V jámě lvové

Felix Mitterer

tragikomedie premiéra: 7. 11. 2014 derniéra: 9. 1. 2016 počet repríz: 17

Proroku Danielovi z jámy lvové pomohl Bůh. Německý herec židovského původu si ale v době nástupu nacismu musí pomoci sám. Přestože jej poníží a vyženou z divadla, vrátí se nezlomen, zato změněn k nepoznání v dokonalém přestrojení. Je vynikající herec, takže svou novou roli-čistého árijce, horala, který se cítí předurčen pro jeviště, hraje s neobyčejnou bravurou. A slaví obrovské umělecké úspěchy. Jeho cílem není jen návrat na jeviště, ale i potrestání kolegů, kteří mu ublížili. Hraje fantastickou, odvážnou hru a slaví vítězství nad brutalitou a omezeností.

V hlavní roli Mario Kubec

 

Účinkovali

Arthur Kirsch alias Benedikt Höllrigl
Helena Schwaigerová, jeho žena
Meisel, ředitel divadla
Polacek
Strassky
Jakschitz
Olga Sternbergová
Eder, jevištní mistr
Goebbels
Pravý Benedikt Höllrigl
První úředník gestapa
Druhý úředník gestapa
Dokumenty
Plakát k představení
foto Ivan Pinkava, design Robert V. Novák
Tisková zpráva
Z médií
Blesk.cz
4. 11. 2014
MF dnes
7. 11. 2014
MF dnes
7. 11. 2014
Právo
7. 11. 2014
Rozhlas.cz
7. 11. 2014
Eurozpravy.cz
11. 11. 2014
MF dnes
13.11.2014
Deník
18.11.2014
Mezinami.cz
14.11.2014
Deník
27.11.2014
Deník.cz
27.11.2014
Právo
13.1.2015
 
Dramaturgie Olga Šubrtová
Představení řídí Jaroslav Kukrál

 

Překlad / Václav Cejpek, fotografie z představení / Petr NeubertVíce...
Z vašich ohlasů

V jámě lvové, 1. 12. 2015

Člověk u tohoto představení lituje jen dvou věcí, a sice, že ho nemůže vidět víckrát (byl jsem bohužel skoro až na derniéře) a za druhé, že ho pro jeho dokonalost nemůže sám hrát. Pak si ale uvědomí, že i když ho viděl jen jednou, už navždy zůstane sedět v křesle divadla a bude se dívat znovu a znovu a po hodně dlouhou dobu neuvidí nic lepšího a také, že pokud by měl ve hře hrát on sám, musel by utéct hanbou před nádherným výkonem obsazených herců a zvláště pana Maria Kubce. Musím se přiznat, že jsem několikrát utíral oko. Při tomto představení se nejspíš hodně lidí naučilo prožívat příběhy, které čtou a vidí.
Jiří Vítovec

V jámě lvové, 2. 3. 2015

Bravo panu Máriu Kubcovi a paní režisérce Janě Kališové! Představení V jámě lvové je výborné, děkuji za krásný zážitek!
Majda

V jámě lvové, 23. 2. 2015

V – vtáhli jste mě do děje   J – jsem uvnitř nespravedlnost, pohrdání a křivd Á – ale také uvnitř fanatismu a zaprodávání se M – mezi lidmi panují nemyslitelné zvířecí vztahy, ale také snaha zachovat si lidskost a pomoct Ě – emoce jsou řízeny potřebou nadvlády, pomsty, ale také lidskosti   L – lítost V – vztek O – odpor V – všechny tyto emoce zaplavují mé tělo É – emoce, které jsem musela cítit, abych pochopila   …byla jsem v jámě lvové a vrátila se zpět s pocitem, že Vám věřím. Uvěřila jsem Vám vše, co jste se mi snažili sdělit, odnesla si to domů a přemýšlela nad tím a otiskla si Vaše sdělení. Děkuji, že se takto zabýváte věcmi, které nesmí být zapomenuty a šíříte je těm, kteří třeba zapomínají…
Natálie Postlová, Gymnázium Česká

