Tramvaj do stanice Touha

Tennessee Williams

drama premiéra: 24. 2. 2012 derniéra: 15. 2. 2014 počet repríz: 17

"Když se někdo zeptá na téma, zatvářím se neurčitě a řeknu: je to hra o životě." T. Williams. 

 

Účinkovali

Blanche
Stella
Stanley
Mitch
Eunice
Steve
Černoška / Mexičanka / Sestra
Lékař
Mladík
Dokumenty
Plakát k představení
fotografie Ivan Pinkava / design Robert V. Novák
Tisková zpráva
Z médií
Deník
20. 2. 2012
Ihned.cz
20. 2. 2012
Divadlo.cz
20. 2. 2012
Deník
24. 2. 2012
Deník
24. 2. 2012
MF dnes
24. 2. 2012
Nejlepsi-adresa.cz
23. 2. 2012
Nejlepsi-adresa.cz
22. 2. 2012
Deník
5. 3. 2012
Týdeník Budějovicko
29. 2. 2012
Kulturne.com
23. 2. 2012
Právo
14. 3. 2012
Český rozhlas
recenze Silvie Vojíkové
MF dnes
16. 3. 2012
Deník
28. 3. 2012
Mezinami.cz
30. 3. 2012
Jihoceskenovinky.cz
24. 2. 2012
5+2 dny
4. 10. 2012
Regionální noviny.cz
27. 2. 2012
 
Režie Adam Rut
Scéna a kostýmy Silvie Gajdošíková
Představení řídí Jaroslav Kukrál

 

Bylo jí řečeno, že má jet tramvají do stanice jménem Touha. A ona poslechla. Díky jedné z nejslavnějších a nejkrásnějších her světové dramatiky se spolu s hlavní hrdinkou Blanche Dubois ocitneme na periferii města New Orleans. S jejím příchodem vstoupí mezi obyvatele jednoho domu neklid. Blanche s sebou přináší tajemství, vzrušení i smutek. Jak ji asi přivítá sestra Stella, švagr Stanley a jejich svérázní sousedé? Něžně krutá hra o nemožnosti vymazat minulost, o vášni a fantazii, která se může obrátit proti nám, o lidské bezmocnosti proti sobě samým.Překlad / Ester Žantovská, úprava / Kristýna Čepková, Adam Rut, fotografie / Petr NeubertZ vašich ohlasů

Tramvaj do stanice Touha, 4. 2. 2014

Navštívil jsem (a ne poprvé) Vaše divadlo. A chtěl bych poděkovat za nevšední zážitek z „Tramvaje“. SKVĚLÝ CELÝ ÚČINKUJÍCÍ SOUBOR – a mohu srovnávat s jiným divadlem -významným- a velký obdiv Blanche paní Věry Hlaváčkové. Představení „Tramvaj do stanice touha“ 31.ledna mě doslova pohltilo, slzy v očích v závěru. Pokud můžete, určitě si nenechte ujít...
Jan

Tramvaj do stanice Touha, 23. 1. 2013

Tramvaj do stanice Touha - 22.1. 2013. Chtěl bych celému tvůrčímu teamu uvedené inscenace vyjádřit dík za zážitek, který jste nám dnes večer připravili. Byl jsem zvědav na Tramvaj (kterou jsem za mixážním pultem dělal v JD v roce 1978 pod vedením K.Taberyové s hudbou J.Kosiny) zejména na Blanche-pro mne stěžejní postavu,kterou v minulé insc. skvěle ztvárnila, pro mne, božská Věra Krpálková. Dnes jsem zůstal (jak pravil rež.Svitáček) stife z paní Věry Hlaváčkové. Můžu s klidným svědomím napsat herecký koncert-od pianisim po forte. Paní Věra rozehrává svůj part na 1*. Zde nutno podtrhnout ve skvělém kostýmu. Závěrem nelze opominout zvukovou složku představení,která mne nadchla vč. jejího velmi citlivého provedení.  
Emilián Vaněk

Tramvaj do stanice Touha, 28. 12. 2012

Viděl jsem ve Vašem divadle dne 21. 12. představení Tramvaj do stanice Touha. Velmi se mi líbilo, zejména pro opravdu pěkné herecké výkony hlavních představitelů (Veselý, Hlaváčková, Hollá, Hruška). Představitelé Kowalského a Blanche hráli daleko mírnějšími prostředky, takže jejich výkon byl uvěřitelnější (nebyla to tak krajní agrese či bláznovství). Hra je napsána Williamsem psychologicky s psychoanalytickou interpretací motivací postav a těžko je možné ji nějak zvláštním avantgardním způsobem inscenovat (možné je, ale to už asi nebude Williams). Také inscenace v ČK v Praze není nijak invenční či experimentální, ale spíše klasická, tam dominuje výkon Lucie Žáčkové, ale paní Hlaváčková zase proti tomu je bližší věku postavy. Ne všechny inscenace JD, dokonce i uměleckého šéfa činohry Martina Glasera, jsou vynikající a invenční (viz např. velmi kontroverzní Misantrop), proto mne mrzelo, když jsem našel na internetu zprávu, že s Adamem Rutem nebyla obnovena či prodloužena smlouva, protože zklamal umělecké očekávání. Z toho by vyznívalo, že mezi inscenací Tramvaje a ostatními počiny činohry JD ční velká propast, což si však nemyslím. Tolik tedy z mých pocitů.
Jan Grulich

