Blackout

Martin Glaser / Olga Šubrtová

groteskní thriller premiéra: 10. 1. 2014 derniéra: 16. 3. 2016 počet repríz: 26

Tahle situace už byla na spadnutí a může kdykoli nastat. Vypne proud. Na dlouho. Všechny technické vymoženosti, které bereme jako automaticky dostupné a na nichž jsme závislí, zkolabují. Nepůjde topení, voda, ve městech se začnou hromadit odpadky, policie i zdravotní péče přestane fungovat. A zkuste si to představit v předvánočním čase. Možná by vás touha se zahřát a uvařit si něco k jídlu stejně jako naše hrdiny dohnala k nedobrovolné výpravě na opuštěnou chatu do lesů. A třeba by i k vám dorazili nezvaní hosté se stejným přáním – přežít. Přežít ať to stojí, co to stojí… A třeba i na úkor někoho jiného!

 

Dokumenty
Plakát k představení
fotografie Ivan Pinkava / design Robert V. Novák
Tisková zpráva
Blackout 10. 1. 2014
Z médií
Deník
6. 1. 2014
Deník
8. 1. 2014
Blesk.cz
7. 1. 2014
Deník
9. 1. 2014
Deník.cz
9. 1. 2014
Nejlepsi-adresa.cz
9. 1. 2014
Ceskatelevize.cz
9. 1. 2014
MF dnes
10. 1. 2014
Divadlo.cz
8. 1. 2014
Právo
10. 1. 2014
MF dnes
13. 1. 2014
MF dnes
13. 1. 2014
Blesk.cz
13. 1. 2014
Novinky.cz
13.1.2014
Scéna.cz
13. 1. 2014
Lidové noviny
14. 1. 2014
Deník
15. 1. 2014
MF dnes
17. 1. 2014
Deník.cz
17.1. 2014
Divadelni-noviny.cz
3. 2. 2014
Divadelni-noviny.cz
3. 2. 2014
Sem tam
č. 27 / únor 2014
5plus2.cz
10. 1. 2014
Divadelní noviny
4. 2. 2014
Mezinami.cz
5. 3. 2014
Regionální noviny.cz
Deník.cz
9. 7. 2014
Ihned.cz
10. 7. 2014
Rozhlas.cz
25. 9. 2014
 
Představení řídí Jan Saska

 

foto / Petr NeubertZ vašich ohlasů

Blackout, 17. 3. 2016

Bylo to dobré představení. Myslím, že kdyby to opravdu nastalo, chovali bychom se stejně. Až na pár výjimek. Děkuji za pěkný zážitek.
Magdalena Maršíková

Blackout, 17. 3. 2016

Dobrý den, děkuji za včerejší představení Blackout. Bylo dosti drsné a místy i zároveň vtipné. Myslím, že je fajn, že divadlo přináší i tato témata. Děkuji všem hercům, kteří podali opravdu výborné výkony. Šokující pro nás byl ovšem závěr, kdy na začátku děkovačky pro herce, začala odcházet početná část seniorského publika. Těšila jsem se moc, že poděkuji potleskem všem výborným hercům a místo toho jsem musela neustále pouštět další a další diváky při předčasném odchodu. Děkovačku jsem tedy skoro nestihla. Mám předplatné již 10 let a toto jsem ještě nezažila. Přišlo mi to dost neslušné jak vůči hercům, tak vůči ostatním divákům. Jinak si starších lidí moc vážím, ale myslím, že i ve vyšším věku by se měla dodržovat jistá společenská pravidla. Děkuji proto takto dodatečně všem hercům a ostatním, kteří se na této hře podíleli. Hra byla moc vydařená.
Hanka

Blackout, 6. 1. 2016

U této inscenace mám zásadní problém s textem, v němž hlavně ze začátku jednají postavy několikrát extrémně nelogicky jen proto, aby se příběh mohl rozehrát v požadovaném směru. Je mi líto, ale tyto "boty" mi celkově znemožnily si inscenaci užít tak, jak by si zasloužila.
Jiří Koula, i-divadlo.cz

