Titusz Tóbisz

tenor / Opera
 

/ Repertoár - archiv

19. 1. 2018
Tenorista Titusz Tóbisz se narodil ve slovenské Rimavské Sobotě. Po ukončení gymnázia rozvíjel své schopnosti v oblasti hry na kytaru a ve zpěvu v Budapešti. V roce 2001 se stal sólistou Armádního uměleckého souboru Bratislava. Studium operního zpěvu začal jako 23letý na košické konzervatoři u Juraje Šomorjaie. Při studiu začal působit v Košickém divadle Thália Színház, kde byl během sedmi let obsazován jako činoherec, muzikálový a operetní zpěvák: William Bob Skopal ml. (Maugham: Kouzlo domova), Osip (Gogol: Revizor), Castel-Jaloux (Rostand: Cyrano de Bergerac), Jezdec, Kůň (Shaffer: Equus), Rádiós (Presszer: Padlás), Lucien Ouvrier (Eiesemann – Zágon: Fekete Péter), Hosszú (Dés: Valahol Európában), Tasziló (Kálmán: Hraběnka Marica), Charles (Shakespeare: Jak se vám líbí) atd. Od roku 2010 působil jako sborista opery Státního divadla Košice (ŠDKE) a současně jako hostující sólista opery Národního divadla v Miškovci. Zde rovněž v roce 2012 ztvárnil s úspěchem roli Jeana Valjeana v muzikálu Bídníci, za kterou získal cenu Hlas roku. V roce 2014 se stal sólistou opery Státního divadla Košice, kde debutoval v roli Cania z Leoncavallových Komediantů, za kterou mu bylo uděleno ocenění Skokan roku. V současnosti ztvárňuje několik hlavních rolí v operních a operetních inscenacích: Canio (Leoncavallo: Komedianti), Manrico (Verdi: Trubadúr), Laca Klemeň (Janáček: Její pastorkyňa), Arindal (Wagner: Víly), Ismaele (Verdi: Nabucco), Edmondo (Puccini: Manon Lescaut), Populescu (Kálmán: Hraběnka Marica), Vojvoda z Urbina (Strauss: Noc v Benátkách), Porcus (Honegger: oratorium Jana z Arku na hranici). Kromě domácího ŠDKE hostuje v Divadle F. X. Šaldy Liberec, maďarském Národním divadle v Segedínu a Národním divadle v Budapešti.
Za ztvárnění postavy Arindala ve Wagnerových Vílách mu byla udělena cena v anketě operní kritiky v kategorii Skokan sezóny 2016/2017. Vystupuje na četných koncertech s filharmoniemi i na soukromých akcích. Je stálým hostem letního festivalu Musicales de Louvergny pod vedením dirigenta Paola Gatta.


Její pastorkyňa / Titusz Tóbisz, Lucie Kašpárková, Gabriela Burianová / foto Michal SiroňJejí pastorkyňa / Titusz Tóbisz / foto Michal SiroňJejí pastorkyňa / Lucie Kašpárková, Titusz Tóbisz / foto Michal SiroňJejí pastorkyňa / Titusz Tóbisz, Alexandr Beň / foto Michal SiroňJejí pastorkyňa / Kateřina Špilauer Hájovská, Eliška Weissová, Titusz Tóbisz / foto Michal Siroň