Komedianti

/ Otáčivé hlediště

Ruggiero Leoncavallo

opera premiéra: 5. 8. 2011

Komedianti na nejslavnější open-air scéně před Otáčivým hledištěm Český Krumlov. Nejmelodičtější ryze „pravdivý“ příběh italské opery, o to atraktivnější, že jde o velké divadlo na divadle.

Dokumenty
Plakát k představení
design Marek Vácha
Tisková zpráva
Z médií
Divadlo.cz
25. 6. 2012
MF dnes
29. 6. 2012
idnes.cz
29. 6. 2012
Jihoceskenovinky.cz
30. 6. 2012
 
Hudební nastudování Mario De Rose
II. dirigent Martin Peschík
Sbormistr Josef Sychra
Pohybová spolupráce Lenka Vágnerová
Režijní spolupráce Miloslav Veselý
Asistent režie Jan Štěch
Představení řídí Zdeňka Dubská

 

Poprvé v historii Otáčivého hlediště se před ním představí slavná veristická opera Komedianti, dílo, které spolu se Sedlákem kavalírem P. Mascagniho stálo v 90. letech 19. století u zrodu celého jednoho směru v dějinách hudebního divadla, dodnes populárního verismu. Komedianti vyprávějí „pravdivý“ příběh herecké skupiny, která přijíždí na italský venkov sehrát divadelní představení. Vztahy mezi jejími členy ovládají především milostné vášně - vražedná žárlivost přivede principála komediantů Cania až k dvojnásobné vraždě. Přitažlivost této opery, vedle melodického bohatství a slavných árií (Směj se, paňáco!), spočívá hlavně v tom, že děj komedie, kterou herci předvádějí vesničanům, postupně stírá hranice mezi jevištěm a opravdovým životem. Velké lidské tragédie se odehrávají ve skutečnosti nejenom na divadelních prknech…

Srdceryvná story, jež pravdivostí hudby a slova založila operní verismus. Za pouhou hodinu a půl se v ní odehraje vše, co život dělá divadlem a divadlo životem: láska a nenávist, intriky a nakonec dvě vraždy ze žárlivosti. I v opeře je třeba nahlédnout pod masku a uvidět skutečnou tvář života. Směj se paňáco, ač ti kanou slzy!Opera nastudována v italském originále. V inscenaci účinkuje artistická skupina pod vedením Zdeňka Vlčka.Z vašich ohlasů

Komedianti, 2. 7. 2012

Milí, Komedianti před Otáčivým hledištěm se nám moc líbili.Vůbec není třeba rozumět každému slovu - je to úžasně sdělné. Myslím, že na to sedí slovo " půvabný", fakt. Scéna, kostýmy, baletní a kejklířská čísla, sólisti i sbor, je to "živý", pořád se něco děje. Do detailu propracované, přesně načasované, super! (Když ten mizera Tonio - Beň přinesl ten nůž, vyjekla jsem nahlas.) Tak ať mají Komedianti šťastnou cestu i k ostatním divákům. 
Ivanka Š.

Komedianti, 7. 10. 2011

Vážení, měli jsme s rodinou vstupenky na představení Komediantů v hlavní roli s Mistrem WeiLong Taem. Dopoledne před představením jsem si v novinách přečetl nepříliš lichotivou kritiku, kde bylo i uvedeno, že byly při představení použity i "porty" u pěvců. To mne překvapilo, protože, jako rodilý "Budějčák" si hluboce vážím operního souboru JD, který vždy na Krumlově zpíval bez mikrofonů. Kritik vyčítal režisérovi i dlouhou "artistickou předehru". Přiznám se, bál jsem se toho představení, abych si nemusel opravit mínění o JD. Jistě pamatujete, že před právě tímto představením silně pršelo, takže bylo ohroženo jeho uvedení pod širým nebem, avšak příroda se těsně před začátkem představení umoudřila a pršet přestalo. Když přišel hlavní hrdina poprvé na scénu bylo vidět, že má "port", avšak jakmile začal zpívat, bylo jasné, že jej má asi jako reservu pro nepředvídatelné ... Zpíval naživo. A krásně. Vážení, rád bych Vám jménem svým i své rodiny poděkoval za vynikající umělecký zážitek. Ač jsem se bál, že představení bude pojato možná rádoby moderně, jak se často děje, nestalo se tak. Pan Průdek sladil všechny prvky představení do harmonického celku. Abych jen nechválil: mrzelo mne, že v programu nebyli uvedeni artisté, kteří podali krásné výkony. Toť jediný zápor. Nemusel jsem si opravovat své mínění o JD, a to jsem moc rád. Oblastní divadla mají horší postavení, než řada divadel v Praze. V Praze diváci často chodí na představení, aby viděli herce, kteří jsou mediálně známí. Oblastní divadla musí přitáhnout diváka kvalitou. A to Vy dovedete. V opeře určitě, činohru hodnotit nemohu, protože ji neznám, bydleje řadu let v Praze. A je potěšující, že se naši Točnu podařilo na dlouho zachránit! Vážení přeji všem uměleckým, ale i neuměleckým pracovníkům JD mnoho pracovních i osobních úspěchů a samozřejmě mnoho zdraví.
František Kubák