Ivana Rusko

/ Opera
 

/ Repertoár - archiv

2. 8. 2019
14. 7. 2016
Ivana Rusko / Z médií
MF dnes
14. 7. 2016
Deník
20. 7. 2016

Rodačka z moravského Přerova svá studia zpěvu završila na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě ve třídě mezzosopranistky Hany Štolfové a následně sopranistky Magdaleny Blahušiakové. Ještě během studia se představila jako Hraběnka v Mozartově Figarově svatbě v Státním divadle v Košicích a spolupracovala s řadou souborů specializovaných na tzv. starou hudbu (Collegium Musicum Brno, Hofmusici, Musica bellissima aj.), byla též u „diverzantských začátků“ dnes proslulého Ensemble Opera Diversa. Od roku 2010 se stala členkou Mezinárodního operního studia v Curychu, což jí později (2012) přineslo angažmá ve zdejším prestižním Opernhaus Zürich (kde se představila v různorodém repertoáru, mj. jako Helena v Brittenově Snu noci svatojánské podle Shakespeara, Irina v operní variaci Čechovových Tří sester skladatele Eötvöse či jako Musetta z Pucciniho opery Bohéma pod taktovkou Nella Santiho).
Záhy dostala příležitost hostovat také v dalších velkých evropských operních domech (např. Ópera de Lyon, kde v režii světoznámého operního „guru“ Davida Pountneyho vystoupila v klíčové úloze Lauretty v Pucciniho „buffě“ Gianni Schicchi).
Bohatá je rovněž její koncertní činnost; k repertoáru Ivany Rusko patří Händelova oratoria Messiah či Jephta, Mendelssohnův Eliah nebo Schumannovy Szenen aus Goethes Faust. Na podzim 2016 ji čeká debut v dánské Královské opeře v Kodani, kde pod taktovkou estonského dirigenta Vello Pähna ztvární opět jednu ze svých „erbovních“ rolí – Pucciniho Musettu. V sezóně 2016/17 vystoupí rovněž v německém Kolíně (Oper Köln) v sérii velkých sopránových úloh: opět jako Janáčkova Bystrouška, dále jako Orffova Chytračka, Pucciniho Liu (Turandot) a Marzellina v Beethovenově Fideliovi.Turandot / Igor Stroin, Ivana Rusko, Martin Gurbal / foto Petr ZikmundTurandot / Martin Gurbal, Ivana Rusko / foto Petr ZikmundTurandot / Martin Gurbal, Ivana Rusko, Igor Stroin / foto Petr ZikmundTurandot / Ivana Rusko, Martin Gurbal / foto Petr ZikmundPříhody lišky Bystroušky / Otáčivé hlediště Český Krumlov / Peter Račko, Ivana Rusko / foto Pavel Hejný
Ivana Rusko / Z vašich ohlasů

Příhody lišky Bystroušky, 18. 7. 2016

Liška Bystrouška točnu doběhla i předběhla. Takovéto inscenace dávají fenoménu otáčivé hlediště smysl. Byl jsem okouzlen, operu dělají pěvci a opera JD má skvělé obsazení. Bravo, paní Rusko, bravo, paní Máčikové, jsem rád, že jsem mohl vidět obě premiéry. 
L. Rychlík

Vážení návštěvníci webových stránek Jihočeského divadla, upozorňujeme, že anonymní ohlasy a ohlasy obsahující vulgarismy nebudou na našich stránkách zveřejňovány!

Jméno a příjmení:

Kontakt:

Ohlas:

Kontrola proti robotům: Součet 2 + 138 je: