Advent

Martin Františák

horská balada podle románu Jarmily Glazarové premiéra: 25. 10. 2013 derniéra: 16. 12. 2014 počet repríz: 18

Františka prožila krátké štěstí lásky, zásahem osudu zůstala svobodnou matkou. Když už je smířena, že s tímhle cejchem prožije zbytek života v chudobě a těžké dřině pro svého synka, všimne si její krásy stárnoucí bohatý sedlák. Sňatek přivede mladou ženu do samoty horského statku, kde ji a její dítě čeká kromě nového manžela i jeho dlouholetá služka. Ta je připravena udělat vše, aby nenáviděnou sokyni vypudila….
 

 

Účinkovali

Františka
Jura Podešva
Rozína
Metud
Matka Františky
Vojnicová
Farář
Revírník
Revírníkova žena
Řezník
Řezníkova žena
Jan
Dokumenty
Plakát k představení
fotografie Ivan Pinkava / design Robert V. Novák
Tisková zpráva
Z médií
MF dnes
21. 10. 2013
MF dnes
24. 10. 2013
Deník
24. 10. 2013
Divadlo.cz
22. 10. 2013
Nejlepsi-adresa.cz
23. 10. 2013
Deník
29. 10. 2013
Scéna.cz
28. 10. 2013
Kulturne.com
29. 10. 2013
Rozhlas.cz
25. 10. 2013
MF dnes
1. 11. 2013
Právo
5. 11. 2013
Topzine.cz
25. 10. 2013
Deník
11. 11. 2013
Divadelní noviny
12. 11. 2013
Deník
11. 12. 2013
Topzine.cz
21. 11. 2013
Nadivadlo.blogspot.cz
12. 11. 2013
Deník.cz
12. 12. 2013
Deník
31. 1. 2014
Regionální noviny.cz
3. 2. 2014
Mezinami.cz
19. 2. 2014
Informuji.cz
23. 4. 2014
Deník.cz
16.12.2014
Deník
16.12.2014
Deník
16.12.2014
 
Dramaturgie Olga Šubrtová
Scéna a kostýmy Marek Cpin

 

Lenka Krčková v širší nominaci na Cenu Thálie!foto Petr NeubertZ vašich ohlasů

Advent , 2. 2. 2015

Je to již více jak měsíc, co jsem zhlédl vynikající představení Advent a stále na něj nemohu zapomenout. Bylo to naprosto dechberoucí, Lenka Krčková byla úchvatná, Thálii si za roli Františky opravdu zasloužila. I výkony ostatních byly perfektní, Věra Hlaváčková naháněla hrůzu jako Rozína a Roman Nevěčný zahrál skvěle slabošského tyrana Podešvu. Ale výborně hráli i ostatní. Ještě teď, když si vzpomenu na některé scény, např. Jankovu smrt, "povídání" o přikázáních, Františčino zoufalé odprošování maminky či tíživou atmosféru na Javorové během pečení chleba, kdy napětí mezi ženami bylo cítit i beze slov, mám husí kůži. Velká škoda, že toto představení bylo po roce od premiéry staženo z repertoáru. Šel bych na něj minimálně ještě třikrát a vzal s sebou i své kamarády. Jedno ze tří nejlepších představení, jaké jsem v Jihočeském divadle dosud viděl. Snad bude možnost vidět Lenku Krčkovou v podobné, bravurně ztvárněné roli. Protože je opravdu výborná. Děkuji za nevšední umělecký zážitek.
Martin Doucha

Advent , 18. 12. 2014

Děkuji za úžasný večer. Františákova dramatizace Adventu má jistě právo zařadit se mezi nejlepší venkovská dramata. Nebojím se srovnání s Maryšou bratrů Mrštíkových. Ústřední trojice Lenka Krčková, Věra Hlaváčková a Roman Nevěčný se zhosili svých rolí velmi přesvědčivě. Inscenaci pěkně dokreslovala hudební složka a zpěvy celého souboru. Přesvědčivé blo i nastudování valašského dialektu všemi herci. Ne vždy se to povede. Jen škoda, že hra byla stažena již z repertoáru. Děkuji za nastudování tohotu dramatu!
Václav Prchal

Advent , 2. 12. 2014

Ve čtvrtek 27.11. 2014 jsme se zatajeným dechem sledovali v Písku divadelní představení Advent. Herecké výkony byly úžasné a herci byli v závěru ocenění potleskem ve stoje, což svědčí o všem. Takže smekáme před herci, režií, ale i výpravností. Ještě jednou děkujeme za tak silný kulturní zážitek.
Helena Seberova

