Macbeth

/ Otáčivé hlediště

William Shakespeare

drama premiéra: 4. 6. 2010 derniéra: 24. 7. 2011 počet repríz: 25

Krvavý příběh o muži, který se na cestě k moci nezastavil před ničím...

 

Účinkovali

Duncan, skotský král
Malcolm, jeho starší syn
Donalbain, jeho mladší syn
Macbeth
Lady Macbeth
Banquo
Macduff
Lady Macduff
Lennox
Ross
Angus
Seyton
Lékař
Dvorní dáma
První čarodějnice
Druhá čarodějnice
Třetí čarodějnice
První vrah
Druhý vrah
Třetí vrah
Dokumenty
Plakát k představení
foto Ivan Pinkava / design Robert V. Novák
Z médií
Deník
10.4.2010
Právo
2.6.2010
Deník
4.6.2010
Právo
3.6.2010
MF dnes
3.6.2010
MF dnes
3.6.2010
Deník
3.6.2010
MF dnes
8.6.2010
Právo
5.6.2010
Lidové noviny
4.6.2010
Právo
8.6.2010
Mezinami.cz
8.6.2010
MF dnes
19.6.2010
MF dnes
19.6.2010
Deník
28.7.2010
Sedmička
12.8.2010
Deník
17.8.2010
Lidové noviny
19.8.2010
Ona Dnes
28.3.2011
Deník
13.7.2011
MF dnes
12.7.2011
Lidové noviny
14.7.2011
 
Zbraně a boje Petr Nůsek A.R.G.O.
Dramaturgie Olga Šubrtová
Představení řídí Jaroslav Kukrál, Jan Saska

 
Překlad / Martin Hilský, inscenační úprava Olga Šubrtová a Martin Glaser, fotografie z představení / Petr NeubertVíce...
Z vašich ohlasů

Macbeth, 19. 8. 2011

PŘIKLÁNÍM SE  K HLASŮM, ŽE ONDRA VOLEJNÍK SI ZASLOUŽÍ VÍC NEŽ JIHOČESKOU THALII, JE PROSTĚ SUPER HEREC A MOŽNÁ NEJLEPŠÍ Z JIHOČESKÉHO DIVADLA. JEHO MACBETH, ALE I DALŠÍ ROLE V ŘADĚ INSCENACÍCH JD NEMAJÍ CHYBY, JE TO URČITĚ PODLE ROZHOVORŮ, OHLASŮ ATD I SKROMNÝ, SKVĚLÝ ČLOVĚK! ONDRO VYDRŽ, DRŽÍM TI PALCE, ALE I CELÉMU JD, PROTOŽE I DALŠÍ JSOU VÝBORNÍ!!!
Pavel

Macbeth, 10. 8. 2011

Vážená paní Kostková. Normálně nemám ve zvyku sem příliš psát, ale Váš ohlas na inscenaci Macbetha mě k tomu vyprovokoval. Já jsem měl tu možnost vidět za tuto a minulou sezónu celkem 6 repríz a dovolím si vesměs se vším, co vy píšete, nesouhlasit. (Ovšem v žádném případě tím nechci Váš názor nějak shodit - spíš chci ukázat, že to představení může působit na každého od základu úplně jinak). V prvé řadě by mě zajímalo, co vy si představujete pod pojmem divadlo a jakým způsobem vy čtete Shakespeara, nebo chcete, aby byl Shakespeare čtený. Pro mě je divadlo zvláštním, dá se říci až magickým prostorem pro imaginaci, ve které si můžete dovolit takřka cokoliv - je-li to podloženo, odůvodněno a víte, co tím chcete říct. Což si myslím, že v případě Macbetha bylo. Martin Glaser se vydal cestou, ve které zvolil k vyjádření určitých věcí výtvarně obrazové metaforické prostředky, které měly podtrhnou či zvýraznit danou situaci, vztahy, pocity a sloužit jako dopomoc hercům. Musel logick  y potlačit i  romanticky  předurčenou tvář krumlovského parku. Ukázal tím další možnosti, které prostor parku má, což sám osobně beru za velkou výhru. (Nebo se snad do nekonečna chcete dívat na sladké vyznávání lásky pod krásně nasvícenými stromy???) Trochu jsem nepochopil vaší poznámku k pohybové složce představení. To byste chtěla, aby ve chvílích vnitřní rozdrásanosti  pobíhal Macbeth od stromu ke stromu a říkal, jak je zoufalý, že neví co dál? To je podle mě afekt! Naopak - občasná statičnost jen a jen podtrhovala vnitřní sílu věci. Velikost prostoru, hudba, počasí a síla dané chvíle můžou někdy herce strhnout k přílišné expresi, která může působit právě jako afekt. Nevím, kdy jste přesně Macbetha viděla, ale co jsem viděl já, tak tato chvíle nastala ze všech 6 představení snad jen jednou a to ještě na velmi krátkou chvíli. Docela jste mě zarazila tou poznámkou k absenci vztahů mezi postavami. Ve většině případů jsem tam naopak ty vztahy viděl, a dost silně. Jen musí být člověk vnímavý na všechny detaily a věci, které postavy dělají. Právě z drobných detailů šlo přečíst v tomto případě hodně. Jediné, v čem Vám dám za pravdu, je vztah Macbeth-Banquo, tam jsem se trochu také ztratil. Jinak co se týče vztahu Macbeth-Lady Macbeth, tam jsem (hlavně v posledních reprízách) viděl naopak strašně zajímavý vztah, který asi úplně nedokážu slovy popsat. Planula v nich obrovská vášeň jeden k druhému, byli na sebe vnitřně hodně napojení. Stačil jeden vzájemný pohled do očí a řeklo mi to víc, než pět stránek textu. A také v tom vidím sílu živého divadla. Přesně takového, jakým je pro mě Krumlovský Macbeth. Doufám, že jsem Vás nějak neurazil, to bych nerad. Snad Vás příští návštěva Jihočeského divadla potěší.    
Libor Stach