Blackout, 10. 4. 2015

Celkem povedený pokus o českou coolness dramatiku. Výchozí situace je zajímavá a hra je napsaná tak, že drží diváka v napětí, jak to všechno dopadne. Výrazně lépe vychází komediální rovina hry. Pokud by to člověk měl brát jinak než jako grotesku, ve které je vše možné, musel by se zamýšlet nad často hodně nelogickým chováním postav (i v rámci vyhrocené situace v době blackoutu). Pokud se ale divák nechá jen bavit černým humorem, je to všechno v pořádku. Z herců mě nejvíce zaujali Viktor Limr, Věra Hlaváčková a Jiří Suchý z Tábora.
Lukáš Dubský, i-divadlo.cz

Blackout, 8. 4. 2015

Shodit tuhle hru tím,že si zjednodušme hodnocení na "takový český McDonagh" mi přijde dost nefér. Hra ma lepší stavbu a spád, viz třeba Lebka z Conemary, kterou Glaser režíroval ve studiu ŠD. Autoři podle mne píšou moralitu, která je vědomě jednoduchá a často i záměrně předvídatelná a přesto člověka co chvíli dostane. Buď ze se musí smát čemu nechce a nebo ho překvapí zvrat v ději či nečekaná brutalita. Divím se, že po textu nesáhlo další české divadlo, když se pořád mluví o potřebě nové české hry. Tahle je skvěle napsaná, velmi slušně zahraná a přesně v žánru zrežírovaná.
Kuba_r, i-divadlo.cz

Blackout, 8. 4. 2015

7.4. 2015 - Švandovo divadlo: Některé situace možná až moc klipovité, některé předvídatelné. A ta přestávka proč? Podobnost s McDonaghem čistě náhodná (nebo záměrná). Přes groteskní humor to má něco do sebe a druhá půlka se obrátí. Téma je zajímavé a k zamyšlení (Co by taková situace opravdu přinesla a jak se zachovat?). Líbil se mi konec. Měl jsem strach, aby z toho nebyl romantický kýč a to se nestalo. Z výkonů pro mne spíše vládnou dámy souboru. Myslím, že na stránky této hry se určitě podívají i jiná divadla. Jo, šikovní jihočeši...
Jirkan, i-divadlo.cz

Blackout, 8. 4. 2015

Spíše než výtečně napsaná hra mi to přišlo, jako když pejsek s kočičkou vařili dort aneb takový McDonagh po česku, neboli snaha dvou intelektuálů popsat rozklad humanity v lidech na klaustrofobním prostoru. Škoda že příběh nedává větší logický smysl a že na úkor četných groteskních situací nepopisuje lépe psychologii davu v krizové situaci. Svým uvěřitelným výkonem celku dost pomohl T. Drápela, zaujali mě i J. Suchý a V. Hlaváčová. Snaha se cení, ale toto bylo na můj vkus už vážně trochu moc, zážitkový potenciál to ale jistě má.
Jenda.matousek, i-divadlo.cz

Blackout, 17. 2. 2015

Určitě by tyto "Ohlasy" neměly sloužit k výměně názorů mezi diváky, ale přesto mi dovolte reagovat na názor paní Edity (na který má bezpochyby právo) ke hře Blackout. Absolutně nemohu souhlasit s tím, že se jedná o bezduchou, čirou vulgární agresi dovedenou do krajnosti bez propracovanějšího psychologického podtextu. Psychologický podtext je podle mého názoru zcela zřejmý a významný. A je vidět, že stále mnoho lidí si vůbec neuvědomuje, co by se mohlo dít, pokud by opravdu došlo k blackoutu. A nějaké vulgarismy by byly pouhou dětinskou nevýznamnou reakcí. Zdá se vám to nepravděpodobné? Nenechte se mýlit. Ostatně toto téma není, například ve světové literatuře, nijak nové. Víte co? Zkuste si v klidu sednout a zkusit si říct, co všechno nebude fungovat, když dojde k výpadku el. proudu třeba na týden, nebo na 14 dní. A jak asi budou reagovat lidé s různými povahami při snaze zajisti sebe a své rodiny? Myslíte si, že si budou všichni pomáhat? A pokud to uděláte, tak jsem přesvědčen, že by mohly vzniknout další desítky scénářů na toto téma. Nenechme se ovlivnit hned prvním dojmem při sledování nějaké hry, ve které nejprve začneme vnímat třeba vulgární výrazy, které nás pohorší. Zkusme je zařadit do celkového kontextu hry. A pak hodnoťme. Ale tím nechci nikoho ovlivňovat v jeho názoru a kritizovat, pokud má jiný. Zdravím všechny herce Jihočeského divadla, ale i diváky. 
Jirka

