Pas de trois

A. Egerházi, M. De Rose, P. Šporcl

baletní večer premiéra: 27. 11. 2015 derniéra: 7. 4. 2016 počet repríz: 10

Baletní večer ve spolupráci se dvěma skvělými hudebníky – dirigentem a skladatelem Mariem De Rose a houslovým virtuozem Pavlem Šporclem, složená ze dvou částí - Sounds and pictures a Ztracené a znovu nalezené (Lost and found).

Dokumenty
Plakát k představení
fotografie Richard Nowak, grafický design Marek Vácha
Tisková zpráva
Z médií
Deník
4. 9. 2015
Deník.cz
4. 9. 2015
Deník
25. 11. 2015
MF dnes
26. 11. 2015
Deník
26. 11. 2015
Týden.cz
23. 11. 2015
Blesk.cz
23. 11. 2015
Divadlo.cz
25. 11. 2015
Kulturne.com
26. 11. 2015
Právo
27. 11. 2015
Tanecniaktuality.cz
27. 11. 2015
Budejckadrbna.cz
27. 11. 2015
Rozhlas.cz
27. 11. 2015
Operaplus.cz
30. 11. 2015
MF dnes
2. 12. 2015
Mezinami.cz
5. 12. 2015
Moje rodina
12. 12. 2015
Tanecniaktuality.cz
11. 12. 2015
 
Choreografie, režie, koncept scénografie a světelný design/ Sounds and pictures Attila Egerházi
Hudba / Sounds and pictures Mario De Rose
Asistent skladatele - elektronická hudba Mikuláš Malhocký
Dirigent / Sounds and pictures Jan Bubák
Scéna / Sounds and pictures Jaroslav Milfajt
Kostýmy / Sounds and pictures Petra Lebdušková
Asistenti choreografie / Sounds and pictures Barbora Coufalová, Cristina Porres Mormeneo
Hudba a houslové sólo / Ztracené a znovu nalezené Pavel Šporcl
Choreografie a režie / Ztracené a znovu nalezené Attila Egerházi
Scéna / Ztracené a znovu nalezené György Árvai
Kostýmy / Ztracené a znovu nalezené Andrea T. Haamer
Asistent choreografa / Ztracené a znovu nalezené Béla Kéri Nagy

 

První premiéra baletního souboru v sezóně bude rozhodně jedinečným a originálním programem, který je pro souboru baletu zároveň i velkou výzvou. V baletní terminologii je „pas de trois“ chvíle, kdy tři tanečníci tančí na scéně společně. V našem případě se pod tímto názvem potkávají tři umělci, kteří spolu protančí tímto baletním večerem.

Baletní inscenace představí dvě nové choreografie Attily Egerháziho, první s názvem „Sounds and pictures, druhou „Ztracené a znovu nalezené (Lost and found). Obě díla mohou být označena jako světová premiéra.

Hudbu pro první část večera „Sounds and pictures“ vytvořil skladatel a dirigent Mario De Rose. Choreografii bude živě doprovázet orchestr Jihočeského divadla pod vedením dirigenta Jana Bubáka. Orchestrální skladba bude ozvláštněna prvky elektronické hudby.

Hudba k choreografii „Ztracené a znovu nalezené“ (Lost and found) je dílem výjimečného houslového virtuóza Pavla Šporcla, který choreografii doprovodí svým živým vystoupením a obohatí tento balet svým výjimečným talentem.

Obě choreografii jistě zaujmou všechny generace našeho publika.Více...
Z vašich ohlasů

Pas de trois, 11. 1. 2016

 Sobotní (9.1.2016) baletní představení Pas de trois. Další z krásných hudebně baletních fantazií pana Egerháziho. V druhé polovině představení byl zážitek ještě umocněn skvělou houslovou hrou Pavla Šporcla. Je to samozřejmě věc osobního vkusu, ale v té době, kdy baletní soubor Jihočeského divadla vedl pan Attila Egerházi, jsem přišel baletu skutečně na chuť. Obávám se, že takto vysoko nasazenou laťku bude pro nového režiséra těžké překonat. Takže velký dík patří panu Egerházimu za všechna představení, která v s baletním souborem připravil a samozřejmě všem tanečníkům souboru, kteří mají na krásných diváckých zážitcích velký podíl.
Václav Binder

Pas de trois, 2. 12. 2015

Na balet jsem se s manželkou velmi těšil, ale bohužel -byli jsme oba velmi zklamáni. Musím říci, že za 15 let, co chodím na předplatné do JČ divadla, jsem nic horšího neviděl. Zvukový doprovod v první části sice občas vzdáleně připomínal hudbu, byl ale velice nepříjemný a "tahal za uši". Obdivoval jsem tanečníky, že na něco podobného vůbec dokáží tančit. Ve druhé části se sice pan Šporcl snažil, ale ani on toho nemohl moc zachránit. Celkově pojetí "baletu" tímto rádoby moderním a rádobyuměleckým stylem dle mého názoru spíše škodí. Jsem zvědav, kolik repríz tento balet bude mít a kolik ho shlédne diváků... Jsem přesvědčen, že baletní soubor by dokázal nastudovat i něco, co by se alespoň podobalo klasickému baletu. Jistě by to pro diváka bylo příjemným osvěžením  po mnoha letech převládající moderny v JČ divadle.
Ing. Oldřich Kučera

Pas de trois, 30. 11. 2015

Moje cesta z divadla vedla přímo k mé knihovně. Je mi jasné, že nemalý díl dnešní noci strávím listováním a přemýšlením o shlédnutém představení Pas de trois, které si dovolím považovat za nejnáročnější opus Attily Egerházi, který jsem od něj shlédla na jevišti Jihočeského divadla. Při listování knihou moje oči mimoděk ulpěly na těchto slovech: Nevědomost vytváří vrozenou informaci; vrozená informace vytváří vědomí; vědomí vytváří jména a formy; jména a formy vytvářejí šest smyslových orgánů, šest smyslových orgánů vytváří styk; styk vytváří vjem; vjem vytváří žádost; žádost vytváří náklonost; náklonost vytváří existenci; existence vytváří zrození; zrození tvoří stáří a smrt. Lékem na stáří a smrt je zrušení  NEVĚDOMOSTI…… A já najednou, v souznění s nápěvem lidové písně, který tak nečekaně vytryskl z oblin houslí v rukou mistra, najednou absolutně chápu ten myšlenkový oblouk, který před nás Attila spolu s dalšími spolutvůrci tohoto představení dnes večer položil a nadšeně souhlasím: Láska je to, na co ve své nevědomosti zapomínáme, Láska ztracená našim přízemním pinožením, Láska znovu nalezená, Láska božská, Láska, kterou je Bůh sám….. Kéž by naše životy byly stále více prosyceny Láskou a stále méně nevědomostí! Ve složité době, kterou právě procházíme, není nutno si přát nic víc. Děkuji za dnešní mimořádný zážitek.
Ludmila Magdalena Maršíková