Macbeth, 4. 8. 2011

Dobrý den, mnohokrát děkuji za snahu (aspoň předpokládám, že "všichni jeli na 100%"), ale mrzí mne, že k divadlu, natož k Shakespearovi nedošlo. Scéna byla, ano, působivá, ačkoli takřka dokonale potlačila vlastní, přirozenou jedinečnost parku, hudba také, efekty... Vše skvěle překrylo to, co mělo být podstatné - a co chybělo: od hlubšího přečtení toho, co WS opravdu napsal, po herecké "výkony". Ty mne ranily nejvíce - vím, že v tomto prostředí není snadné hrát, tím spíše "psychologickou tragédii", ale možné to je. Ne ovšem, pokud herci neartikulují, neintonují, pokud většinu replik křičí v afektu (což se nedá dlouho poslouchat, ani praktikovat) a stojí při tom většinou strnule na místě, na případnou chůzi nedá vůbec dívat. Ne, pokud mezi postavami nejsou vztahy, jež by měly prostor žít (Macbeth-Banquo, Macbeth-Duncan, Macduffovi, a zejm. Lady Macbeth-Macbeth působící jako matka hltavě objímající a líbající svého syna, který se němě brání,... to je na mne asi příliš velký "posun"...). Ne, pokud jdou všichni bez výjimky zapadlí ve svých stereotypech, svých vyšlapaných cestičkách někol  ika oblíbených výrazových prostředků a nejsou nuceni / motivováni s tím cokoli dělat. Není přeci Macbeth prostorem pro koncert duše stravované zlem, manipulované snad milovanou (?) ženou, ale zejm. vlastními představami, podpořenými sliby čarodějnic, co by mohlo být, co je, co jsem já, co bych mohl být já? Není to drama o touze a věrnosti, poslušnosti a nenasytnosti, o lásce a zbabělosti... o nejvyšších lidských hodnotách? Není strašná škoda, udělat z toho v první řadě "akční film"? Přestože kritiku nikdo neslyší moc rád a ani mně nijak netěší ji psát, doufám, že (jakkoli nejspíš nebude můj příspěvěk zveřejněn) bude třeba nějak podána spolutvůrcům inscenace, jichž si vážíma mám je ráda, a v ideálním případě přispěje minimálně k drobnému zamyšlení, jestli cesta  vede opravdu výhradně tudy...  Děkuji, s pozdravem a přáním všeho dobrého.
Zuzana Kostková

Macbeth, 27. 7. 2011

Dobrý den. Musím velice pochválit výkony všech herců (hlavně pana Volejníka, opravdu profesionální a dokonalý herecký výkon) i všech ostatních,kteří se na Macbethovi podíleli. Opravdu klobouk dolů! Macbeth mě tak uchvátil,že jsem na něm byla dvakrát a kdybych mohla, šla bych znovu. Nejlepší představení,které jsem na otáčku viděla (a že jich bylo, jsem z Krumlova:-)  Jste profíci a patří vám můj dík. Dokonalý zážitek díky profesionálům :-)  Přeji vám mnoho úspěchů profesních i osobních.
Marta Cifreundová

Macbeth, 26. 7. 2011

Soubor činohry děkuje všem svým divákům za milé ohlasy na představení Macbetha. Jsme rádi, že Vás tak zaujalo a napsali jste nám. Je to pro nás opravdu důležitá a velmi cenná zpětná vazba. Těšíme se na Vás na dalších představeních - buď ještě letos na přidaných reprízách Sluhy dvou pánů a Žen Jindřícha VIII. a nebo příští rok na nové adaptaci Boccacciova Dekameronu, která se chystá přímo pro otáčivé hlediště, nebo na reprízách Shakespearovy komedie Jak se vám líbí a nebo na konci léta na obnovené premiéře Robina Hooda. Vstupenky budou k mání už od prvního září!
Činohra jD