V jámě lvové, 23. 2. 2015

Kdybych nazvala včerejší představení „představením pro školy“, dopustila bych se šeredného omylu. Ať mi vedení školy odpustí, ale všechna divadla, co vybírá, jsou nudná. Tedy až do včera. Sice jsem v prvních chvílích pukala hanbou z představy bučících a pískajících studentů z naší školy, ale jakmile se ukázalo, že šlo o další herce, věděla jsem, že je něco JINAK. Z cíle ‚prospat celé představení‘ se stal cíl ‚neprošvihnout ani vteřinu‘. Nejsem člověk, co by vychvaloval do nebe, spíš ten, co hledá sebemenší chybičku. Ale ať hledám, jak hledám, nemůžu najít nic. Obsazení? Brilantní. Herci nepřehrávali, každý přesně seděl do své role, nikoho bych neměnila. A nápad? Geniální. Vydržela jsem koukat od začátku až do úplného konce a nedovedu si představit lepší „školní“ představení.
Markéta Procházková, Gymnázium Česká

V jámě lvové, 23. 2. 2015

Viděli jsme představení V jámě lvové a musím přiznat, že jsem si připadala, že v ní opravdu jsem. Tím, že příběh byl o divadle a scény se odehrávaly v divadle, celé provedení bylo velmi věrohodné. Výkřiky z publika nás nejprve nachytaly (mysleli jsme, že jsou to opět naši nevychovaní spolužáci a málem se propadli hanbou), musím ale ocenit výborný nápad. Celkově si myslím, že se hra moc líbila. Herecké výkony byly fantastické – př. věrné napodobení nacistických vojáků a představitelů. Celá inscenace byla velmi dobře propracovaná a dal se krásně sledovat vývin jednotlivých charakterů. Já osobně jsem cítila i mírný strach z pana Goebblese, když měl svůj proslov. Připadala jsem si, že jsem se vrátila v čase. Celkově bych hru zhodnotila asi takto: Poutavý příběh, skvělé herecké výkony a věrné kulisy. Mohu jen doporučit.
Anna Havlíková, Gymnázium Česká

V jámě lvové, 23. 2. 2015

Stejně jako vy jsme se ocitli v jámě lvové. Ovšem v trochu jiném smyslu, vy jste spadli do zoufalé a téměř bezvýchodné situace, my jsme spadli do děje. Chvíli mi trvalo, než jsem se opravdu „dostala“ do příběhu, začátky her mi vždy dělají trochu problém, ale druhou polovinu mohu hodnotit jen v superlativech. Akce, dějový spád, zvraty a mnoho dalšího mi téměř nedovolovaly dýchat. Odlehčení vážných scén humorem přiblížilo děj naší věkové kategorii. Poslední scéna mě sice nepřekvapila, tak nějak jsem tušila, že to přijde, ale i tak mě velmi oslovila. Jedinou výtkou je úplný závěr hry, který mi přišel tak nějak navíc. Kdyby hru ukončili monologem hlavního hrdiny, zanechalo by to v divácích silnější dojem než německá písnička.
Ilona Šálková, Gymnázium Česká

V jámě lvové, 23. 2. 2015

Je 10:00. Opona se nečekaně zatahuje a představení začíná. Herci přicházejí na scénu a já netrpělivě čekám – bude se mi představení líbit? Nebude to nějaká „slátanina“, kterou už jsem bohužel také zažila? Prvních pár desítek minut se ošívám. Děj mi připadá obyčejný, oči stěží udržím otevřené, protože jsem předchozí den moc nenaspala. Netrpělivě klepám prsty o svá kolena. Ale pak v určité chvíli nastane zlom. Herci a jejich postavy mě zaujmou, vtáhnou do děje, najednou se můj názor mění – ani si neuvědomím, že už uběhla hodina a půl od začátku hry, že se objevuje přestávka, že proudy lidí mizí ze sálu. V půl dvanácté přijíždí vlak s nápisem „Pokračování“. Děj vrcholí, nastávají nečekané zvraty, chvílemi absurdní, chvílemi vtipné momenty, střídá se zděšení (Nezjistí se, že je Kirsch žid?), úleva (Nezjistí.), napětí, nechutnost (až zvrácenost), obdiv a nakonec potlesk. Potlesk ze všech stran, který si nejvíce zaslouží hlavní postava Kirsche. Tleskám všem hercům. Bez nich by mne hra nezaujala.
Barbora Černá, Gymnázium Česká

