Carmen

/ Otáčivé hlediště

Georges Bizet

opera premiéra: 16. 7. 2015

Geniální zhudebnění příběhu o divoké cikánce Carmen, jejíž lásku nikdy nikdo nezíská natrvalo. Autorova poslední opera je plná smyslných i vroucích melodií a patří nepochybně vedle Verdiho Rigoletta či Dvořákovy Rusalky k základním kamenům operního repertoáru před Otáčivým hledištěm. V tomto magickém prostředí zazní poprvé ve francouzském originále s mezinárodním pěveckým obsazením pod taktovkou Maria De Rose a v režijním ztvárnění Jany Kališové.

Možnost sledování titulků (CZ, EN, DE), informace a stažení ZDE.

Dokumenty
Plakát k představení
grafický design / Marek Vácha
Z médií
Rozhlas.cz
11. 6. 2015
Divadlo.cz
14. 7. 2015
Právo
15. 7. 2015
MF dnes
17. 7. 2015
Mezinami.cz
16. 7. 2015
Operaplus.cz
17. 7. 2015
Deník
23. 7. 2015
Deník
22. 7. 2015
Hudební rozhledy
9/2015
 
Hudební nastudování Mario De Rose
Sbormistr Martin Veselý
Pohybová spolupráce Jaroslava Leufenová
Asistent dirigenta Jan Bubák
Asistent režie Lucie Bicanová
Hudební příprava Jan Bubák, Aleš Vítek
Představení řídí Zdeňka Dubská

 

Účinkují děti z Baletní školy JD pod vedením baletního mistra Sergeje Škalikova. Zvláštní poděkování patří Patriku Eliášovi a Emilu Rodějovi za zapůjčení historických automobilů. Fotografie z představení Michal Siroň.Více...
Z vašich ohlasů

Carmen, 30. 8. 2016

Navštívil jsem představení Carmen. I když to nejspíš nebylo představení, které naplno využívalo možnosti otáčivého hlediště (to mám od kamarádky), i tak jsem byl nadšen! Dokonce jsem zkusil tu vaši aplikaci na titulky a byl jsem rád, že jsem měl tu možnost, jelikož pak představení nabralo úplně jiných rozměrů.
Tomáš Jeřela

Carmen, 5. 8. 2016

Tak nevím. Já bych zase bral s rezervou (třeba) reakci Jana a Ivany Voldřichových (apod.). Koho máme valstně chápat jako "staromilce"? Lidi, kteří odmítnou naprosto nefunkční scénu s holčičkou, která má předvádět (zakryté?) jakosexuální scény, v nichž ukazuje spoďáry? A už slyším, jak mne někdo napadá, že nechápu sociální kritiku, která odmítá podivné "obchody" s dětskými otroky! Jenomže tohle mělo být operní představení Carmen! Nikoliv divoký sen paní režisérky! Je zajímavé, že kritici pedofilie a "výchovy" k dětské pornografii najednou mlčí. Hudebně to bylo krásné představení; o tom asi není sporu. Co se týče choreografie a úprav, tak tam by asi modernější "kabát" zase až tak nevadil. Nicméně ta "scéna s holčičkou" podle mého názoru paní režisérce Kališové čest nedělá! A dovolte mi prosím vznést závěrečnou otázku: na Carmen lidé chodí především kvůli "modernímu kabátu" - nebo kvůli Bizetově hudbě? Tak proč by měl ten, kdo opravdu chce vidět a slyšet Carmen a ne "sociálně-psychoanalytický model" paní Kališové, musel jezdit do Prahy? Proč si takový zážitek nemůže dopřát přímo zde - v Krumlově? Klasičtější pojetí by (navíc) na tomto typu divadla daleko lépe vyniklo! A teď do mne, novomilci! :)
Jan Horský

Carmen, 2. 8. 2016

Nezapomenutelné zpracování Bizetovy Carmen pod širým nebem. Děkuji Jihočeskému divadlu! 
Jan Hejný

Carmen, 3. 8. 2015

Carmen na otáčku mě velmi mile překvapila. Nad očekávání! Je to krásná, živá, dynamická inscenace s výtečnou choreografií a kvalitními pěveckými výkony. Její moderní pojetí jsem ocenil, protože se nijak se "netluče" s tradičním námětem. Režie využila prostor zámeckého parku na maximum; otáčející se hlediště navíc neslouží pouze k proměnám scény, ale doslova v představení "hraje". Rád bych pogratuloval Jihočeskému divadlu a poděkoval inscenačnímu týmu v čele s režisérkou Janou Kališovou. Závěrem volám "Bravo!" a vzkazuji Jihočechům "Jen tak dál". Operní fanda z Plzně
Ota T.

