Vánoce za časů našich prababiček

/ aneb Jak se v Čechách strašívalo

Studio dell´ arte

premiéra: 1. 12. 2013

Předvánoční čas byl odedávna nejtajemnějším obdobím roku, opředeným starými pohanskými zvyky a pověrami. Z těchto starých obyčejů dnes známe už jen zlomek.
A proto chceme naším divadelním představením připomenout dětem, jak to vypadalo v adventním čase za dob našich prababiček, kdy místo nahlížení do výkladních skříní nahlíželi lidé do studánek, aby tam spatřili svou budoucnost, kdy místo televizních obrazovek pozorovali dění v přírodě, aby se dozvěděli, jaká bude v příštím roce úroda, kdy děti netrpělivě, ale i se strachem, vyhlížely z oken adventní strašidla?
V našem divadelním představení se děti a nejenom ony lecos dozvědí, nahlédnou do své budoucnosti při odlívání vosku či házení pantoflem, a až přijdou opravdové Barbory se svým ?mulise, mulise, mulise? nebo Lucie s velkými zobáky, budou se, možná, i trochu bát? Ambrože budou jistě z bezpečné vzdálenosti škádlit halasným a veselým pokřikováním. Co kdyby někoho opravdu strčil do velkého pytle?
Sotva odejdou dávná strašidla, nastává v našem představení čas vánoční, kdy s dětmi postavíme Betlém z loutek, zazpíváme koledy a vzpomeneme další krásné štědrovečerní zvyky, to aby dávné časy našich prababiček znovu ožily?

 

Účinkují

Bude doplněno.

Scénář, výprava a loutky: Studio dell´ arte
Režie: Kateřina Melenová
Hrají: Stanislava Kočvarová, Sylva Malinková
Vhodné pro děti od 5 do 11 let (mladší děti s doprovodem rodičů)