V jámě lvové, 22. 1. 2015

Dokonalé. Musím se přiznat, že jsem chvílemi skoro plakala a naopak. Bylo to velmi poučné. Herecké výkony neskutečné. Děkuji.  
Olga

V jámě lvové, 8. 1. 2015

Včera jsme shlédli představení V jámě lvové a musím jen doporučit. Vynikající herecké výkony všech herců. Pominu-li pana Kubce (obdivuji, jak dokáže vyjádřit jen výrazem tváře své vnitřní pocity), pak mě nejvíc uchvátila Lenka Krčková, v jejímž podání jsem skutečně viděla přesnou "válečnou herečku", vynikající byl i pan Untermüller, jehož ředitel divadla byl naprosto přirozený (chvilkami jsem měla pocit, že se dívám na film Škola základ života). Nechápu, jak mohl někomu vadit začátek představení, byl skvěle zahraný a naopak si myslím, že je potřeba si stále připomínat tuhle dobu tak, jak byla. Takže jen tak dál a více takových představení.  
Jarka Dohnalová

V jámě lvové, 5. 1. 2015

Naprosto úžasné představení! Už dlouho jsem nebyla něčím tak zaujatá, jako právě provedením této hry v Jihočeském divadle. Moc doporučuji!  
Andrea

V jámě lvové, 16. 12. 2014

Snad nejlepší hra Jihočeského divadla, kterou jsem viděl. Ještě celý večer po skončení divadla jsem postupně vstřebával silný zážitek ze hry. Naprosto famózní a excelentní výkon pana Maria Kubce! Divák je tak vtržen do děje, že celou hru skoro ani nedýchá, v mnoha chvílích mi šel mráz po zádech. Díky všem hercům za výborný zážitek!
Petr Šrámek

V jámě lvové, 9. 12. 2014

Včera jsem představení viděla...a přiznávám, že ze začátku jsem ho přijímala s rozpaky, ale konečný výsledek KRÁSA!!! Děkuju, děkuju, děkuju.
Jana Kadlecová

V jámě lvové, 8. 12. 2014

Excelentní Mario Kubec, excelentní představení. Díky moc.
Gabriela

V jámě lvové, 5. 12. 2014

Naprosto úžasný zážitek. Herecké výkony od hlavního představitele, přes "pana Edera" až po poslední "štěk" geniální. Mohu jen smeknout před uměním celého osazenstva. Bez pochyby nejlepší divadelní představení, jemuž jsem byl přítomen. BRAVO !!!
Jaroslav Chum

V jámě lvové, 18. 11. 2014

Můžu říci jen dokonalost sama. je to nejlepší představení souboru Jihočeského divadla, na kterém jsem byla. Ráda  pro divadlo udělám to, že kudy budu chodit, tudy budu chválit a posílat na toto představení. Jsem nadšená z nového obsazení divadla. Naprosto dokonalý a nepřehlédnutelný  Lukáš Pečenka, samozřejmě perfektní herecké výkony pana Kubce, Untermüllera a v neposlední řadě i pan Skála. Myslím si, že divadlo správně vyhodnotilo, že po panu Veselém, který odešel, chybí muž, na kterého budou chodit mladé dívky i starší ženy z důvodu, že se na něj prostě hezky kouká. Myslím, že pan Skála je osobou, na kterého se nejen hezky kouká, ale plusem je i to, že dokonce umí hrát. Divadlo, tleskám nad výběrem hry i herců. Díky za luxusní zážitek.
Míša Č.
starší >>