Misantrop

Martin Crimp

hra premiéra: 10. 3. 2012 derniéra: 17. 4. 2013

Slavná Molierova komedie o zásadovém muži, který opovrhuje  povrchní, bezduchou, pokryteckou společností, holdující lacinému pozlátku, ale zároveň vášnivě miluje ženu, která je přímo ztělesněním všeho toho, co on nenávidí, se v přebásnění Martina Crimpa odehrává v Londýně, v současnosti.

 

Účinkovali

Alcest, dramatik
John, jeho přítel
Covington, kritik
Jennifer, filmová hvězda
Ellen, novinářka
Marcia, učitelka herectví
Julian, herec
Alexander, agent
Simon
Kurýr
Dokumenty
Plakát k představení
fotografie Ivan Pinkava / design Robert V. Novák
Tisková zpráva
Z médií
Lidové noviny
10. 11. 2011
Divadlo.cz
6. 3. 2012
Nejlepsi-adresa.cz
6. 3. 2012
MF dnes
8. 3. 2012
MF dnes
8. 3. 2012
Deník
10. 3. 2012
Deník
10. 3. 2012
Právo
13. 3. 2012
Novinky.cz
19. 3. 2012
Týden.cz
20. 3. 2012
MF dnes
24. 3. 2012
Český rozhlas
13. 3. 2012
Právo
28. 3. 2012
Lidové noviny
29. 3. 2012
Český rozhlas
10. 4. 2012
Hospodářské noviny
11. 4. 2012
Týdeník Budějovicko
14. 3. 2012
Deník
28. 4. 2012
Divadelní noviny
2. 5. 2012
Český rozhlas České Budějovice
Silvie Vojíková / Kulturní revue
Regionální noviny.cz
15. 3. 2012
Mezinami.cz
28. 10. 2012
 
Inscenační úprava Martin Glaser, Olga Šubrtová
Scéna a kostýmy Marek Cpin
Dramaturgie Olga Šubrtová
Představení řídí a text sleduje Jan Saska

 

Alceste, mladý dramatik, odmítá akceptovat lidi, kteří nevyznávají stejné hodnoty jako on:

Být otevřený, nelhat, nic netajit,
říkat, co si myslím, když se mě zeptají.
Mně nepřipadá v pořádku
lézt kdekomu do zadku.

Není ale vůbec  lehké udržet si tyto názory i okouzlující filmovou hvězdičku Jennifer.Překlad / Lukáš Novák, fotografie / Petr Neubert / Inscenaci hrajeme bez přestávky.Z vašich ohlasů

Misantrop, 5. 3. 2013

Nepopsatelné. Hecké výkony byly výborné. Na samotných hercích bylo vidět, jak to prožívají, a to především Jan Hušek, jenž je již dnes opravdu herec s velkým H. Samozřejmě i ostatní herce nesmíme opominout. Z divadla jsem odcházela s několika dojmy. 1. Takhle svět opravdu funguje. 2. Musím to vidět znova. 3. Já se na herectví dostat musím.
Ivuš

Misantrop, 19. 11. 2012

Misantrop je úžasně provedená a zahraná hra! Jan Hušek naprosto vynikající, mám ho čím dál víc raději. Stejně tak slečna Branna, úžasná. Co se týče tolik propíraných vulgarismů, moc jich tam opravdu nebylo a když, tak do textu seděli. Doslova jak p.... na hrnec! :-) A co se mi moc líbilo, byly velmi nenápadné rýmy. Herci je navíc říkali tak nenásilně, jemně, vkusně a jakoby nic.. Jsem opravdu unešená, představení budu chválit kudy budu chodit, a sama asi půjdu ještě jednou.  
Helena

Misantrop, 29. 10. 2012

"Zubatá"scéna byla mimořádně povedená a odhalila komický talent pana Lišky.  
Helena Straková

