Faust

/ Studio dell´arte

premiéra: 25. 2. 2014

Hra o věčném souboji dobra se zlem v lidské duši v podání profesionálního divadlo dvou hereček , které na začátku 90.let stály u zrodu legendární scény alternativního divadla – Divadla Pod čepicí a následně i druhé věhlasné scény v roce 2004 – klubu Solnice. Představení Faust patří k tomu vůbec nejlepšímu, co Studio dell´arte odehrálo.

 

Účinkují

Bude doplněno.

Staroněmecká legenda o věhlasném učenci Johannovi doctoru Faustovi uchvacovala umělce a publikum všech dob. Stejně tak nás. Které zpracování si vybrat? Znesvětit Goetha se nám nezdálo vhodné. Proto naše inscenace vychází z textu starých lidových loutkářů, avšak i zde se snažíme o autorský přístup k tématu, tedy o vlastní interpretaci, což prozrazuje i uvedený podtitul: Hra o věčném souboji Dobra a Zla v lidské duši. Tento souboj bereme doslova. Ony dvě personifikované síly skutečně hrají kostky o Fausta. Loutku, se kterým je také jako s figurkou v absurdní hře zacházeno. Otázkou je, zda je vše v osudu hlavní postavy předem určeno nebo zda má doktor Faust svobodnou vůli a může svůj osud nějakým způsobem ovlivnit. Rádi bychom věřili, že včasné a správné rozhodnutí může jeho strašný konec odvrátit. Náš Faust však konečný boj vzdává. Je to jen člověk.
Věrni tradicím starých lidových loutkářů se zde objevuje postava Kašpara, která staví pochmurný příběh do tragikomického světla.
Vše od narození Fausta až po jeho strašný konec se odehrává v magické pyramidě, která se otočením mění z prosté Faustovy studovny v pustý les či v palác perského krále nebo v nekonečný vesmír.
Představení je původně určeno dospělému publiku, ale díky zapojení postav Dobra a Zla, díky komické postavě Kašpara a inscenačnímu postupu je toto chmurné téma přístupné i pro děti od 10 let.
Představení oceněné druhou cenou na Mezinárodním divadelním festivalu loutkového divadla v Praze.

Scénář / K. Melenová, S. Malinková, S. Kočvarová
Scéna / T. Halama Loutky: M. Dordová, K. Melenová
Režie a kostýmy / K. Melenová
Hudba / L. van BeethovenZ vašich ohlasů

Faust, 25. 2. 2014

Skvělé podívání se spoustou vtipu. Viděl jsem již několikrát a můžu vidět pořád znovu.
Jan Hála