Hamlet

William Shakespeare

drama premiéra: 19. 5. 2006 derniéra: 17. 5. 2007 počet repríz: 21

Věčné "alžbětínské" zrcadlo vyjadřující krizi jedince i společnosti na přelomu epoch.

 

Účinkovali

Hamlet, dánský princ
Claudius, dánský král, Hamletův strýc
Gertruda, dánská královna, Hamletova matka
Polonius, státání rada
Laertes, jeho syn
Ofelie, jeho dcera
Horacio, Hamletův přítel a spolužák
Rosencrantz, Guildenstern,bývalý Hamletův spolužák
Fortinbras, norský princ
Herec, divadelní král a hrobník
Herečka, divadelní královna, hrobník
Voltemand a další úlohy
Prolog, komentátor děje
Doprovod na bicí
Varhanní sólo
Z médií
MF dnes
18.5.2006
 
Představení řídí Živana Stupková
Pohybová spolupráce Robert Balogh

 

Od uvedení legendární Macháčkovy inscenace této jedné z nejznámějších alžbětínských tragédií uplynulo už více než půlstoletí ( premiéra 19. května 1954 ), od posledního nastudování tzv. „Malého Hamleta“ na někdejší studiové scéně v prostoru jeviště historické budovy JD více než čtvrtstoletí ( premiéra 20. ledna 1979 ). Domníváme se proto, že znovu „nastal čas“ pro Shakespearova Hamleta – zrcadlo, nastavující v každé době „ její pravou tvář“. A kladoucí otázky, s nimiž se - dříve či později – musí vyrovnat každý člověk. Jak odporovat zlu? Jaké břímě odpovědnosti unese člověk? Být, nebo nebýt? A hlavně – má smysl jednat? Dobrat se smyslu tohoto takřka detektivního příběhu o pátrání po vrahovi Hamletova otce – to je úkol, který opět prověří síly celého činoherního souboru!Překlad / Martin HilskýZ vašich ohlasů

Hamlet, 28. 1. 2008

Mám Vaše divadlo velice ráda, především činohru. Díky báječným hercům na chvíi zapomenu na všední starosti. Některá přestavení se povedli na výbornou-např.báječný Miláček,Hamlet. Chci poděkovat, že neustále i přes kritiku, hrajete osobitě, netradičně. Do budoucna by jsem byla ráda,za nevšedně zahranou klasiku.
Lukrezie

Hamlet, 16. 1. 2007

Vážení,právě jsem \"absolvoval\" Vaše \"pojetí\" Hamleta. Musím se přiznat, že patřím k těm divákům, kteří pevně věří, že pan Shakespeare po takovýchto projevech \"umění\" v hrobě \"rotuje\"! Jsem hluboce přesvědčen s F. X. Šaldou (nejen, že se tak domnívám já sám!), že jak prezentace, tak určité zaměření tohoto typu her má/mají nadčasový charakter. Pokud obracíte smysl hry \"opačným směrem\" (a podbízíte se \"době kalů, zvratků a fekálií\", ve které se patrně mnohdy - a mnohde -současná hmotná i duchovní \"kultura\" potácí), nedivte se, že to, co provozujete, už nemůže soudný divák považovat za divadlo! Umění nejen může být, ale prostě je často rozverné; to je jisté. Ale musí být pravdivé; to zcela určitě! A rozhodně netoužím po tom, abych se přehraboval v \"kulturním hnoji\"! Pravda; k takovým zrůdnostem, jaké nám nedávno prezentoval soubor německých \"takyumělců\" v případě Mackbetha, jste naštěstí nesáhli. Ale mně osobně to stačilo! Opravdu nebylo čemu tleskat. Doufám, že nebudu  muset litovat toho, že jsem si i na letošní rok koupil do \"Vašeho\" divadla předplatné. Pokud ale ano, už to v příštím roce neučiním. Nemám na to, abych sponzoroval falešnou \"avantgardu bez avantgardy\"! A ani jinak nechci napomáhat tomu, co považuji za špatné!V úctě:  Zbyněk Holub
Zbyněk Holub

