Tosca

Giacomo Puccini

veristická opera premiéra: 27. 9. 2013 derniéra: 10. 3. 2014

Na pozadí revolučních politických událostí v Itálii v červnu roku 1800 se odehrává veristické drama vášnivé zpěvačky Toscy a jejího milence malíře Cavaradossiho, pro kterého se zbožná Tosca odhodlává k vraždě, aby nakonec sama musela ukončit svůj život. Od římské premiéry v roce 1900 nepřestává tento příběh strhovat diváky celého světa. Zásluhu na tom má nejen vynikající dramatický základ vycházející z pera francouzského dramatika Victoriena Sardoua, ale především Pucciniho hudba – vášnivá, něžná, bolestná i drtivá jako sám život. 

 

 

Účinkovali

Floria Tosca, slavná zpěvačka
Mario Cavaradossi, malíř a milenec Toscy
Baron Scarpia, šéf policie
Cesare Angelotti, bývalý konzul Římské republiky
Spoletta, policejní agent
Kostelník
Sciarrone, četník
Žalářník
Pasáček
Koncertní mistři
Dokumenty
Plakát k představení
foto: Radim Špilauer / grafický design: Roman Hosnedl, Lenka Cimlová Ostrá
Tisková zpráva
Z médií
Deník
14. 9. 2013
Divadlo.cz
18. 9. 2013
Právo
26. 9. 2013
Deník
27. 9. 2013
MF dnes
27. 7. 2013
Operaplus.cz
30. 9. 2013
Kulturne.com
30. 9. 2013
Scéna.cz
1. 10. 2013
Ihned.cz
20. 9. 2013
Ihned.cz
23.9.2013
Sem tam
březen 2013
ZUR ZEIT
21. 3. 2014
ZUR ZEIT
21. 3. 2014
 
Hudební nastudování Martin Peschík
Sbormistr Martin Veselý
Asistent dirigenta Petr Jiříkovský
Asistent režie Dominik Beneš
Představení řídí Michaela Freudenschussová
Text sleduje Lucie Bicanová

 

Nastudováno v italském originále. České titulky Blanka Zahradníková s použitím překladu Jana P. Kučery. Inscenace vznikla ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni.foto Michal Siroň + foto Pavel Křivánek / archiv DJKT PlzeňZ vašich ohlasů

Tosca, 10. 3. 2014

Opera Tosca. Operu jsme  navštílivli podruhé a vzali s sebou členy rodiny, kteří tvrdili, že operu nemusí. Po představení  změnili názor. Děkujeme jak Alvarezovým a panu  Beňovi, tak  ostatním vč. sboru a perfektní  prezentaci za působivé zážitky, které se odrazily  v potlesku  diváků ve stoje - ostatně opera a balet vždy patřily  k organické výbavě panovnických dvorů, měly svou  nezastupitelnou úlohu. Možná, že není doceněno, že ostatně tato výbava je doporučována i dnešním, zejména technickým oborům jako způsob rozvoje tvůrčí činnosti. Chce to jen dobře si vybrat a jít to zkusit. ..a tato opera byla více než vhodná...
Kouřilovi

Tosca, 11. 11. 2013

Milý Františku, po mnoha letech od dob, kdy jsem se probírala operním průvodcem paní Hostomské, jsem se opravdu nadchla, když jsem otevřela program k nastudování Toscy operou Jihočeského divadla. To blaho moci si přečíst něco o hudbě! Ne něco, spíš múzické pojednání, emoce hudbou vyjádřené a smysly a slovy zachycené, vytržení hudbou, tóny, akordy. I já jsem byla u vytržení a vracela jsem se k Tvému programu o dalších přestávkách, abych si znovu připomněla slyšené a o to víc se těšila na to, co přijde. (A nebyla jsem sama, jak jsem slyšela z míst okolo.) Z českobudějovické Toscy jsem odcházela v dvojnásobné euforii: po všech stránkách skvělé představení umocněné Tvým skvělým hudebním průvodcem. Těším se na další - a to bez ohledu na to, že jsem se právě vrátila z nádherného provedení Toscy v Metropolitní opeře. Mělo jedinou slabinu: program jejich jsem tentokrát ani neotevřela. S hudbou jsem v duchu pročítala ten Tvůj.  
Věra R.

Tosca, 2. 10. 2013

V úterý 1.10.2013 jsme již podruhé zhlédly s kamarádkami Pucciniho operu "Tosca". V roli Scarpii se zaskvěl fenomenální barytonista Alexandr Beň. Jak pěvecky, tak i po herecké stránce byl fantastický. Perfektně ztvárnila roli Toscy Ivana Veberová. Moc se nám líbila i scéna a krásné kostýmy. Děkujeme všem protagonistům večera z Jihočeského divadla i z DJKT Plzeň za skvělý umělecký zážitek.  
Jiřina Š.

Tosca, 30. 9. 2013

Představení opery TOSCA dne 27. 09. 2013. Toto představení v Jihočeském divadle bylo jedno z nejlepších, která jsem viděl za posledních 30 let!! Naši klienti byli nadšení, a já Vás prosím, abyste naše blahopřání a výraz uznání za vysokou uměleckou úroveň provedení tlumočila vedení a především pěvcům Jihočeského divadla. Operní premiéry v Českých Budějovicích rádi opět navštívíme. Nadále přeji mnoho úspěchů především paní Šimkové, která na mě zapůsobila již při premiéře Bohémy v prosinci roku 2010, a doufám, že na role dramatického sopránu si nebude troufat příliš záhy, neboť cena tohoto hlasu stále ještě větším dílem spočívá v lyrické oblasti. Vím, o čem hovořím, protože jsem celá léta přednášel úvodní projevy na Salcburském festivalu a nyní jsem odpovědný za uměleckou stránku nedělních matiné v Lineckém hudebním divadle. Blahopřání divadlu v Českých Budějovicích tedy posílám s jistou uměleckou znalostí. Těším se na další představení a Jihočeskému divadlu přeji nadále mnoho štěstí a úspěchů!!!!!!!!!!  
Rudolf Wallne, Sab Tours Musikreisen Linec, Rakousko

Tosca, 30. 9. 2013

Premiérové představení opery Tosca bylo jedinečné, nádherné. Kdo nechal na sebe působit hudbu, pěvecké výkony a výpravu, určitě nelitoval. Nepochybně zopakujeme návštěvu představení s rozšířenou rodinou. Díky za perfektní profesní výkony všech zúčastněných; škoda, že si nebere mnohdy příklad politicko správní fronta při prosazování podpory kultury.  
Kouřilovi