Marek Svobodník

choreograf a tanečník / Balet
 

/ Repertoár - archiv

19. 11. 2021
12. 12. 2019
31. 3. 2017
Marek Svobodník / Z médií
Pražskýpat-
riot.cz
13. 5. 2017
Tanecniaktua-
lity.cz
13. 5. 2017

Po studiu na brněnské Taneční konzervatoři získal v roce 2003 angažmá v baletním souboru Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě. V roce 2006 mění angažmá a stává se členem souboru pražské Laterny magiky, kde působí dvě sezóny. V roce 2008 přijal nabídku do angažmá baletu Národního divadla v Brně, kde se o rok později stává sólistou. Na podzim roku 2012 nastoupil do angažmá v pražském Národním divadle, kde působí dodnes.
Jeho zjev a interpretační schopnosti mu zajistili pestrou škálu rolí jak z klasického, tak i moderního repertoáru se zaměřením na obor charakterních postav, např.: titulní role v baletech Spartakus nebo Othello (Národní divadlo Moravskoslezské); Svůdce v Kouzelném cirkuse (Laterna magika); Vypravěč v Carmen Cayetana Sota, Valmont v Nebezpečných známostech Krystofa Pastora, role gigola v Coppelii s Montmartru Youriho Vàmose nebo sólový part ve Stvoření Uweho Scholze (Národní divadlo Brno).
Na scéně Národního divadla v Praze vystoupil např.: jako Hilarion v Giselle (vystoupil po boku Svetlany Zacharové), Toník v Čarodějově učni, Jiřík ve Zlatovlásce nebo Scrooge v baletu Louskáček aneb Vánoční příběhi. Tančí také Tybalta v Romeovi a Julii nebo Rudovouse v Labutím jezeře, tyto role měl možnost interpretovat již několikrát v minulosti v jiných baletních inscenacích. Pravidelně vystupuje jako host v představeních Laterny magiky.
Jako tvůrce a choreograf se podílel na představeních a projektech pro Národní divadlo v Brně nebo festival Tanec Valmez. Dále také spolupracoval se skupinou Pro-Art, Dekkadancers nebo Katedrou alternativního divadla na DAMU. Společně s Ondřejem Vinklátem a Štěpánem Pecharem vytvořil choreografii 131ND 56LM 31NS k zahájení sezóny ND 2013/14.