Tramvaj do stanice Touha, 28. 12. 2012

Na představení jsem byl včera podruhé, protože se mi jeho provedení na jaře velmi líbilo a doporučil jsem ho známým. Byl jsem mile překvapen, jak vynikající opět byla paní Hlaváčková. Hloubka tragiky její postavy i hereččino provedení výrazně zastiňuje ostatní herce. Pan Veselý již naštěstí nebyl tak přehnaně prázdně hlučný jako na jaře, takže mohly o trochu více vyniknout i jiné roviny jeho postavy. Mám pocit, že k vysoké úrovni představení výrazně přispívá vynikající překlad, což mi naplno došlo až napodruhé. Klidně bych šel na představení ještě znovu a několikrát...
Hynek

Tramvaj do stanice Touha, 5. 4. 2012

Velmi hezké představení. Paní Hlaváčková byla výborná, opravdu jsem si jí užila. Povedená byla také scéna a kostýmy pro Blanche! To byla skvělá práce. První část mě bavila víc. Nic moc se nedělo a přitom to tak samozřejmě plynulo.... Druhá polovina byla horší (hlavně závěr mi přišel možná malinko odfláknutý), nicméně to přičítám spíše únavě z nepohodlných sedaček.
Mirka

Tramvaj do stanice Touha, 29. 3. 2012

Představení Tramvaj do stanice Touha bylo výborné. Paní Hlaváčková se své role zhostila více než dobře. Perfektní byli i ostatní herci. Následná diskuse po představení také za jedna.
Lenka

Tramvaj do stanice Touha, 9. 3. 2012

"Tramvaj do stanice touha" - fantastické provedení skvělého díla amerického dramatika, dechberoucí výkon paní Hlaváčkové !!! (samozřejmě i ostatních protagonistů) - moc děkuji !!! A těším se na "Misantropa" :) !!
Pavla Haršániová

Tramvaj do stanice Touha, 6. 3. 2012

Sorry,ale Tramvaj je dost nuda, nejlepší je Ondra Veselý, ale Věra Hlaváčková se nám nelíbila. Moc jsme jí nevěřily. Líbila se nám v Ženách Jindřicha VIII., ale tady byla místy hodně falešná.
Zuzka a Klára

Tramvaj do stanice Touha, 5. 3. 2012

I já musím tentokrát přispět do těchto ohlasů. Přimělo mě k tomu shlédnutí hry Tramvaj do stanice touha. Mé hodnocení by mohlo být krátké – skvělé, jedinečné. Hra mě dostala do neuvěřitelného rozpoložení. Prostě mě dostala. Ještě několik dní jsem o ní přemýšlel a nyní musím říct, že výkon paní Hlaváčkové byl jedinečný a nemohu souhlasit s názorem, že její výkon zastinovali jiní. Emotivní křik doplněný až chrapotem u Ondřeje Veselého není podle mě výrazem herecké kvality. Čímž nechci snižovat jeho výkon. Líbila se mi Dana Verzichová a Martin Hruška už dlouhodobě patří mezi hereckou elitu Jihočeského divadla. Ale musí mi všichni prominout, jedinečné hodnocení mám pro Věru Hlaváčkovou. Od prvního vstupu na jeviště mě donutila bedlivě sledovat její postavu. A vyplatilo se mi to. Tolik rozdílných výrazů a projevů ironie, zoufalství, lží, afektu, ale zároveň smutku i náznaků radosti, a to vše prostřednictvím relativně drobných rozdílů v pohledech, hlasu či pohybech – to bylo pro mě to, co mě uchvátilo. Žádná velká gesta a proklamace. Děkuji nejenom paní Hlaváčkové, ale i všem ostatním za úžasný zážitek. Doporučuji všem tuto hru navštívit, ale také jim doporučuji od samotného začátku pozorně sledovat nejen děj, ale i text.
Milan Hrdlička

Tramvaj do stanice Touha, 3. 3. 2012

Paní Hlaváčková byla excelentní a je škoda, že totéž nemůžu říct i o ostatních hercích. Pan Veselý byl jako vždy stejný. Stejné pózy, stejný výraz a nepřesvědčivé podání, které nepůsobilo vůbec upřímně tak, jak by se očekávalo. A co se týče první poloviny, byla opravdu chvílemi zdlouhavá, druhá byla o poznání lepší a záživnější. I přes neukázněnost některých diváků, kterým zvonili několikrát telefony a navíc těsně před koncem, když vše vrcholilo, začali dost hlasitě odcházet, byla hra zajímavá a k mému zážitku přispěla i skvělá scéna se žárovkami, které výborně působily při jednotlivých přestavbách.
Várka Šošická

Tramvaj do stanice Touha, 27. 2. 2012

Já jsem překvapen z ohlasů na Tramvaj, a tak chci říct svůj názor. Já jsem se díval jen na Blanche a byl jsem tak pohroužen do jejího osudu, že jsem měl na konci mráz po celém těle. Paní Hlaváčková, hrála jste úžasně!!!!!!!!!!! Děkuji všem.
Jan Cantl

Tramvaj do stanice Touha, 27. 2. 2012

Tramvaj je krásná hra, ale musím říct, že paní Hlaváčková nevyužila svůj part beze zbytku. Chvílemi to byla nuda. Vynikající byl O. Veselý i D. Verzichová. A také M. Hruška. Ale hlavní role za nimi zaostávala.
Milena Suchánková

Tramvaj do stanice Touha, 27. 2. 2012

Druhá část se mi líbila velmi. První byla chvílemi uspávací až nudná. Herci vynikající. Ondra Veselý ne svojí vinou často upozadil hlavní postavu svým výborným výkonem.
Michal Mrkvan