Advent , 18. 4. 2014

Část citace z příspěvku Věry Reg (3.3.) : "Téměř nemám slov - ani jsem nedutala a myslím, že stejně i ostatní diváci sledovali - od začátku až do konce - se zatajeným dechem: Konečně divadlo! Konečně režie, která diváka vyzývá".......rozhodl jdu na Glazarovou. Opět plné divadlo,světla zhasínají a byl jsem v tom až po uši. Něco tak nádherného se jen tak nevidí,neslyší. Hudba Jiřího Hájka stoprocentně zvládnutá zvukařem představení Pavlem Marešem zněla  od podkresu do plného vyznění - dotvářela kolorit valašského venkova. Velmi působivá výprava Marka Cpina  v jednoduchém barevném ladění bílá,šedá,červená a černá dávala spolu s jedinečným svícením Viléma Strumínského vyznít dekoracím i kostýmům.Nápady je představení nabito-jeden z mnohých-zapálená hořlavina na stole je překryta sjíždějící průhlednou revuálkou. všem na scéně i mimo ni bych dal 1*  Zvláštní pozornost si zaslouží Jura Podešva -Romana Nevěčného jedna z jeho životních rolí,říkal jsem si čím je starší,tím je lepší .Škoda,že odchází do Brna. //  Je to obdivuhodné jak kvalitní máme v  JD činoherní ansámbl.
Emilián Vaněk

Advent , 3. 3. 2014

Téměř nemám slov - ani jsem nedutala a myslím, že stejně i ostatní diváci sledovali - od začátku až do konce - se zatajeným dechem: Konečně divadlo! Konečně režie, která diváka vyzývá, nikoliv se mu podbízí! A nepochybně vyzývá i herecké obsazení tohoto představení, o kterém nemám pochyb - ale tak souladně, pro hru a příběh, jak zde všichni - ne, to nebývá obvyklé. Kdybych měla donést květiny, začala bych sice paní Glazarovou, pokračovala panem Františákem a Lenkou Krčkovou, ale teď bych musela vyjmenovat i všechny ostatní a květiny donést všem. Tak alespoň smekám pomyslný klobouk, abych vyjádřila svůj obdiv a dík za tento jedinečný, hluboký zážitek z Jihočeského divadla.  
Věra Reg

Advent , 24. 2. 2014

Dobrý den, chválíme velice představení ADVENT/LENKA KRČKOVÁ V NOMINACI NA CENU THÁLIE. Jen ten název je trochu dlouhý. Nadruhou stranu je dobře, že bylo vynecháno slovo ŠIRŠÍ... to už by bylo extra dlouhé. Nic ve zlém. Jen je to komické.  
Libor Klásek

Advent , 22. 1. 2014

 Naším posledním divadelním zážitkem je představení Advent v sobotu 18.1.2014. K návštěvě nás inspirovala pobídka, která visela na facebooku. Večer jsme si užili, silný příběh, výborné zpracování, skvělá hudba a především parádní herecké výkony! Bravo Lenka Krčková! Bravo Jihočeské divadlo!!
Šárka Dudová

Advent , 13. 11. 2013

Když jsem se při premiéře pohodlně usadil v hledišti, žena mi opatrně sdělila, že inscenace trvá asi dvě a půl hodiny. Přiznávám, trochu jsem v tu chvíli znejistěl. V tu chvíli byl pro mě Advent lineární rovnicí s několika neznámými. V hlavě mi začaly vyvstávat otázky. „Co s tím tématem provedou? Vydržím alespoň do přestávky? Jakou mají v bufetu kávu? Bude to zase jedna z těch aktualizací, kdy má současný divák díky vizionářskému režisérovi vlastně pochopit smysl hry? Udrží si inscenace napětí?“ Celkem brzy se ale moje obavy rozplynuly. Hudba mistrovsky podtrhovala atmosféru, což dokládá i vyjádření mé ženy, že ji vlastně ani moc nevnímala. Krásná, jednoduchá scéna, kde se chytře pracuje s barvami, světlem, symboly. Ani jednou jsem se nepodíval na hodinky, nevzpomněl si na kávu v bufetu, protože toto divadlo mělo neuvěřitelný tah. Tleskám režisérovi Martinu Františákovi, Lence Krčkové a blahopřeji Jihočeskému divadlu k mistrovské inscenaci. Neváhejte, tohle musíte vidět!  
Michal Pech

Advent , 12. 11. 2013

Děkuji za opravdu skvělé představení! Úžasné herecké výkony. "Husí kůži" jsem měla od prvních okamžiků a poprvé jsem si v divadle i pobrečela. Smekám před všemi herci!  
Michaela Pártlová

Advent , 11. 11. 2013

Strhující představení od začátku do konce, ještě teď mi běhá mráz po zádech. Skvělé herecké výkony, hudba i zajímavá scéna. Děkujeme, byl to zážitek!  
Hana H.

Advent , 5. 11. 2013

Děkujeme za jedinečný zážitek. Výkony herců, scéna, hudba, světla, vše se spojilo v dokonalý celek, prostě DIVADLO s velkýn D. Jak píše pan Lukášek - jděte na to, užijete si!  
Dagmar Jarešová

Advent , 4. 11. 2013

Je to už pět dní, co jsme viděli hru Advent. Nechtěl jsem hned pod čerstvým dojmem z představení psát jen superlativy. Říkal jsem si, že si to nechám projít hlavou. I s odstupem těch pár dní musím napsat, že Advent je to nejlepší, co jsem v JD za posledních x sezón viděl. Skvělá Lenka Krčková, "odporná" Věra Hlaváčková, atd. Představení, kde se nenudíte ani vteřinu, drama z Beskyd, dynamičtější než americký akční film, přitom poetické...No jděte na to, je to super...
Bohumil Lukášek