Blackout, 16. 2. 2015

Nejhorší divadelní hra, jakou jsem kdy viděla. Nikoliv co do hereckých výkonů, ale co do scénáře. Bezduchá čirá, vulgární agrese dovedená do krajnosti bez propracovanějšího psychologického podtextu. Cílem bylo zřejmě šokovat, ale toho lze stoprocentně dosáhnout i jinými (divadelnějšími) metodami.
Edita

Blackout, 9. 12. 2014

Ráda bych poděkovala za dnešní skvělé představení Blackout, které moje studenty skutečně nadchlo, alespoň já je ještě neviděla se s takovým zájmem a nadšením vyjadřovat o nějaké divadelní hře. Jsem moc ráda, že se Jihočeské divadlo snaží přilákat mladé lidi, podobné hry a zejména moderní tematika by tomu mohly dopomoci. Myslím si, že pokud se studenti vícekrát vrátí z divadla s podobným zážitkem, nakonec se do něj vypraví i sami.
Kateřina Vašková, SŠ veřejnoprávní, Vodňany

Blackout, 9. 7. 2014

Strhující, a zároveň zdrcující představení. Viděla jsem ho dvakrát po sobě, nejprve se studenty, poté s manželem. Zajímavé je, že každé představení mělo úplně jinou diváckou atmosféru. Děti byly spíš konsternované, dospělí se občas i zasmáli. Neváhala bych jít znovu. Děkuji za krásný  zážitek!
Kutilovi

Blackout, 25. 2. 2014

Úžasné představení!! Člověk se nejen skvěle pobavil, ale zároveň s napětím sledoval, jak se postupem času pod tíhou situace lidské charaktery obnažují. Tvůrčí tandem Glaser- Šubrtová opět nezklamal - jediné zklamání u mě převládá z odchodu pana Glasera do Brna. Jemu přeji mnoho štěstí a budu doufat, že na naší scénu nezanevře a občas pro nás ještě něco takto kvalitního připraví. Potlesk patří samozřejmě i hercům - pan Drápela famózní, stejně tak Viktor Limr a zbytek herců.
Martin Klíma

Blackout, 30. 1. 2014

Skvělý zážitek! Do divadla moc často nechodím, ale asi začnu. Viděl jsem Muže sedmi sester a Dekameron, takže jsem byl i s přítelkyní zvědavý na další kousek této autorské dvojice. A opět zabodovali. Velká poklona všem hercům, některé okamžiky ze hry si díky nim budeme hodně dlouho pamatovat!  
Jan Macek

Blackout, 22. 1. 2014

V pátek jsme s babincem byly na Blackoutu a super zážitek, výborná hudba, super herecké výkony. Už se těším až v nejbližší době vyrazíme na něco dalšího v plánu máme Tramvaj do stanice touha .
Lenka Houdková

Blackout, 20. 1. 2014

Dnešní večer na Blackoutu byl opravdu vydařený. Kvalitní zápletka, dobře vyřešená scéna a opravdu skvělé výkony! Líbí se mi, že dokážete ztvárnit jakýkoli žánr a i ve chvíli největšího napětí donutit diváka "vybouchnout" smíchy. V druhé polovině představení jsem opravdu netušila, jak to dokáže fungovat dohromady, ale fungovalo. Ráda bych se ale zeptala na tu skvělou hudbu - byly všechny písničky od Linkin park?
Kristýna Radostová
starší >>