Misantrop, 26. 10. 2012

Po skončení této hry jsem ohromením zírala na jeviště s otevřenou pusou a tleskala, jak nejvíc to šlo, abych vyjádřila svůj vděk hercům za tenhle zážitek. Ačkoliv jsem docela skeptik, co se týče moderních (nebo moderně pojatých) her, byla jsem tímto představením absolutně unesena. Tato hra rozhodně není „mimo mísu“ ba právě naopak. Běžně platí, že s poctivostí daleko nedojdeš a že je mnohem jednodušší, pohodlnější a výhodnější lhát. A stejně jako v životě, tak ani v téhle hře není nic černobílé... utkvěla mi v hlavě myšlenka, jestli můžu s určitostí rozdělit hru na jakési ztělesnění „dobra“ v Alcestovi a „zla“ v podobě povrchní, prolhané showbiznisové společnosti kolem Jennifer. Nad tím, na které z těchto stran je pravda a jak by pokračovaly osudy všech postav, budu dumat ještě hodně dlouho. A jsem přesvědčená, že pokud na diváka představení takhle hluboce zapůsobí, inscenace je více než zdařilá. Ještě bych snad zmínila, že krom herců, režiséra, dramaturgyně smekám pomyslný klobouk i před překladatelem Lukášem Novákem. Obdivuju, jak nám dokázal, že verš vždy nemusí být obrazný a strojený, aby zaujal. A často kritizované vulgarismy v mých očích akorát zvýšily autenticitu daných situací. Pro mě byl včerejší večer ohromným divadelním zážitkem (za který upřímně děkuji) a ostatním mohu jenom doporučit.  
Nikola Bandíková

Misantrop, 26. 10. 2012

Misantrop je skvělá , úžasná hra a nádherně všemi zahraná. Sprostých slov nebylo tolik a vystihovaly atmosféru dnešní doby. Vřele všem doporučuji. Je to zážitek.  
Daniela

Misantrop, 19. 3. 2012

Na hru jsem šla s jistými obavami, ale hned při první větě mě hra vtáhla přirozeně a nenásilně do děje. Mohu jen tleskat. Výkon herců byl, podle mého názoru, dokonalý. Jisté vulgarismy pobavily, jiné přidaly důraz už tak dramatické situaci. Děkuji hercům za skvělý zážitek.
Barbora

Misantrop, 14. 3. 2012

Včerejší představení Misantrop na mne působilo rozporuplně. Hra má bezesporu myšlenku, výkon hlavního představitele byl velmi dobrý, příliš nevadila ani řada přeřeknutí se herců. Vulgarismy ve hře použité byly, dle mého názoru, většinou zbytečné, do hry nutně nepatřící a rušivé. Zdá se mi naprosto zbytečná snaha dramaturgie o podbízení se divákovi s cílem přilákat do hlediště divadla "fotbalové diváky" tím, že bude mermomocí volit pouze rádoby moderní hry nebo módní úpravy klasiky. Vždyť klasika vždy měla a má vnímavému divákovi co říci a bohužel může být dnes tak velmi aktuální... Zdá se mi, že divadlo se bojí nastudovat a předvést opravdu klasiku v klasickém pojetí, kostýmech, jazyce a kulisách. Ono je asi snadnější a lacinější pokoušet se stále o rádoby umělecké úpravy něčeho, co by v původním a zaručeně kvalitním kabátě asi bylo příliš těžké a srovnatelné. Chodím na předplatné desátou sezónu a opravdu klasickou hru v klasickém pojetí jsem v tomto divadle ještě neviděl. Škoda.
Oldřich Kučera

Misantrop, 12. 3. 2012

Misantrop je dobře přeložen. Má spád. Vulgarismy, které hlavní hrdina používá nejsou samoúčelné. Učesanost a zdánlivá slušnost pokrytecké společnosti zde ostře kontrastuje s přímočarou jadrností zásadového Alcesta. Mimořádné představení. A to jsem ještě nepsal o skvělých kostýmech. Děkuji Jihočeskému divadlu za úžasný zážitek.
Michal Pech

Misantrop, 12. 3. 2012

Hra se mi celkem líbila, zejména výkon hlavního představitele Jana Huška mne nadchnul (což se o některých jeho kolezích říci nedá). Co bych však vytkla , jsou vulgarismy, které hlavní hrdina občas používá, působily na mne rušivě, k hlavní postavě absolutně neseděly a myslím, že pokud by byly nahrazeny jinými obraty, hře by to jen prospělo.
Eva

Misantrop, 12. 3. 2012

Ačkoli jsem dnes seděla na "bidélku", což znamenalo jisté obavy z případného nedocenění představení, tak mě naopak překvapila celá ta energie prýštící z herců, jakou mi inscenace poskytla. Hra byla podle mého názoru vzata hezky pěkně od podlahy, jadrná, neobsahovala ani víc ani míň, než co bylo skutečně podstatné. Děkuji tímto všem lidem, kteří se na ní podíleli (blahopřeji také "novému" přírůstku divadla Janu Huškovi) a přeji dále hodně štěstí v následujících reprízách.
Veronika Hněvsová