Hamlet, 16. 1. 2007

Hamlet byl opravdu super a to nejen díky Ondřej Veselému, na kterého se opravdu dobře kouká, jak podezřívám autory některých příspěvků (mě nevyjímaje), nejen díky jeho \"originalitě\"  :-) Jinak, všechna představení jsou moc pěkná, na Saturninovi jsem byla dvakrát. Hamlet se sice možná zbytečně podbízí puberťákům, tímto se přiznávám, že jsem také ještě tak trochu puberťák, ale nějakým způseb se ty kulturní barbaři do toho divadla dostat musí, ne? A to zaslouží úctu. Takže zdravím, a doufám že si stihnu v březnu včas zarezervovat lístky na Muže sedmi sester:-)
Eliška Růžičková

Hamlet, 3. 1. 2007

Hamlet. Věřím, že představení dávají všichni zůčastnění velké úsilí a snahu. A nechal jsem si týden abych si vše promyslel. Omlouvám se, ale vše co herci říkali, šlo kolem mě, nevěřil jsem to žádnému už nejméně Hamletovi, dánskému králi a Ofelii. Moderní? Hamlet raper nebo co? Anglické vstupy...světovost? Větší účinek by byl, kdyby herci jen četli. Ten, který si dovolí udělat s klasiky \"modernu\"  si musí  opravdu rozmyslet co chce. Představení je infantilní, vhodné pro základní, možná střední školy aby žáčky přitáhly do divadla. Myslí vůbec herci na to, že musí jim být věřeno, věří si... V kinech teď dávají také Shakespeara: Kupec benátský. Běžte si spravit chuť, to je žrádlo!
Pavel Crha

Hamlet, 6. 12. 2006

Dobrý den. Je mi velice líto, že nemohu sdílet s některými diváky nadšení z představení Hamleta. Patřím mezi střední generaci, do divadla chodím od svých 10 let a proto si myslím, že mohu některá představení srovnávat. V žádném případě nejsem proti modernímu divadlu, ale proč je nunté za každou cenu modernizovat stará klasická díla? Nevadilo mi, že herci nehráli v dobových kostýmech, překousla jsem scénu bez kulis a smířila jsem se i s bubny a \"repem\". V šoku jsem ale byla v momentě, kdy pan Nevěčný vystrčil na diváky holou zadnici. Promiňte, ale tohle na jeviště, do Shakespeara, rozhodně nepatří. Na druhé straně vzdávám hold panu Šporclovi. Jeho herecký výkon neměl chybu. Perfektně mu sekundovala paní Hlaváčková.
Bohunka Janků

Hamlet, 6. 12. 2006

Výborný Hamlet,děkuji za hru i za novátorské zpracování.Zážitek!Tleskám výkonům protagonistů a přeji hodně štěsti.
Vaclav Horký

Hamlet, 4. 12. 2006

Dobrý den tímto bych Vám chtěla poděkovat za skvělé výkony herců a jejich nádherně zpracované ztvárnění postav! chodím do divadla moc ráda a z mé poslední návštěvi (Hamleta) jsem přímo unešena!Tímto bych chtěla také poblahopřát Ondřeji Veselému vše nejlepší k svátku a mnoho dalších dní strávených na jevišti!Těším se až vás znovu navštívím a vy mě překvapíte svojí oiginalitou DĚKUJI!!!
Jana Švačová

Hamlet, 18. 10. 2006

Hamlet! Krásné vystoupení a dobré výkony k tomu! Prostě nádherná podívaná:-)Hamlet měl příjemný hlas a taky skvělé procítění. Moc se mi to líbilo. Obdivuju všechny herce, že se dokázali naučit tak dlouhý a složitý text!
Lucka Sobotková