavla

Karel - táta vlasti, 17. 5. 2016

Milí kolegové, gratuluji, skvělé představení, radost sledovat! Vnuk 10 let - a proč tam nebylo "toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal!" ?? a vnučka - 8 let: moc se mi to líbilo, ale vůbec nevím, o čem to bylo....babička věděla a moc se bavila a poučila! Děkuji a dál zlomte vaz!
Bibiana Šimonová

Karel - táta vlasti, 17. 3. 2016

Nadherny zazitek, vyborne jsme se pobavili,poucili i zasmali!
Anna

Karel - táta vlasti, 16. 3. 2016

Gratulujeme k nastudování tohoto, pro nás Čechy, velice důležitého tématu, jakým Karel IV. bezesporu je. A také k hereckým výkonům všech zúčastněných. Celou hru jsme se skvěle bavili a i si utřídili pár historických dat. Určitě budeme hru doporučovat kamarádům a s největší pravděpodobností jsme ji neviděli naposledy. Děkujeme P+M.
Petr

Karel - táta vlasti, 15. 3. 2016

Velice Vám i celému souboru DĚKUJEME za umožnění návštěvy představení Karel - táta vlasti. Celé představení je skutečně nádherné, děti odjížděly plné krásných dojmů, utvrzeny v tom, že učení v hodinách vlastivědy bylo pravdivé:). Čekaly ješte na slova Jana Lucemburského : Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal... To, že se ve hře neobjevuje Alžběta Pomořanská pochopily, neboť hra prostě končí vytouženým dědicem Václavem IV. Představením jsme díky souboru Malého divadla opravdu na vysoké úrovni - režisérské, kostýmní, scénografické, hudební, herecké - ukončili školní projekt o Karlu IV. Tato hra bude jistě velmi, velmi úspěšná. Svědčí o tom i to, že po celou dobu děti děj očima hltají, jsou do děje vtaženy a evidentně vše i citově prožívají. DĚKUJEME a na podzim přijedeme rádi ZNOVU.
Žáci a žákyně 4.+5. třídy ZŠ Lenora a Mgr. Martina