Jurij Kruglov

/ Opera
 

/ Repertoár - archiv

1. 2. 2020

Jurij Kruglov studoval v Kyjevě operní zpěv a také dirigování. Po absolutoriu na hudební akademii zpíval nejprve v Kyjevě, později v celé řadě operních domů bývalého Sovětského Svazu. Na mezinárodní pěvecké soutěži v Barceloně získal zvláštní cenu za ztvárnění árií z Verdiho oper, v roce 2003 obdržel cenu A. Dvořáka. V roce 1991 navštívil Kyjev tehdejší šéf opery pražského Národního divadla a vybral si jej pro roli Komtura do premiéry Mozartova Dona Giovanniho pod taktovkou sira Charlese Mackerrase, připravované ke slavnostnímu znovuotevření Stavovského divadla.

Mimo svého působení v operních domech České republiky, Německa a Švýcarska vystupoval také v Řecku, Španělsku, Tunisku, Francii, Bulharsku, Německu či Irsku se svým písňovým a oratorním repertoárem. Od roku 1991 působil jako host Státní opery Praha, v roce 1997 zde přijal angažmá jako sólista. Na scéně Státní opery Praha vytvořil řadu rolí – Boris Godunov, Filip II., Inkvizitor (Don Carlos), Mefistofeles (Faust a Markétka), Ramfis (Aida), Zachariáš (Nabucco), Surin (Piková Dáma), Hrabě Monterone (Rigoletto), Ferrando (Trubadúr). V letošní sezoně s velkým úspěchem hostoval v Lublani v roli Křížového krále v opeře Sergeje Prokofjeva Láska ke třem pomerančům.

V Jihočeském divadle se představí poprvé v nároční roli Zachariáše v opeře Nabucco.Nabucco/ Jurij Kruglov / Foto: Petr Zikmund