Macbeth, 26. 7. 2011

Představení Macbeth je plné zajímavých a neotřelých nápadů, výborné muziky, pěkných kostýmů a scény. Má rychlý spád a místa,kde zmrzne úsměv na rtech /viz.čarodějnice/. Ondřej Volejník vysoko převyšuje svoji partnerku Věru Hlaváčkovou, které, žel, nebylo chvílemi rozumět, její přeříkávání bylo rušivým elementem vypjatých situací .Škoda. Přesto si odnáším jeden z nejsilnějších zážitků z této letní scény. Děkuji.
Tomáš Prokeš

Macbeth, 26. 7. 2011

Dobrý den, chtěl bych velice poděkovat za včerejší představení Macbetha, nečekal jsem , že to bude až tak výborné. Celkové propojení hudby, hereckých výkonů , světla, scény, kostýmů, točny a všeho ostatního. Jen by mě zajímalo proč byla točna docela prázdná toto představení by zasloužilo být vyprodané několik měsíců dopředu. Ještě jednou děkuji hercům externistům, maskérkám, kostymérkám, technice, která při této inscenaci určitě měla co na práci samozřejmě režii a všem, co se na tomto představení podíleli, protože jich je určitě hodně . Všem přeji příjemně strávené dny volna, kterých není zrovna moc :o) a chuť do dalších takových inscenací . Jihočeské divadlo může být velice hrdé na svůj činoherní ansábl. PS: Ondřej Volejník a Věra Hlaváčková by měli dostat nějaké obrovské ocenění a ne jen Jihočeskou Thalii.
Vladimír Bastl

Macbeth, 25. 7. 2011

Děkuji za nádherný zážitek, který díky Vašemu představení mám. Všichni herci mají můj veliký obdiv a díky za to, že i v tak deštivém počasí vše odehráli na výbornou a dokonce to i dokázali využít ve prospěch ponuré atmosféry. Rozhodně nejsilnější a dechberoucí podívaná, kterou jsem kdy na točně shlédla. Děkuji Vám všem. Kdybych mohla, tleskám Vám ještě dnes :)
Markéta

Macbeth, 22. 7. 2011

Nádherné představení v nádherném prostředí, strhující herecké výkony...Díky za nezapomenutelný kulturní zážitek!
Klára Čechová

Macbeth, 21. 7. 2011

Musím se přidat k těm, kteří tu velebí Macbetha... včera téměř celé představení pršelo a já jsem byl přesto okouzlen... ten déšt přispěl k atmosféře... všichni herci máte můj obdiv... muzika, světla, efekty, scénografie a herecké výkony... skvělé... Macbeth - velký výkon, gratuluji... tajemná,krásná a divoká lady... děkuji všem za velký divadelní zážitek.
Tomáš Kašpar

Macbeth, 21. 7. 2011

Macbeth byl výborně zahraný. Zvláštní příběh královraždy a o svědomí jeho vrahů byl pro mně  dost náročný. Perfektní výkony herců a vynikající fyzické výkony a krásná přírodní scenérie za úplňku. Bylo to pro mně něco nového a zajímavého, samotný Shakespeare by se divil jak dobře zapadlo jeho drama do krásného přírodního amfiteátru. Pro někoho asi ponurá atmosféra, tmavé oblečení a zvláštní příběh, a to podle mně udělalo velký dojem celého dramatického večera. Jezdím na otáčko pravidelně a ještě nikdy mne nezklamalo. Vynikající herecké výkony, pěkná atmosféra téměř a vždy úplněk to dodává všem hrám opravdový náboj. Děkuji za krásné vystoupení a hercům díky za tak perfektní zvládnutí dost těžkého dramatu. Opravdu perfektní. Budu se těšit i příští rok. Jsem zvědav jaká hra bude mít premiéru.
Ladislav Beran

Macbeth, 21. 7. 2011

Dobrý den, byla jsem na otáčivém hledišti poprvé, ale zanechalo na mě veliký dojem. Z části za to mohlo hlediště samotné, noční atmosféra, ale obrovský podíl měl především děj.... hned první minuta vtáhla do děje a člověka už nepustí... bylo to prostě ÚŽASNÉ!
l

Macbeth, 21. 7. 2011

Macbeth-opravdu mimořádný zážitek!! Nemám slov, a asi tu už vše bylo řečeno. Velmi nadprůměrné představení. Poklona panu Volejníkovi- nejen za bezchybný herecký výkon, ale i za to, jak se během představení nalítá. Ještě jednou BRAVO!!
Martin Havlíček

Macbeth, 20. 7. 2011

Je to krásné představení, chtěla bych jít hned znova...
Anna

Macbeth, 20. 7. 2011

Opravdu zážitek, na který se nezapomíná.. Postava hlavního hrdiny byla zvládnuta v osobě Ondřeje Volejníka  -  mistrovsky !!! I jeho fyzický výkon nesmí být bez povšimnutí... Stejně tak výkony všech tří sudiček - čarodějnic.. jejichž postavy, těžký příběh nápaditě odlehčily. Nesmím zapomenout na scénografii, která se opravdu povedla, stejně jako naprostá souhra technické části divadelního souboru... Děkuji a zase někdy, se budu těšit :o)
Michaela Vosmíková
starší >>