Dušan Sitek

herec / Hosté Jihočeského divadla
 

/ Repertoár - archiv

18. 1. 2019

Dušan Sitek se narodil roku 1955 v Novém Bohumíně. Po základní škole se nejprve vyučil kuchařem a později absolvoval Střední hotelovou školu v Mariánských Lázních. Nezvolil si jednoduchou cestu, aby si splnil svůj sen, stát se hercem a hrát na divadle. Přesto sám sebe nezklamal, když v roce 1981 absolvoval na pražské DAMU v ročníku, kterému své herecké zkušenosti předávali Miloš Nedbala, Jarmila Krulišová a Jiří Klem. Mezi spolužáky z jeho ročníku patřili Bohumil Klepl, Dana Batulková, Antonín Navrátil, Jiří Hromada, Dagmar Čárová a mnoho dalších.

První angažmá absolvoval v Ostravě v Divadle Petra Bezruče. Pro další herecké zkušenosti se na tři roky upsal Slezskému divadlu Opava.V Městském divadle Zlín byl v angažmá dlouhých pětadvacet let. Počínaje divadelní sezónou 2010/2011 je v angažmá Divadla pod Palmovkou v Praze. Jako herec se představil na divadelních scénách, kterými dosud prošel v mnoha rolích - jako Ichturiel v Drdových Dalskabátech, James v O´Neillově Měsíci pro smolaře, Proell v Korostyljově Jasnovidci, Carlos v Schillerově Donu Carlosovi, Don Salust de Bazan v Hugově Ruy Blas, Mistr v Topolových Hlasech ptáků, Claudius v Shakespearově Hamletovi, John v Mametově Oleanne, Tuzenbach v Čechovových Třech sestrách, Vévody v Shakespearově Něco za něco, Frank Pátý v Dürrenmattově Frankovi Pátem, Pilát v Bulgakově Mistrovi a Merkétce, vodník Ivan v Jiráskově Lucerně nebo Serebrjakov v Čechovově Strýčku Váňovi aj. 

Účinkoval v řadě filmů a televizních seriálů, mj. ve filmu Hanele /1998, rež. Karel Kachyňa/, Trofej /2008, rež. Tomáš Binter/, Návrat do červeného města /2008,rež. Tomáš Hubáček/, Četnické humoresky /1997/, Znamení koně /2011, rež. Milan Cieslar/, Okno do hřbitova /2011, rež. Vladimír Michálek/. 

Dušan Sitek se představil prostřednictvím televizního záznamu i jako herec divadelní spolu s činoherním souborem Městského divadla ve Zlíně – Smrt Hippodamie /2007, rež. Jan Antonín Pitínský, Rudolf Tesáček/, Král Lear /2008, rež. Pavel Šimák/, Maryša /2010, rež. Martin Františák/. Pod sněhem / Natália Drabiščáková, Teresa Branna, Dušan Sitek / foto Alexandr HudečekPod sněhem / Daniela Šišková, Dušan Sitek / foto Alexandr HudečekPod sněhem / Teresa Branna, Dušan Sitek / foto Alexandr HudečekPod sněhem / Dušan Sitek, Daniela Bambasová, Daniela Šišková, Tomáš Kobr / foto Alexandr HudečekPod sněhem / Teresa Branna, Dušan Sitek / foto Alexandr Hudeček