Carmen, 3. 8. 2015

Navštívili jsme premiérové představení Carmen před „otáčkem“ v Č. Krumlově a byli jsme jejím provedením naprosto nadšeni. Pro jiné zaneprázdnění jsme se dostali k napsání ohlasu až opožděně a rovněž částečně vyprovokováni předcházejícími ohlasy kritizujícími toto provedení. Čtenáři tohoto příspěvku,  předcházející kritické ohlasy Michaely a Evy Kocurkové berte s velkou,  ale velkou rezervou. Carmen  na „otáčku“pod režijním zpracováním Jany Kališové bylo velmi zdařilé dílo, které patří do scény českokrumlovské zámecké zahrady, svěží, vtipné, odlehčené, moderně pojaté. Výborná scéna, naprosto jedinečné pěvecké ale i herecké výkony hlavních protagonistů Šárky Hrbáčkové a Lazara Calderóna  ale i dalších. Kritizované naturalistické a moderní pojetí, včetně příjezdů a odjezdů aut, opilecké výjevy v baru,  byly naopak velmi osvěžující, na druhé straně kompenzované romantickou vsuvkou scény z dětství  Carmen s pomeranči. Bylo to velmi zdařilé a osvěžující provedení, správně směrova  né do letního času krumlovské zámecké zahrady, které mělo za cíl diváky pobavit v uvolněné prázdninové náladě. Staromilcům doporučuji na klasické provedení zajet ve večerní róbě právě do Státní opery a ušetřit tak na vstupném na otáčko. Děkujeme dramaturgii, režisérce a všem protagonistům za nádherný večer, který v nás nadlouho zanechal velmi příjemný dojem.
Jan a Ivana Voldřichovi, České Budějovice

Carmen, 30. 7. 2015

Dobrý den, chtěla bych touto cestou poděkovat všem, kteří se jakkoli podíleli na představení "Carmen" na otáčku v ČK. Přijelo i 23 autobusů z Německa, jejichž účastníci byli na opeře každý den.Já jako průvodkyně z Č. Budějovic jsem denně některé busy do Krumlova doprovázela.Sama jsem se zúčastnila čtvrteční premiéry a byla jsem nadšená, stejně jako všichni němečtí diváci, jejichž poděkování a chválu také tímto tlumočím, což jsem jim slíbila.Samozřejmě ke krásnému večeru přispělo i nádherné počasí, které na Krumlově hraje tu "hlavní roli". Přeji Jihočeskému divadlu nejen na otáčku, ale i v Č.B. hodně úspěchů a spokojených diváků!
Helena Kožíšková

Carmen, 30. 7. 2015

Tak krásná Carmen a taková příšernost ! Nesmyslný, dlouhý, trapný úvod, zbytek ubohý, az trapný. Krátké. ale nekonečně dlouhé a nudné představení. Desim se dnešního Labutího jezera. Bohužel až pozdě jsem četla, že nejkrásnější představení, které jsem viděla 3x , je opět v nějakém jiném pojetí. Co se to děje, kam to spějem? Vždyť se to nikomu nelíbí!
Michaela

Carmen, 21. 7. 2015

Carmen - díky modernímu zpracování totálně zkažená (jinak krásná) opera G. Biseta. A uvedení opery na otáčivém hledišti po 50.letech by mělo nějak vypadat. Díky scéně, se kterou si nikdo nepohrál a kostýmům se jistě ušetřilo spoustu peněz, ale než takovéto pojetí, tak raději žádné. Doporučuji paní režizérce návštěvu Carmen ve Státní opeře v Praze. S pozdravem NEPRZNĚME KLASIKY
Eva Kocurková