Koncert sboru opery Jihočeského divadla

/ duchovní hudba 20. století, gospely a spirituály

premiéra: 10. 12. 2013

První z řady koncertů sboru Jihočeského divadla je věnovaný duchovní hudbě 20. století, gospelům a spirituálům a koná se v katedrálním kostele sv. Mikuláše v Českých Budějovicích 10. 12. 2013 v 19.00 hodin. Koncertem, který nastudoval se sborem opery Jihočeského divadla jeho nový sbormistr Martin Veselý, chceme představit soudobou duchovní hudbu jako neobyčejně živou a přirozeně promlouvající přímo k duchu člověka.
20. století představuje v hudbě směs nejrůznějších stylů, je to období hledání nových cest, ale také období, kdy více než dříve se hudba vrací ke svým kořenům a hledá poučení a inspiraci v minulosti. Pozornost skladatelů se po mnoha staletích znovu obrací ke gregoriánskému chorálu, vokální polyfonii nebo baroknímu umění fugy. Právě tak najdeme v hudbě 20. století skladatele, kteří čerpají z odkazu klasicistní hudby nebo doznívajícího romantismu. V americké hudbě se tyto vlivy navíc mísí i s etnickou hudbou, zejména s černošskými spirituály.
Na prahu 21. století se můžeme za uplynulým stoletím ohlédnout a vybrat opravdu to nejlepší a nejzajímavější, co obstálo ve zkoušce času. Věříme, že náš výběr zaujme nejen milovníky hudby a příznivce sborového zpěvu, ale osloví každého posluchače, který touží po kráse a harmonii.

 

 

Účinkovali

Bude doplněno.

Program koncertu 10. 12. 2013
/ katedrální kostel sv. Mikuláše v 19.00 hodin

Allen Koepke / PRAISE THE NAME OF GOD WITH A SONG
Maurice Duruflé / UBI CARITAS
Houston Bright / TE DEUM LAUDAMUS
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis / KYRIE
Vytautas Miškinis / CANTATE DOMINO
Randall Thompson / ALLELUIA
Leonard Bernstein / GLORIA TIBI
Černošský spirituál / SWING LOW, SWEET CHARIOT
Bill Withers / LEAN ON ME
Černošský spirituál / JOSHUA FIT DE BATTLE OF JERICHO
Africký spirituál / FREEDOM IS COMING
Kirby Shaw / PLENTY GOOD ROOM

Vstupné 100,- Kč / děti zdarma