Labutí jezero

Petr Iljič Čajkovskij

balet o dvou dějstvích a čtyřech obrazech premiéra: 26. 6. 2002

Labutí jezero snoubí v sobě lehkost, eleganci, noblesu, rytmickou přesnost a výraznou melodiku - a je proto prubířským kamenem každého baletního souboru.

 
Choreografie a režie Libuše Králová
Hudební nastudování Milan Kaňák
Asistent choreografa Sergej Škalikov
Hudební příprava Ludmila Izugrafovová
Představení řídí Zdeňka Dubská

 

Vyznání choreografa Smysl pro krásu, jenž fenomenální ruský skladatel P.I.Čajkovskij vložil do své hudby, vždy znovu a znovu umocňuje můj obdiv k tomuto baletnímu dílu. Jeho melodická vynalézavost umožňuje vzletnost pohybů a zásadním způsobem dotváří kolorit známého tanečního příběhu. Dalším důvodem k uvedení právě Labutího jezera je moje velká úcta ke klasickému baletu. K jeho ztvárnění jsem přistupovala s velkým respektem. Všechny sólové role jsou technicky a výrazově náročné, ale stejný díl náročnosti je kladen na celý soubor. Neustále dorůstá nová generace tanečníků, která je vyškolena pro klasický tanec a mou povinností je toto jejich základní taneční umění rozvíjet. Zatančit si v Labutím jezeře některou z rolí potká tanečníky pravděpodobně za jejich umělecký život jen jednou. Proměnit se na jevišti v Bílou labuť je snem snad každé začínající tanečnice. I já jsem začínala svoji taneční kariéru s představou, že mě Labutí jezero na scéně určitě nemine. Opak byl pravdou! "Vysněná" role Odetty se mi pravidelně v každém novém angažmá vyhýbala . Už jsem ani nedoufala, že se s Labutím jezerem přece jenom potkám. Když jsem před časem nastoupila do Jihočeského divadla jako umělecký šéf baletu a choreograf, nebylo na jeho provedení vůbec pomyšlení a dlouho jsem o jeho uvedení neuvažovala. Navíc jsem si byla vědoma, že choreografie tohoto baletu - historicky vzato - byla téměř vždy mužskou záležitostí. S příchodem nových tanečních tváří se však soubor postupně ocital v jiném světle. A tak skrze umění tohoto dnešního- nového - souboru si plním svůj dávný sen. Dnes jsem v roli choreografa a vůbec mi nevadí, že stojím "neviděna v pozadí". Alespoň tak při tvorbě celé inscenace mohu "prožít" všechny role! Pro tento nejoblíbenější balet v celé historii klasického tance, který se stal přímo symbolem baletního umění, pro možnost být při jeho znovuzrození, jsme obětovali mnoho potu i mnoho času a napjatě očekáváme výsledek... (Libuše Králová)Na námět libreta V. P. Begičeva a F. V. GelceraZ vašich ohlasů

Labutí jezero, 6. 8. 2007

Dobrý den včera jsem s rodinou byl na předstávení Labutí jezero a byl to nádherný zažitek.Tomuto představení nemám co vytknout.Jen tak dál.Gratuluji!!!
Petr Kováč

Labutí jezero, 28. 3. 2007

Chtěli bychom poslat své velké poděkování a obdiv baletu Jihočeského divadla! Jsme mladí lidé a balet nás do určité doby příliš neoslovil, pak jsme ale s manželem shlédli Labutí jezero na otáčivém hledišti a pro balet se doslova nadchli! Nyní se snažíme vidět každou novou inscenaci, která se objeví na repertoáru. Výkony celého souboru jsou úžasné, ale jak pohybový, tak zjm. dramatický projem, který dokáží do svého vystoupení vložit sólisté Z.Mládek a P. Palas jsou fantastické. Moc vám děkujeme za báječné večery strávené ve vašem divadle a moc se těšíme na všechny nové inscenace. Ať se vám stále tak daří Irena a Ondřej Kubalovi
Irena Kubalová

Labutí jezero, 14. 8. 2006

V pátek jsme shlédli Labutí jezero. Byl to opravdu velmi silný zážitek, vzpomínku na něj si uchováme jistě velmi dlouho! Kdo by nebyl okamžitě u vytržení, unesen, ohromen, neschopen odpoutat se od podivuhodného půvabu vyzařujícího z celého představení! Jihočeské divadlo je prostě jednička!!!
Sylva Brázdová

Labutí jezero, 26. 7. 2004

Včera jsem shlédla baletní představení Labutí jezero. Chtěla bych tímto poděkovat všem účastníkům představení za úžasný zážitek. Už se těšíme na příští rok. J.K. z Kutné Hory.
Jolana Káchová

Labutí jezero, 21. 7. 2003

Ve čtvrtek 10.7.2003 jsme s rodinou shlédli balet Labutí jezero na otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Byli jsme naprosto nadšeni. Děkujeme všem, kteří se podíleli na tomto představení. Připravili nám nezapomenutelný kulturní zážitek.
Ivana Bromová